Marznące opady w nocy na obszarze od Lubuskiego, przez Łódzkie, Mazowsze po Podlasie, a jutro nawet do 16 stopni Celsjusza na południu Polski - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreśla IMGW, "zarysuje się znaczny kontrast termiczny między południową a północną częścią kraju z różnicą ponad 15 st. Celsjusza".

W nocy z czwartku na piątek opady śniegu przesuną się na północ Polski. Spadnie go tam do 5 cm.

Niżej strefa opadów przejściowych, mieszanych, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. Na ten obszar - od Lubuskiego, przez Łódzkie, Mazowsze po Podlasie - będzie od północy do godz. 10 w piątek obowiązywać ostrzeżenie przed opadami marznącymi - ostrzegła Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na południu noc będzie pogodna, zdarzyć się tam mogą tylko słabe opady deszczu.

Temperatura minimalna wyniesie od minus 5 stopni Celsjusza na północy, ok. minus 1 stopnia w centrum, do plus 5 stopni Celsjusza na południu.

Wiatr, jak podała synoptyk IMGW, będzie słaby i umiarkowany, tylko na południu porywisty. W górach te porywy jeszcze do 80 km/h. Powieje z kierunków południowych.

Piątek: Najcieplej na południu Polski

W piątek będzie nadal bardzo ciepło na południu, zwłaszcza w Krakowie, Rzeszowie. Tam do 15-16 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura może być jednak nieco niższa przez silny wiatr. W górach jego porywy sięgną do 90 km/h.

Na południu tylko miejscami może spaść niewielki deszcz.

Z kolei północ kraju nadal będzie zimowa. Tam od minus 1 stopnia Celsjusza i śnieg. Na krańcach północnych spadnie go 5-6 cm - powiedziała Bazyluk.

Na ziemi lubuskiej, Kujawach i Mazowszu spodziewane są opady mieszane, deszczu ze śniegiem i deszczu. Deszczu w centrum może spaść do 5 litrów na m kw. Temperatura wzrośnie tam do 6 stopni Celsjusza.

Na północnym wschodzie mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź - zaznaczyła synoptyk IMGW. Podkreśliła, że będzie to dość ciekawa sytuacja, bo ten opad spodziewany jest w tej części kraju do ok. godz. 10.30. Ponowne ostrzeżenie może być wydane jeszcze na popołudnie.

Wiatr na ogół umiarkowany, porywisty niemal w całym kraju. Powieje z kierunków południowych.