Wielkopolski Suchy Las, Gogolin w województwie opolskim oraz Kleszczów w województwie łódzkim. Te gminy wygrały tegoroczny ranking "Gmina dobra do życia". Wyniki ogłosili geografowie z Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy, przygotowując ranking, brali w tym roku ponad 60 wskaźników: od dostępu do szybkiego internetu, przez dochody, odsetek bezrobotnych, liczbę metrów kwadratowych mieszkań, które można kupić za przeciętne wynagrodzenie po poziom zagrożenia podtopieniami. 

Na przykład w przypadku Gogolina wpływ na zwycięstwo ma wiele ofert pracy. Jest strefa ekonomiczna, cementownia, zakłady wapiennicze. Praca jest prawie dla każdego - zapewnia sekretarz gminy Gogolin Bogusław Leśkiewicz. Jerzy Strachocki z gminy Kleszczów dodaje, że ta gmina wygrała dzięki zakładom przemysłowym, ścieżkom rowerowym oraz polityce rodzinnej. Gmina Kleszczów od wielu lat przyznaje gminne becikowe w wysokości trzech tysięcy złotych dla każdego narodzonego dziecka.

Największe wyzwanie dla samorządowców to w najbliższych tygodniach wysokie ceny. Gminy planują oszczędności. Od wczoraj, czyli od 1 grudnia ograniczamy zużycie oświetlenia, redukujemy zużycie lamp. W przyszłym tygodniu zapadną decyzje o ograniczeniu używania części latarni, tak, by było to bezpieczne dla mieszkańców i uzasadnione - dodaje Jerzy Strachocki z gminy Kleszczów. W samym urzędzie zmniejszamy oświetlenie, praca zdalna wchodzi w grę, przygotowujemy się do takiego też wariantu - dodaje sekretarz gminy Gogolin Bogusław Leśkiewicz. 

Wśród nagrodzonych gmin są też miasto Rzeszów i gmina Podkowa Leśna na Mazowszu.  

"Na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących kondycję samorządów w wybranych - często wąskich - dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. My postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który będzie pokazywał jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników. Wśród ponad sześćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych" - przekonują autorzy rankingu.

Zwycięzcy tegorocznego rankingu:

miasta na prawach powiatu

1. Warszawa
2. Sopot
3. Wrocław
4. Kraków
5. Zielona Góra
6. Opole
7. Gdańsk
8. Gdynia
9. Poznań
10. Rzeszów

strefy podmiejskie miast na prawach powiatu

1. Podkowa Leśna
2. Osielsko
3. Izabelin
4. Kobierzyce
5. Dobra (Szczecińska)
6. Suchy Las
7. Nadarzyn
8. Kąty Wrocławskie
9. Stawiguda
10. Stare Babice

gminy z siedzibą powiatu ziemskiego

1. Kędzierzyn-Koźle
2. Kołobrzeg
3. Stalowa Wola
4. Lubliniec
5. Strzelce Opolskie
6. Sucha Beskidzka
7. Lubin
8. Polkowice
9. Krapkowice
10. Piła

gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

1. Gogolin
2. Brzeg Dolny
3. Kostrzyn nad Odrą
4. Ustroń
5. Władysławowo
6. Kalety
7. Ozimek
8. Zbąszyń
9. Wisła
10. Miasteczko Śląskie

gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

1. Kleszczów
2. Lubin
3. Boronów
4. Babimost
5. Walce
6. Ustronie Morskie
7. Rudna
8. Jastarnia
9. Dziwnów
10. Kolonowskie

Opracowanie: