Zachodnie czołgi, w tym ofiarowane przez europejskich sojuszników Leopardy, biorą udział w trwającej ukraińskiej kontrofensywie, walcząc m.in. w obwodzie zaporoskim. Na froncie zaobserwowano też amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley - informuje w piątek telewizja NBC. Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów. Zdaniem prezydenta USA Joe Bidena nawet przeciwnicy takiej pomocy w Stanach Zjednoczonych uważają, że jeśli Rosja zajmie Kijów, może zaatakować kolejne kraje i dlatego celem jest trwałe bezpieczeństwo Ukrainy. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 09.06.2023 roku.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:30

Rząd Węgier wynegocjował z Rosjanami uwolnienie i przekazanie 11 jeńców wojennych - Węgrów z ukraińskiego Zakarpacia. Kijów nie wiedział o całej sprawie, dlatego ukraińskie MSZ wezwało w piątek charge d'affaires Węgier.

Przekazanie jeńców ukraińskich węgierskiego pochodzenia miało miejsce w czwartek i zostało w piątek potwierdzone przez wicepremiera Węgier Zsolta Semjena. W wypowiedzi cytowanej przez portal atv.hu podkreślił on, że jest to gest ze strony Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w kierunku Węgier i że uwolnieni jeńcy zawdzięczają jej swoją wolność.

Na oświadczenie Semjena zareagowało w piątek ukraińskie MSZ, wzywając charge d'affaires Węgier.

Strona ukraińska przekazała prośbę o dostarczenie szczegółowych informacji o naszych obywatelach i natychmiastowe zapewnienie dostępu do nich ukraińskiemu konsulowi w celu zapoznania się z ich stanem zdrowia i zapewnienia im pomocy konsularnej - przekazał w piątek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko dodając jednak, że uwolnienie jeńców "to zawsze dobra wiadomość".

22:14

Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały dotknięty powodzią Chersoń, gdy w mieście trwała ewakuacja; ranne zostały trzy osoby, w tym nastoletnia dziewczyna - poinformowała w piątek prokuratura regionu. W ostrzale uszkodzone zostały obiekty infrastruktury.

Do ostrzału doszło w piątek około godz. 17.40 czasu lokalnego (godz. 16.40 w Polsce) "podczas prowadzenia działań ewakuacyjnych" - głosi komunikat prokuratury obwodu chersońskiego na serwisie Telegram. 

Chersoń dotknięty został powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan we wtorek zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. Ewakuacja w mieście trwać będzie jeszcze przez kilka dni - zapowiedziała w piątek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju.

21:58

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, ogłosiła wprowadzenie rezolucji wzywającej administrację Białego Domu do pilnego przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS. Jeśli Izba zatwierdzi rezolucję, administracja Joe Bidena zostanie wezwana do pilnego przekazania Kijowowi broni, która może razić cele na odległość 300 kilometrów.

21:22

Ukraińskie władze lokalne z zalanych wodą obszarów obwodu chersońskiego informują o skutkach kataklizmu. Na przykład, w rejonie (powiecie) berysławskim niewielka wieś Nowohredniewe znalazła się "w wodnej pułapce" - przekazał szef rejonu Wołodymyr Litwinow. Na serwisie Telegram opublikował wideo pokazujące Nowohredniewe z lotu ptaka. Wieś jest zalana i odcięta od reszty lądu. Nad wodą są tylko słupy linii energetycznej, dachy i drzewa.

20:44

Portal Kyiv Post przypomina o ocenach przedstawicieli Ukrainy, że Rosjanie zaminowali teren zakładów chemicznych Krymski Tytan w Armiańsku na okupowanym Krymie i ostrzega przed skutkami skażenia w przypadku, gdyby Rosjanie wysadzili zakłady

Portal wyraża przypuszczenie, że gdyby w obliczu zbliżania się armii ukraińskiej Kreml zdecydował o zdetonowaniu ładunków, powstałaby toksyczna chmura. Ukraiński analityk Roman Switan uważa za prawdopodobne, iż Rosjanie wysadziliby zakłady, by stworzyć "toksyczną barierę chemiczną" dla armii ukraińskiej - relacjonuje Kyiv Post.

Portal przypomina, że zakłady Krymski Tytan były niegdyś jednym z największych na świecie producentów dwutlenku tytanu - substancji używanej w produkcji m.in. farb i lakierów. Niektóre prekursory tej substancji i jej produkty uboczne są silnie trujące, jak np. kwas siarkowy i dwutlenek siarki.

19:55

Zachodnie czołgi, w tym ofiarowane przez europejskich sojuszników Leopardy, biorą udział w trwającej ukraińskiej kontrofensywie, walcząc m.in. w obwodzie zaporoskim. Na froncie zaobserwowano też amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley - informuje w piątek telewizja NBC.

