"Podczas gdy inni składają deklaracje odnoszące się do przyszłości, my w porozumieniu ze stroną ukraińską działamy" - napisała w mediach społecznościowych Polska Grupa Zbrojeniowa. Pierwsze wyremontowane przez Polskę czołgi Leopard zostały odebrane przez Ukrainę. Trwają prace nad kolejnymi dostawami.

Polska przekazała Ukrainie pierwsze wyremontowane czołgi Leopard. Naprawy odbyły się w zakładach Bumar-Łabędy. PGZ podkreśla w swoim komunikacie, że trwające prace dowodzą tego, że nadrzędnym celem jest realna pomoc walczącym żołnierzom ukraińskim.

Polska Grupa Zbrojeniowa przyznaje też, że "rozszerza współpracę w zakresie dostaw amunicji, części zamiennych i serwisu". Współpraca odbywa się w ramach podpisywanych od 2022 roku umów bilateralnych dotyczących różnych obszarów ukraińskiego przemysłu obronnego.

Niemieckie Leopardy 2 są naprawiane w Polsce w związku z porozumieniem osiągniętym między Warszawą i Berlinem. W lipcu 2023 roku szef polskiego MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zakłady Bumar-Łabędy rozpoczęły prace naprawcze czołgów, które później zostaną przekazane Kijowowi.

Nowe dostawy z Niemiec

Ukraina otrzymała z Berlina nową dostawę sprzętu wojskowego, o czym świadczy aktualizacja na stronie niemieckiego rządu.

W ramach kolejnej transzy, Kijów otrzymał m.in. stacje radiowe do Leopardów 2, pojazdy terenowe, systemy do dronów Vector, amunicję do granatników, czy samochody dla straży granicznej.

Na początku września Niemcy ogłosiły pakiet pomocy o wartości 400 mln euro, w ramach którego Ukraińcy otrzymają 200 opancerzonych wozów bojowych MRAP, 50 dronów nawodnych, amunicję i rakiety AT2.

Berlin przekazał w tym roku Kijowowi pomoc o wartości około 5,4 mld euro.