Kolejne ukraińskie dziecko zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału. Łączna liczba osób rannych w wyniku nocnego ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim wzrosła do 34. "Przygotowania do kontrofensywy sił ukraińskich są na ostatniej prostej" - oświadczył w telewizji minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Według wyliczeń ukraińskiego wojska, w kwietniu na Ukrainie zginęło 16 970 rosyjskich żołnierzy. Najnowsze informacje dotyczące 432. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w relacji z 1.05.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - bieżące informacje o wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:00

Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel zabrał głos w sprawie możliwości wejścia Ukrainy do NATO. W niedzielę dziennik "Le Monde" podał, że USA są najbardziej przeciwne akcesji Ukrainy do NATO.

Trwamy przy polityce otwartych drzwi NATO, ale oczywiście to będzie wymagać kolektywnej decyzji całego Sojuszu - powiedział Patel podczas briefingu prasowego w odpowiedzi na pytanie PAP. 

To, na czym się skupiamy teraz, to zapewnienie, że możemy wspierać naszych ukraińskich partnerów, by mogli sprostać wyzwaniom, które teraz przed nimi stoją, to jest rosyjska agresja, rosyjskie bombardowanie infrastruktury cywilnej i to, że Rosja gardzi podstawowymi zasadami Karty Narodów Zjednoczonych, jeśli chodzi o suwerenność i integralność terytorialną - dodał.

21:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że rano w poniedziałek przeprowadził naradę "ze wszystkimi szczeblami zarządzania państwa i obroną". Omówiono m.in. skutki rosyjskich ataków. Jak podkreślił, tylko od północy do siódmej rano ukraińskie siły strąciły 15 rosyjskich rakiet.

Ale, niestety, nie wszystkie. Na razie nie wszystkie. Maksymalnie aktywnie pracujemy z partnerami, by obrona naszego nieba stała się jeszcze bardziej niezawodna - zaznaczył.

Na naradzie omówiono też możliwe działania przeciwnika w najbliższym czasie oraz skoordynowano kroki obronne. Rozmawiano również o broni i amunicji dla wojsk oraz sytuacji na "na razie okupowanym terytorium i przeciwdziałaniu Rosji".

Żadnych szans dla okupanta na naszej ziemi! Dla wroga - tylko zniszczenie - oświadczył Zełenski.

21:27

Kolejny rosyjski atak na obwód chersoński. Bomby spadły na wieś Kizomys.

21:01

Kijów Independent opublikował zdjęcia, na których widać efekt rosyjskiego ostrzału na obwód chersoński.

20:29

Rosyjskie siły na Ukrainie tylko od grudnia straciły ponad 100 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. zabitych - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, rosyjska ofensywa w Donbasie straciła impet i okazała się porażką, zaś Ukraińcy będą gotowi do kontrofensywy.

19:40

Jak poinformował Biały Dom, rosyjskie wojsko straciło około 100 tys. osób w ciągu minionych pięciu miesięcy w trakcie inwazji na Ukrainę w rejonie Bachmutu.

18:50

W ostatnim czasie Rosja znów prowadzi zmasowane ostrzały Ukrainy; może być to związane m.in. z tym, że siły rosyjskie "zgromadziły zapasy" pocisków po pewnej przerwie - podaje ukraiński serwis RBK-Ukraina, powołując się na eksperta ds. lotnictwa Wałerija Romanenkę.

Powrót do prowadzenia przez rosyjską armię zmasowanych ataków może być spowodowany tym, że "dawno nie było ostrzałów, a produkcja rakiet w Rosji trwa" - podkreśla ekspert.

Może to też być związane z tym, że Rosjanie zwiększyli liczebność personelu, zaangażowanego w przygotowywanie rakiet do lotu - dodaje.

Romanenko zwraca uwagę, że rosyjskie wojsko zmieniło też charakter zastosowania pocisków. Podczas gdy wcześniej siły rosyjskie po atakach na miasta mówiły: "sami jesteście winni", "to nie my" itd., to obecnie określają te ostrzały jako "uderzenia odwetowe" - zauważa  ekspert.

18:20

Kijów Independent: Pięć osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku na ukraińskie Zaporoże w obwodzie charkowskim.

