Piątek to kolejny dzień protestów rolników, które odbywają się na drogach w różnych regionach. Gdzie były największe utrudnienia?

Protesty w woj. łódzkim

Jak informowała reporterka RMF FM Magdalena Grajnert, rolnicy w powiecie poddębickim w woj. łódzkim blokowali dwa zjazdy z autostrady A2: Wartkowice i Uniejów Dąbie.

Wszelakie obostrzenia - to jest bez sensu. Wywożąc obornik na pole, musimy robić zdjęcia. Rolnicy sobie nie poradzą z tą papierologią. To grozi likwidacją. Do tego dążymy chyba - mówili reporterce RMF FM uczestnicy protestu. 

Ktoś wpadł na jakiś genialny pomysł i my musimy się do tego dostosować. To chore. Za parę lat nie będzie naszego rolnictwa - podkreślali rolnicy. 

Protesty w Wielkopolsce

Protestujący rolnicy zablokowali przed południem węzeł Dąbie (pow. kolski, woj. wielkopolskie) na autostradzie A2. "Policja monitoruje sytuację na proteście" - podał dyżurny Punktu Informacji Drogowej poznańskiego oddziału GDDKiA.

Protesty w woj. śląskim

Przed południem rolnicy w woj. śląskim rozpoczęli protesty na drogach. Akcja prowadzona była m.in. na trasie między Myszkowem i Siewierzem.

Rolnicy mieli do przejechania około 10 km odcinek. Przed godz. 11 przez rondo w Siewierzu przejechała kolumna ciągników, zawróciła i ruszyła w kierunku Myszkowa. Do pojazdów przymocowane były biało-czerwone flagi, na części z nich widniały też transparenty z rolniczymi postulatami.

Kiedy rolnicza kolumna przejeżdżała przez rondo, policja wstrzymywała ruch, ale jak tylko było to możliwe, przepuszczała stojące w niewielkim korku samochody. 

Kolejnym miejscem rolniczego protestu w regionie była droga krajowa nr 11 na odcinku z Cisnej do Lisowic. W kolumnie powoli poruszało się tam ok. 90 traktorów. 

Protesty na Podlasiu

Do godz. 15:00 trwała rolnicza blokada dróg krajowych nr 61 i 63 w rejonie szkoły rolniczej w Marianowie koło Łomży. Rolnicy podkreślają, że protestują w imieniu całego społeczeństwa.

Protesty na Opolszczyźnie

Rolnicy protestowali również na Opolszczyźnie. Traktory blokowały rondo przy wjeździe na węzeł autostrady A4 - Opole Południe. 

Protest odbywał się też w Strzelcach Opolskich. Film, na którym widać jadące przez centrum miasta traktory, dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Protesty w woj. świętokrzyskim

Rolnicy zablokowali rondo na drodze krajowej nr 78 w Nagłowicach (woj. świętokrzyskie). Organizator protestu Mariusz Wawrzyło poinformował, że utrudnienia potrwają do godz. 20.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie apelują do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Rolnicy protestują w Nagłowicach od poniedziałku. Utworzyli tam "zielone miasteczko" - miejsce zbiórki dla protestujących z całej południowej części województwa. Przy rondzie zamontowano banery z hasłami: "Nie ma rolnika. Nie ma żywności. Nie ma przyszłości".

Protesty w woj. zachodniopomorskim

Rolnicy blokowali także trasę S3 na wysokości Myśliborza. Na trasie było ok. 100 ciągników i kilkuset rolników.

Uczestnicy protestu spotkali się także z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Co jest powodem rolniczych protestów?

Uczestnicy rolniczych protestów sprzeciwiają się m.in. wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy, które rujnują polskie gospodarstwa rolne. W ich opinii, produkcja rolna stała się nieopłacalna.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.