Węgierski premier Viktor Orban napisał list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, w którym domaga się usunięcia kwestii przystąpienia Ukrainy do UE z agendy Rady Europejskiej - poinformował Bloomberg. W czwartek Orban ma się spotkać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Biorąc pod uwagę obecny stan przygotowań politycznych i technicznych Ukrainy, to oczekiwania, że na posiedzeniu Rady Europejskiej może zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE są nieuzasadnione" - napisał Viktor Orban do Charles'a Michela w liście, do którego treści dotarła agencja Bloomberga.

Orban wstrzymuje integrację UE z Ukrainą

Jak wynika z datowanego na poniedziałek pisma, według Orbana Rada Europejska nie może podjąć decyzji w tej sprawie przed porozumieniem w kwestii przyszłej strategii unijnej wobec Ukrainy, do rewizji której wzywa węgierski przywódca.

"Rada Europejska powinna podsumować wdrażanie i skuteczność naszej obecnej polityki wobec Ukrainy, w tym różnych programów pomocowych" - napisał Orban w pierwszym liście do Michela, wysłanym jeszcze w listopadzie. "Rada Europejska musi przeprowadzić szczerą i otwartą dyskusję na temat wykonalności strategicznych celów UE na Ukrainie" - dodawał premier Węgier.

W piątkowym wywiadzie radiowym Orban powtórzył, że Ukraina nie jest przygotowana do przystąpienia do UE. Jego zdaniem zamiast natychmiastowej akcesji, należałoby najpierw zawrzeć z Kijowem umowę o strategicznym partnerstwie na okres 5-10 lat.

W listopadzie portal Politico informował o liście Orbana do Michela, w którym premier Węgier wzywał Radę Europejską do strategicznej dyskusji nad dotychczasową polityką unijną względem Ukrainy, grożąc zablokowaniem wszelkiej pomocy dla Kijowa. W rezultacie pod koniec miesiąca przewodniczący Rady Europejskiej przybył do Budapesztu na spotkanie z premierem Węgier.

Orban spotka się z Macronem

Orban planuje spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w czwartek na tydzień przed unijnym szczytem, na którym ma być omawiana kwestia przystąpienia Ukrainy do UE - podała agencja Reutera, powołując się na informacje przekazane przez biuro prasowe szefa rządu węgierskiego.

Portal Politico poinformował we wtorek, że Macron zamierza zaprosić Orbana do Paryża, chcąc przekonać go do poparcia przystąpienia Ukrainy do UE, co ma być tematem Rady Europejskiej w połowie grudnia.

Jeden z paryskich urzędników, cytowanych przez portal, twierdzi, że stanowisko Orbana w tej kwestii jest obliczone na uzyskanie więcej pieniędzy z UE. "To czysta taktyka, dlatego też istnieje pewien optymizm, że możemy osiągnąć porozumienie" - powiedział francuski urzędnik.

Ponadto stanowisko Budapesztu wpłynęło na skrócenie podróży szefa Rady Europejskiej Charles'a Michel do Pekinu - dodaje w innym artykule Politico.

Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 r.; w czerwcu ubiegłego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego.

Szczyt UE w Brukseli odbędzie się w dniach 14-15 grudnia.