Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się o członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosję za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

Niestety obecnie ONZ nie posiada definicji państwa terrorystycznego, co do której zgadzają się wszystkie państwa członkowskie, ale ta wojna pokazuje konieczność zdefiniowania tego konceptu (...) na poziomie ONZ i ukarania takich państw - powiedział Zełenski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa dotyczącego rosyjskich ataków na ukraińskich cywilów.

Ukraiński prezydent wymienił długą listę wymierzonych w cywilów ataków, w tym ostatni ostrzał galerii handlowej w Krzemieńczuku.

Rosja nie posiada prawa do pozostania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (...) To jest jedyny logiczny sposób na to, by Karta Narodów Zjednoczonych mogła działać - przekonywał prezydent. 

Wcześniej we wtorek Zełenski mówił, że armia rosyjska nie ostrzeliwuje obiektów cywilnych na Ukrainie przez pomyłkę. Są to skalkulowane uderzenia - oświadczył.

Uderzać rakietami w obiekty cywilne mogą tylko całkowicie szaleni terroryści, dla których nie powinno być miejsca na ziemi - dodał.