Według cytowanego przez telewizję analityka Michaela Horowitza z ośrodka Le Beck International, nie ma wątpliwości, że Leopardy biorą udział w akcjach ukraińskiego wojska na froncie.

To byłby pierwszy raz, kiedy Ukraina używa zachodnich czołgów, co jest pewnym znakiem, że to jest poważny (atak) - powiedział ekspert.

19:00

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy spadł o 10,5 proc. pomiędzy I kwartałem 2022 i I kwartałem 2023 - powiadomiło ministerstwo gospodarki, powołując się na najnowsze dane statystyczne. Jest to wynik lepszy niż oczekiwano: specjaliści spodziewali się, że rosyjska napaść i prowadzona od roku wojna obronna spowoduje spadek PKB o 14,1 proc.

Te dane wskazują, że gospodarka Ukrainy dostosowuje się i odbudowuje w tempie szybszym niż zakładano - oświadczyła minister gospodarki Julia Swyridenko, informując, że odnotowano wzrost PKB pomiędzy IV kwartałem ubiegłego roku a I obecnego o 2,4 proc.

Wszystko to staje się możliwe m.in. dzięki międzynarodowej pomocy udzielanej przez kraje partnerskie - podkreśliła minister cytowana przez portal Ekonomiczna Prawda.

18:40

Wolontariusze nie są dopuszczani przez służby rosyjskie do objętych powodzią Oleszek na okupowanym lewym brzegu Dniepru - relacjonuje niezależny rosyjski portal Insider. Wolontariusz, który się tam przedostał mówi o licznych ciałach ofiar powodzi.

Jedna z wolontariuszek powiedziała, że do Oleszek nie można się przedostać ani z nich wyjechać. Przewoźnicy na łodziach nie są tam wpuszczani. Jeden z wolontariuszy, który się tam przedostał mówi, że to dlatego, że jest bardzo dużo trupów - powiedziała rozmówczyni portalu. Insider nie podał, kim są wolontariusze, którzy chcieli przedostać się do Oleszek, leżących na okupowanym przez Rosjan lewym brzegu Dniepru.

Ludzie są zablokowani w centrum Oleszek. To 600 osób w szpitalu i jakaś liczba osób w domu kultury. Ewakuowani są bez jedzenia i wody. Próbujemy zorganizować sposób wysłania tam lekarstw, insuliny, jedzenia, wody, koców i generatorów - dodała wolontariuszka.

18:18

Mamy informacje, że Rosja otrzymuje materiały z Iranu, by zbudować fabrykę bezzałogowców - oznajmił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Administracja USA opublikowała też zdjęcia powstającej fabryki oraz wysłała ostrzeżenie sektorowi prywatnemu na temat podmiotów zaangażowanych w produkcję irańskich dronów.

Mamy informacje, że Rosja otrzymuje z Iranu materiały potrzebne do zbudowania zakładów produkcyjnych UAV (bezzałogowych statków powietrznych) wewnątrz Rosji. Ta fabryka może w pełni zacząć pracę na początku przyszłego roku - powiedział Kirby w oświadczeniu przesłanym redakcjom. 

Biały Dom przesłał też zdjęcia satelitarne obiektu w Jełabudze w rosyjskim Tatarstanie, gdzie prawdopodobnie ma rozpocząć się produkcja.

18:00

W okupowanej przez Rosjan miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim woda zaczyna stopniowo opadać i wracać do koryta rzeki - poinformował w piątek portal Suspilne. Sytuacja w miejscowości dotkniętej powodzią wywołaną wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze jest jednak nadal krytyczna - przekazały lokalne władze.

W niektórych miejscach odnotowano spadek poziomu wody od około 50 cm do metra - powiedziała portalowi Switłana Linnyk, szefowa miejscowej administracji lojalna wobec władz ukraińskich.

17:13

84 procent obywateli Ukrainy nie godzi się na żadne ustępstwa terytorialne, nawet za cenę przedłużającej się wojny - wynika z opublikowanych badań Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. Zaledwie co dziesiąty respondent byłby skłonny zaaprobować koncesje terytorialne w zamian za pokój i zachowanie niezależności.

16:58

Belgia dostarczy Ukrainie pociski artyleryjskie kaliber 105 mm o wartości 32,4 mln euro - poinformował rzecznik belgijskiego ministerstwa obrony.

Amunicja zostanie zakupiona od belgijskich producentów i zostanie dostarczona tak szybko, jak to możliwe - zapewnił belgijski resort obrony.

Według jego danych Belgia udzieliła Ukrainie do tej pory "śmiercionośnego i nieśmiercionośnego" wsparcia wojskowego o wartości 306 mln euro.

