Marley - to imię nowego, czworonożnego funkcjonariusza Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. Pies, rasy Jack Russel terrier, będzie się specjalizował w wykrywaniu tytoniu – poinformował urząd.

Marley jest jeszcze szczeniakiem, ale już wkrótce rozpocznie specjalistyczne szkolenie. Odbywamy proces socjalizacji, czyli przyzwyczajamy Marleya do różnych sytuacji, miejsc, osób, do jeżdżenia samochodem, do pozostawania w samotności. Natomiast potem będzie musiał odbyć kurs podstawowy, podczas którego będzie się uczył wykrywania wyrobów tytoniowych - powiedziała funkcjonariuszka Katarzyna, przewodniczka psa, w nagraniu internetowym udostępnionym przez małopolską Krajową Administrację Skarbową.

Oprócz Jack Russel terriera, w strukturach małopolskiej KAS służą cztery labradory: Reja, Lugo, Gabi i Suzi. Zwierzęta wykrywają tytoń i narkotyki.

KAS podkreśliła, że w urzędzie obowiązują najwyższe standardy opieki nad psami służbowymi. Czworonożni funkcjonariusze mieszkają razem z przewodnikami. Zarówno podczas służby, jak i na emeryturze KAS zapewnia zwierzętom opiekę.

Podstawą pracy psów służbowych jest współpraca z człowiekiem i wykorzystanie zdolności fizycznych i węchowych czworonogów. 

Pomoc czworonożnych funkcjonariuszy

W Krajowej Administracji Skarbowej na terenie całej Polski służbę pełni ok. 160 psów, przeszkolonych do wykrywania narkotyków, tytoniu oraz waluty. 

Są obecne na przejściach granicznych: drogowych, kolejowych, lotniczych oraz morskich, a także w mobilnych komórkach realizacji wewnątrz kraju. 

Przy dokonywaniu doboru psich "kandydatów do pracy" w Służbie Celno-Skarbowej, bierze się pod uwagę określone cechy i predyspozycje zwierzęcia. Są to, m.in.: aportowanie różnych przedmiotów, dobry kontakt z nieznanymi osobami, ufność wobec obcych, brak reakcji na strzał, pasję do węszenia w celu odszukania schowanego przedmiotu oraz nienaganny stan zdrowia.