17:52

Rosyjska armia po raz kolejny przeprowadziła nalot na pogranicze obwodu czernihowskiego - napisało dowództwo w komunikacie. Po południu miejscowość Łyzuniwka zaatakowały rosyjskie samoloty dwoma kierowanymi bombami lotniczymi.

W ataku zginęła 14-letnia osoba, a dwie inne zostały ranne - wynika ze wstępnych informacji.

17:06

Kijów Independent: W rosyjskim ataku na Ukrainę zginęła 14-letnia osoba, a dwie zostały ranne.

16:20

Przygotowania do kontrofensywy sił ukraińskich są na ostatniej prostej - oświadczył w telewizji minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wyraził przekonanie, że zrobiono dużo, by kontrofensywa była pomyślna.

Dziś wchodzimy na ostatnią prostą, kiedy można powiedzieć, że wszystko jest gotowe, a później to już zależy od decyzji i oceny sytuacji na polu bitwy ze strony sztabu generalnego; naczelny dowódca i jego zespół będą wiedzieć jak, gdzie i kiedy - podkreślił Reznikow.

Zaznaczył, że do powodzenia kontrofensywy potrzebne są trzy czynniki: uzbrojenie, przygotowanie i wyszkoleni obrońcy, którzy znają swój plan oraz zagwarantowanie ofensywie "wszelkich potrzebnych rzeczy".

15:37

W Kijowie odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza armii ukraińskiej, byłego dziennikarza, Oleksandra Bondarenki.

44-letni Oleksandr zginął 22 kwietnia podczas rosyjskiego ostrzału w okolicach miasta Kreminna, w obwodzie ługańskim.

15:15

Rosyjski prezydent Władimir Putin zostanie poproszony przez władze Republiki Południowej Afryki, by wziął udział w szczycie państw BRICS jedynie w formie zdalnej, bo inaczej będzie musiał być aresztowany - podał południowoafrykański "Sunday Times".

Putin został zaproszony do RPA w związku z mającym się tam odbyć w sierpniu szczytem przywódców pięciu gospodarek wschodzących, które tworzą grupę BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Ale wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie postawiło gospodarzy w trudnej sytuacji.

Jak informuje gazeta, kilka dni temu prezydent RPA Cyril Ramaphosa powołał specjalną komisję rządową pod przewodnictwem wiceprezydenta, która ma rozważyć opcje dla kraju po wydaniu nakazu aresztowania Putina. Według źródła cytowanego przez "Sunday Times", komisja nie jest w stanie znaleźć innych opcji niż to, by Putin uczestniczył w szczycie poprzez wideokonferencję z Moskwy.

Nie ma opcji, by nie aresztować Putina - jeśli tu przyjedzie, musimy go aresztować. Jedyną opcją, jaką mamy dla niego, jest połączenie przez Teams lub Zoom z Moskwy - powiedział wysoki rangą urzędnik, który miał wgląd w opinię prawną. Potwierdził, że Pretoria prowadzi w tej sprawie negocjacje z Moskwą.

14:49

W czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będziemy czynili wszystko, żeby Ukraina stała się razem z Mołdawią częścią UE - powiedział prezydent Andrzej Duda w 19. rocznicę przystąpienia Polski do UE.  Dodał, że trzeba przyjąć także państwa Bałkanów Zachodnich.

14:07

Fińscy celnicy odnotowali na wschodniej granicy wiele prób przemytu różnego rodzaju towarów objętych międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Rosję. W ubiegłym roku dochodzenie wszczęto w ponad 300 przypadkach. W poprzednich latach takich spraw było po kilka na rok - wynika z okresowego raportu służby celnej.

W 2022 r. celnicy skontrolowali ok. 20 tys. transportów do Rosji. Koncentrowali się na przewozie elektroniki, w tym sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych, dronów a także sprzętów i akcesoriów potrzebnych do transportu morskiego, w tym w szczególności sprzętu podwójnego zastosowania, czyli służącego do celów cywilnych oraz wojskowych - wskazano w rocznym raporcie służby celnej (Tulli).

Do szczegółowej kontroli wytypowano ok. 1,2 tys. przewozów. Dochodzenie wszczęto w 306 przypadkach. W poprzednich latach rocznie było ich poniżej pięciu. Sankcję próbowano obchodzić na wiele różnych sposobów - podkreślono w zestawieniu.