16:55

Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły wybuch zapory w Nowej Kachowce tuż przed jej zawaleniem się - podał "New York Times", powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji. Gazeta donosi, że choć Waszyngton podejrzewa Rosję o spowodowanie eksplozji, to wciąż nie posiada na to dowodów.

16:35

Obszar terenów podtopionych w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze będzie się jeszcze powiększał przez cztery dni ze względu na ogrom wody w Zbiorniku Kachowskim - ocenił Ihor Syrota, szef koncernu Ukrhidroenerho, operatora ukraińskich elektrowni wodnych.

16:06

Po wieloletnim sporze prawnym scytyjskie złoto wróci do Ukrainy - orzekł holenderski Sąd Najwyższy. O zwrot muzealnych obiektów Ukraina walczyła z Rosją i władzami Krymu od niemal dekady.

15:40

Mieszkańcy Odessy fotografują na miejscowych plażach przedmioty, które trafiły do Morza Czarnego w wyniku zniszczenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze. To fragmenty okien, mebli, a nawet lodówka - podał portal Ukraińska Prawda.

Na opublikowanych zdjęciach widać np. ramę okna, butlę gazową i inne odpady. Morze wyrzuca na brzeg również wiele małych zwierząt morskich i gałęzie drzew. W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że ktoś widział unoszący się na falach dach.

15:22

Przełożony dominikanów na Ukrainie ojciec Jarosław Krawiec wyraził opinię, że papież Franciszek i Stolica Apostolska nie mogą odegrać decydującej roli w sprawie pokoju. Jego zdaniem misja papieskiego wysłannika kardynała Matteo Zuppiego, który był w Kijowie, postrzegana jest na Ukrainie "bez żadnych realnych oczekiwań".

Wypowiedź polskiego dominikanina cytuje w piątek Ansa za szwajcarskim portalem katolickim cath.ch.

Bardzo godna uznania i doceniana także na Ukrainie jest pomoc humanitarna dostarczana przez Watykan ludności, zwłaszcza za pośrednictwem kardynała (Konrada) Krajewskiego, a także fakt, iż papież Franciszek ciągle mówi o tym kraju i przypomina o cierpieniu jego mieszkańców - wyjaśnił ojciec Jarosław Krawiec.

Zauważył jednocześnie, że “postawa papieża jest raczej krytykowana" na Ukrainie.

15:05

Armia rosyjska ostrzelała w piątek szpital w miejscowości Hulajpole w obwodzie zaporoskim; dwie osoby nie żyją, dwie są ranne - powiadomił szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.

Wiadomo o dwojgu zabitych pracownikach szpitala - to młodsza pielęgniarka i hydraulik - powiadomił Jermak w Telegramie. Jeszcze dwie osoby zostały ranne.  

14:44

W wyniku powodzi, wywołanej na południu Ukrainy przez rosyjskie wojska, podtopionych zostało co najmniej pięć cmentarzy; źródłem zagrożenia epidemicznego są też ciała zwierząt unoszące się w wodzie i obecność metali ciężkich w warstwie mułu na dnie Zbiornika Kachowskiego - ostrzegł niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

W ocenie ekologów szczególne zagrożenie stanowi muł nagromadzony na dnie Zbiornika Kachowskiego. W ciągu 67 lat istnienia tamy (w Nowej Kachowce) w tym mule osadzały się odpady przemysłowe, w tym metale ciężkie. Według ekspertów część mułu trafia do wód Morza Czarnego, a pozostała część może wyschnąć i zostać rozniesiona po okolicy przez wiatr - zaalarmował Możem Objasnit'.

14:21

W nocy Rosjanie ostrzelali Ukrainę rakietami z symulowanym ładunkiem nuklearnym - powiedział rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez portal Unian.

Ch-55 to pociski przeznaczone do przenoszenia ładunku jądrowego. Wystrzelone właśnie przez Rosjan pociski nie były uzbrojone; służą jako taktyczna przynęta, aby zwrócić na siebie uwagę i zmusić nas do marnowania amunicji - dodał Ihnat.

13:55

W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim – 825. Zginęło ogółem pięć osób.

„Według stanu z godz. 12 (11 w Polsce) w obwodzie chersońskim zalanych jest 48 miejscowości, w tym 34 na terenach kontrolowanych przez Ukrainę (3625 domów)” – powiadomił na Facebooku minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. W obwodzie mikołajowskim zalane są 23 miejscowości.

13:25

Po raz pierwszy od wysadzenia zapory na Dnieprze nie odnotowano wzrostu poziomu wody w rzece Inhulec – powiadomił szef władz obwodu mikołajowskiego. W regionie zalanych jest 13 miejscowości, ewakuowano prawie 600 osób.

