Dzisiaj wygasły mandaty 18 posłów wybranych do Parlamentu Europejskiego - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Jak podkreśliło: w sejmowych ławach na Wiejskiej pozostaje na razie poseł PiS Dominik Tarczyński - do Brukseli przeniesie się on dopiero po ewentualnym brexicie.

Przypomnijmy, w przeprowadzonych w niedzielę wyborach do europarlamentu tylko trzy komitety uzyskały poparcie powyżej 5-procentowego progu wyborczego: na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 45,38 procent Polaków, na Koalicję Europejską - 38,47 procent, na Wiosnę Roberta Biedronia - 6,06 procent. Wyniki te oznaczają, że w nowym rozdaniu PiS wprowadzi do Parlamentu Europejskiego 27 swoich przedstawicieli, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.

Spośród zasiadających obecnie w sejmowych ławach na Wiejskiej do Brukseli przeniesie 18 posłów.

Ich mandaty - jak poinformowało po południu Centrum Informacyjne Sejmu - z dniem 28 maja wygasły.

W sensie formalnym - podkreśliło Centrum - wygaśnięcie mandatu posła stwierdza marszałek Sejmu w drodze postanowienia, publikowanego w Monitorze Polskim i doręczanego Państwowej Komisji Wyborczej i zainteresowanemu posłowi.

Inna jest sytuacja posła PiS Dominika Tarczyńskiego. On zasiądzie w europarlamencie jako 52. deputowany z Polski dopiero wtedy, gdy Unię Europejską opuści Wielka Brytania.

W związku z tym poselski mandat Tarczyńskiego nie wygasł.

Z Warszawy do Brukseli. Oni zamienią Sejm na europarlament

W gronie 18 posłów na Sejm wybranych w niedzielę do PE jest 15 przedstawicieli PiS: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska, minister pracy Elżbieta Rafalska, rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, minister w kancelarii premiera Beata Kempa, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, były szef MSZ Witold Waszczykowski, były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, była posłanka PSL, obecnie w PiS, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Bogdan Rzońca, Izabela Kloc i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Z list Koalicji Europejskiej w PE zasiądzie troje posłów Platformy Obywatelskiej: była premier Ewa Kopacz, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i Andrzej Halicki.