13:35

W Wielkiej Brytanii norwescy eksperci uczą ukraińskich żołnierzy walki na terenach zalesionych - poinformował Szat Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak donosu Ukrinform, już ponad 10 tys. ukraińskich żołnierzy przeszło szkolenie w Wielkiej Brytanii.

13:24

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odbyła się kolejna rotacja personelu stałej misji obserwacyjnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

12:25

Według wyliczeń ukraińskiego wojska, w kwietniu na Ukrainie zginęło 16 970 rosyjskich żołnierzy. Ukraińska armia twierdzi też, że zniszczyła w ubiegłym miesiącu 84 rosyjskie czołgi, 211 bojowych wozów opancerzonych, 238 systemów artyleryjskich, 17 dział przeciwlotniczych, 16 systemów obrony powietrznej.

12:17

25600 rosyjskich okupantów walczy siłami ukraińskimi w Bachmucie. Rosjanie zaangażowali też dziesiątki czołgów i 450 pojazdów opancerzonych - poinformował Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czerewaty dodał, że codziennie w Bachmucie Rosjanie tracą około 100 żołnierzy.

12:00

Ukraińscy obrońcy odparli wszystkie ataki wroga w kierunku Łymanu i schwytali 10 okupantów. W Bachmucie siły obronne zmusiły wroga do opuszczenia niektórych zajętych pozycji kontratakami - poinformowało biuro prasowe Wojskowego Centrum Medialnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pomimo znacznych strat nowe grupy szturmowe wagnerowców, bojownicy innych firm i spadochroniarze nieustannie pędzą do bitwy, ale wrogom nie udaje się przejąć Bachmutu - powiedział dowódca wschodniej grupy wojsk Ołeksandr Syrski.

11:39

Doniesienia Rosjan, jakoby po ostatnim ataku rakietowym rzekomo trafili w 140 celów Sił Zbrojnych Ukrainy, są nieprawdziwe - podało prasowe Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

11:24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z premierem Nowej Zelandii Chrisem Hipkinsem kwestię współpracy obronnej i humanitarnej. Rozmowy dotyczyły też potrzeby zjednoczenia państw regionu Pacyfiku w pomocy na rzecz Ukrainy. 

11:05

Przeprowadzane przez Putina częste zmiany rosyjskich generałów w wojnie przeciwko Ukrainie doprowadziły do frakcyjności w dowództwie i dezorganizują struktury kierowania armią, negatywnie wpływając na jej efektywność - ocenia w najnowszej analizie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

10:18

Według najnowszych danych w obwodzie dniepropietrowskim poszkodowane zostały 34 osoby, w tym 5 dzieci.  

09:52

Rozbudowywane rzez Rosję na wielką skalę umocnienia obronne, także w głębi jej terytorium, podkreślają obawy rosyjskich przywódców, że ukraińskie wojska mogą dokonać poważnego przełomu - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że od lata 2022 roku Rosja stworzyła jedne z najbardziej rozbudowanych wojskowych systemów obronnych, jakie widziano gdziekolwiek na świecie od wielu dekad, a te umocnienia znajdują się nie tylko w pobliżu obecnych linii frontu, ale również głęboko wewnątrz obszarów, które Rosja obecnie kontroluje.

Jak dodano, zdjęcia pokazują, że Rosja podjęła szczególny wysiłek, aby ufortyfikować północną granicę okupowanego Krymu, w tym za pomocą wielowarstwowej strefy obronnej w pobliżu wsi Medwediwka. Rosja wykopała również setki kilometrów okopów na terenie uznawanego przez społeczność międzynarodową własnego terytorium, w tym w regionie Biełgorodu i Kurska.

09:14

Do rosyjskiego obozu polowego w okupowanej części obwodu zaporoskiego Ukrainy przywieziono 400 więźniów zwerbowanych przez najemniczą Grupę Wagnera - powiadomił Sztab Generalny ukraińskiej armii w poniedziałek.

"Przeciwnik w dalszym ciągu próbuje uzupełniać straty w sile żywej więźniami. Niedawno odnotowano przybycie ok. 400 takich osób, zwerbowanych przez prywatną armię Wagnera do jednego z obozów polowych okupantów w powiecie berdiańskim w obwodzie zaporoskim" - poinformował Sztab w komunikacie opublikowanym w poniedziałek.

