Biblioteka Kraków będzie mieć swoją nową siedzibę nie w dawnych, zabytkowych budynkach po klinikach Szpitala Uniwersyteckiego na krakowskiej Wesołej, ale w budynku wzniesionym w miejscu parkingu - poinformowali dziś przedstawiciele miasta.

Liczymy bardzo skrupulatnie koszty i wyszło nam, że dziś modernizacja dla potrzeb biblioteki dwóch zabytkowych budynków i przebudowa jednego na nowoczesny pawilon konferencyjno-medialny będzie kosztowała więcej niż budowa nowego budynku - tłumaczy Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Jaka będzie nowa Biblioteka Kraków?

Współczesne biblioteki nie ograniczają się już tylko do wypożyczania książek. To nowoczesne placówki wspierające dostęp do informacji, kultury czy technologii. Dają wiedzę i możliwości rozwoju na różnych poziomach. Inspirują, i co równie ważne, integrują - mówi Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektorka Biblioteki Kraków. Dlatego oprócz standardowych pomieszczeń, które można znaleźć każdym tego typu obiekcie, w Bibliotece Kraków pojawią się sale warsztatowe, konferencyjne, ziołoteka, a także lustro-tunel, który połączy Kraków z partnerską biblioteką w Polsce lub na świecie. Znajdzie się tez miejsce na kawiarnie lub bistro i podziemny parking.

Nowa siedziba biblioteki ma odpowiadać na potrzeby wszystkich mieszkańców bez względu na wiek. To oznacza, że będą w niej pomieszczenia dla mam karmiących czy toalety dla rodzica z dzieckiem.

O tym jak kiedyś wyglądała Wesoła, przypominać będzie stała wystawa.

Nowa siedziba ma być budynkiem proklimatycznym. To oznacza, że ma odpowiadać wyzwaniom energooszczędności i ochrony środowiska.

Kolejne instytucje chcą działać na Wesołej

Decyzja o budowie nowego budynku dla Biblioteki Kraków jest związana nie tylko z kosztami, ale też dużym zainteresowaniem instytucji, które chcą się przenieść na Wesołą.  

Przygotowany już projekt modernizacji zabytkowych budynków, w których miała znaleźć się biblioteka, nie pójdzie na marne. Zostanie on częściowo wykorzystany, ponieważ do budynku przy ul. Kopernika 15A planuje się przeprowadzić Małopolski Instytut Kultury, a do sąsiedniego obiektu przy Kopernika 15 Instytut Literatury.

Kompleks restauracyjny przy Grzegórzeckiej

Intensywne prace budowlane trwają z drugiej strony poszpitalnego terenu przy ul. Grzegórzeckiej 18. W budynku dawnej urologii ma powstać restauracyjny kompleks wzbogacony o przestrzeń rekreacyjną, w tym plac zabaw. Pierwsza restauracja może zostać otwarta już w połowie 2024 roku.

Prace adaptacyjne trwają z kolei w budynku przy ul. Kopernika 21B. Tam powstanie centrum edukacyjno-gastronomiczne.

Od września w poszpitalnej aptece działa już Apteka Designu. To miejsce, w którym ma integrować się środowisko designerów.