„Mamy pierwsze dwie godziny bez wzrostu poziomu wody na Inhulcu. Tak samo jest w całym obwodzie – nie odnotowano wzrostu poziomu wody” – powiadomił w Telegramie szef władz obwodu Witalij Kim. Inhulec jest prawym dopływem Dniepru.

12:30

Dramat obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, dotkniętego powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, to nasza wspólna tragedia, dlatego jesteśmy gotowi przyjąć ponad 3 tys. powodzian z Chersońszczyzny - oświadczył w piątek gubernator regionu kijowskiego Rusłan Krawczenko.

Miasteczko modułowe dla ewakuowanych cywilów powstało m.in. w Browarach pod Kijowem. Powodzianie będą mogli pozostać w tych ośrodkach tak długo, jak będzie to niezbędne. "Ludzie otrzymają tam wszystko, czego potrzebują, czyli m.in. odzież i środki higieniczne. Nawet jeśli ktoś utracił dokumenty tożsamości, pomożemy poszkodowanym w wyrobieniu nowych" - zadeklarował samorządowiec, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

11:21

Japonia jest gotowa zaoferować pomoc humanitarną w wysokości 5 mln dolarów dla poszkodowanych w powodzi spowodowanej wysadzeniem zapory wodnej w Nowej Kachowce - poinformowała w piątek administracja premiera Fumio Kishidy, cytowana przez agencję Reutera.

Premier Kishida zaoferował pomoc swojego kraju po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - napisał Reuters. Pomoc będzie dystrybuowana za pośrednictwem organizacji międzynarodowych - dodano w komunikacie.

10:20

W podtopionym mieście Chersoń na południu Ukrainy, zalanym na skutek wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, zaczął obniżać się poziom wody; w nocy z czwartku na piątek woda opadła o około 20 cm, lecz jej stan wciąż utrzymuje się na wysokości powyżej 5 metrów - oznajmił szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

W zachodniej, kontrolowanej przez władze w Kijowie części obwodu chersońskiego trwa ewakuacja cywilów. Dotychczas udało się uratować 2352 osoby i około 550 zwierząt. 

09:22

We wtorek ukraińskie wojska przeprowadziły skuteczny ostrzał rosyjskiego obozu szkoleniowego w okupowanym Doniecku na wschodzie kraju; w wyniku ataku zginęło 56 żołnierzy wroga, liczba rannych wciąż jest ustalana - poinformował w piątek sztab generalny ukraińskiej armii w porannym komunikacie na Facebooku.

08:26

W nocy z 7 na 8 czerwca Ukraina prowadziła działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu w ramach szerszej kontrofensywy, która trwa od niedzieli – oceniają analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

ISW odnotowuje, powołując się na stronę ukraińską, że w rejonie Bachmutu Ukraińcy przeszli od obrony do ataku i posunęli się do przodu w mieście o ok. 200 m, a na jego obrzeżach o niemal 2 km.

„Kontrofensywa będzie prawdopodobnie złożona z wielu elementów o różnej skali, w tym lokalnych ataków, i pomniejsze przedsięwzięcia nie reprezentują maksymalnych zdolności” – wskazano.

07:40

Rosjanie zaatakowali Ukrainę w nocy przy użyciu ok. 16 dronów uderzeniowych oraz sześciu rakiet manewrujących – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. Strącono 10 dronów Shahed i Lancet, cztery inne bezzałogowce i cztery rakiety.

„W nocy z 8 na 9 czerwca w godz. od 22. do 4. rano rosyjska armia zaatakowała Ukrainę irańskimi dronami uderzeniowymi Shahed 136/131 oraz wystrzeliwanymi z samolotów rakietami Ch-101/Ch-55” – powiadomiono w komunikacie Sił Powietrznych. 

Celem ataków, jak wskazano, były obiekty wojskowe i infrastruktura krytyczna.

06:34

Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów - podała agencja Bloomberg, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Nowy pakiet pomocowy zostanie ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy, która zapewnia finansowanie dostaw broni dla tego kraju. Pakiet o wartości ponad 2 miliardów dolarów ma zostać przeznaczony na zakup amunicji do obrony powietrznej.

06:30

W powiecie humańskim w obwodzie czerkaskim uderzyły w czwartek wieczorem dwie rosyjskie rakiety; osiem osób zostało rannych – poinformowały władze regionu. Dwie osoby są w stanie ciężkim – sprecyzował szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec.

06:20

"Wierzę, że będziemy mieć środki, by wspierać Ukrainę tak długo jak trzeba" - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. "Choć w Kongresie słuchać głosy krytyki dotyczące pomocy dla Ukrainy, to nawet krytycy nie sądzą, że Putin zatrzyma się na Ukrainie, jeśli wygra" - podkreślił Biden.