Po siedmiu latach rewitalizacji, już w najbliższą sobotę, ponownie zabrzmią organy w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Kilkunastotonowe organy składają się z ponad 4 tysięcy osobnych piszczałek, z czego największe mają 10 metrów wysokości. W sobotę nastąpi uroczyste poświęcenie organów, odbędzie się także koncert.

Średnie i główne organy są gruntownie odnowione, a nawet - w znacznej mierze - nowe. Chodzi o instrumentarium piszczałkowe, łącznicy związane z podawaniem powietrza, stoły gry - mówi ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki Mariackiej.

Kiedy odbędą się koncerty w Bazylice Mariackiej?

Doszliśmy do ważnego momentu, że muzyka organowa, jej jakość, jej sprawność, dorównuje wyposażeniu, na przykład Ołtarzowi Wita Stwosza - dodaje proboszcz parafii.

Ks. Dariusz Raś zapowiedział, że w najbliższych tygodniach odbędzie się kilka koncertów organowych:

  • 15 maja, niedziela, godzina 17 - Karol Mosakowski,
  • 21 maja, sobota, godzina 20 - Sara Kim,
  • 28 maja, sobota, godzina 20 - Andrzej Białko,

Skąd Bazylika Mariacka miała 7 mln zł?

Przez siedem lat zrewitalizowano w sumie trzy instrumenty - organy z nawy południowej, chórowe i główne. Zajmowała się tym firma Rieger Orgelbau z Austrii, a koszt prac wyniósł blisko 7 milionów złotych.

Pomogli nam ofiarodawcy, codzienni, cierpliwi, bazylikowi - ci, którzy kupowali cegiełki przy wstępie do bazyliki, ale również firma informatyczna Comarch, która złożyła piękną daninę 2 mln zł - mówi ks. Dariusz Raś.

Cytat

Organy główne posiadają 62 głosy, w tym 8 zabytkowych pochodzących ze starszych mariackich instrumentów. Zachowane zostały np. najstarsze głosy Flet Major 8’ oraz Flet Minor 4’ pochodzące z 1800 roku. Nowy, bogatszy wygląd otrzymał zabytkowy prospekt organowy, który rozbudowano o dwie wieże. Całość uzupełniona została również o elementy snycerskie. Wygląd nowej szafy organowej jest kontynuacją klasycystycznego projektu Ignacego Ziarnickiego. Empora powróciła do swojego pierwotnego kształtu. Nowy instrument główny obsługiwany jest przez 4‑manuałowy stół gry, pozwalający na równoczesną grę na organach w prezbiterium
- czytamy na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej.
Opracowanie: