Władze Chełma ( woj. lubelskie) zdecydowały o uruchomieniu drugiego w mieście punktu dla uchodźców. Docelowo pomieści około 2000 osób. Otwarcie kolejnego punktu związane jest z dużym napływem osób z Ukrainy.

Jak poinformował Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm, drugi punkt recepcyjny budowany jest przez wolontariuszy w dawnym markecie  przy ul. Lwowskiej. W piątek wolontariusze budowali tam boksy noclegowe, a ich pracę koordynowali pracownicy Politechniki Lubelskiej.

Otwarcie punktu w dawnym markecie planowane jest w najbliższych dniach - zapowiedział Zieliński.

Jednym z koordynatorów grupy montującej boksy jest architekt i ekspert Nowego Europejskiego Bauhausu - Hubert Trammer. Na pytanie PAP jak będą wyglądać pomieszczenia dla uchodźców odpowiedział, że na stelażach z tektury zostaną rozwieszone zasłony, które oddzielać będą miejsca do spania od części wspólnej.

W efekcie tworzy się wygrodzone, mniejsze kabiny, które zapewniają namiastkę intymności – wyjaśnił Trammer. Dodał, że metoda ta stosowana była w miejscach, w których schronienie znajdowały osoby m.in. po trzęsieniach ziemi w Japonii i w Włoszech.

W punkcie dla uchodźców po dawnym supermarkecie powstanie także pralnia, prysznice, toalety i kącik zabaw dla dzieci.

Urząd Miasta Chełm podał, że do piątku z punktu recepcyjnego działającego w hali sportowej MOSiR w Chełmie skorzystało ok. 20 tys. osób.

W woj. lubelskim działa przy granicy 9 punktów recepcyjnych: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Lubyczy Królewskiej, Horodle, Chełmie, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu i Mirczu. W punktach recepcyjnych osoby mogą odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej, a także, jeśli wyrażą taką wolę - uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i bezpłatny transport do niego.