09:07

W ciągu ostatniej doby Rosjanie zaatakowali 47 razy obszary zaludnione w obwodzie zaporoskim - poinformował Jurij Małaszko, szef obwodowej administracji państwowej. "Wróg szaleje i niszczy wszystko co jest w pobliżu linii frontu. Hulajpole, Orichiw, Kamieńskie i dziesiątki wiosek ostrzelane" - czytamy w poście Małaszki.

08:04

Pojawiły się już zdjęcia pokazujące skutki nocnego ataku Rosjan w Pawłohradzie. 

07:50

W Pawłohradzie siły rosyjskie zaatakowały obiekt przemysłowy - w efekcie doszło do pożaru. W dzielnicach mieszkaniowych zniszczenia dotknęły 19 bloków wielopiętrowych, 25 domów prywatnych, sześć placówek szkolnych, pięć sklepów. W wyniku ostrzału ucierpiały obiekty cywilne w miejscowościach powiatu pawłohradzkiego - wyliczył Łysak.

07:47

25 osób, w tym troje dzieci, jest rannych w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy w wyniku przeprowadzonego w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskiego zmasowanego ostrzału rakietowego - powiadomiły władze regionu. Nad Kijowem obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie wrogie pociski.

Nad obwodem dniepropietrowskim zestrzelono siedem rakiet, jednak pociski uderzyły w Pawłohrad i okolice tego miasta.

"Według wstępnych ustaleń ucierpiało 25 osób. Wśród nich troje dzieci" - powiadomił szef władz regionu Serhij Łysak

07:44

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 6 ostrzałów przygranicznych regionów w obwodzie sumskim, wystrzelili 10 rakiet w kierunku miasta Seredyna-Buda - podaje lokalna administracja wojskowa.

Ukraińskie wojsko odnotowało łącznie 54 eksplozje. W rejonie (gminie) Seredyna-Buda zniszczone zostały prywatne domy i stacja benzynowa.

06:45

"Około 02:30 rano rosyjscy najeźdźcy zaatakowali Ukrainę ze strategicznych samolotów lotniczych - dziewięciu Tu-95 z regionu Oleniegorsk (obwód murański) i dwóch Tu-160 z regionu Morza Kaspijskiego. W sumie wystrzelono 18 pocisków manewrujących Kh-101/Kh-555 " - przekazał Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużnyj.

Załużny dodał, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 15 rosyjskich pocisków.

06:30

"Dzisiejszej nocy nieprzyjaciel przeprowadził kolejny zmasowany atak powietrzny na Ukrainę. Drugi z rzędu w ciągu ostatnich 3 dni. Według wstępnych informacji, atak rakietowy został przeprowadzony samolotem strategicznym typu Tu-95" - podał Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Alarm trwał około 3 godziny. Według Ukraińców Rosjanie zaatakowali jednocześnie pociskami manewrującymi i dronami. "Według wstępnych informacji wszystkie wrogie rakiety i drony zostały zniszczone w przestrzeni powietrznej Kijowa przez nasze siły obrony powietrznej! Dane są weryfikowane" - czytamy w komunikacie ukraińskiej armii.

06:20

Obrona powietrzna zestrzeliwuje cele nad stolicą Ukrainy, Kijowem, gdzie w poniedziałek nad ranem ogłoszono alarm powietrzny przez wysoką aktywność rosyjskiego lotnictwa. Pojawiają się doniesienia o eksplozjach w obwodach dniepropietrowskim i sumskim.

Przed godziną 5 czasu lokalnego (4 w Polsce) korespondent PAP widział w niebie nad Kijowem rozbłyski oraz słyszał serię dźwięków, które mogły być efektem działania obrony powietrznej.

Alarm powietrzny ogłoszono na wschodzie i w centrum kraju przed godziną 4 czasu lokalnego (3 czasu polskiego). W zachodnich obwodach Ukrainy syreny zawyły około pół godziny później.

06:09

Władze Ukrainy ogłosiły w poniedziałek nad ranem alarm przeciwlotniczy we wszystkich regionach w obawie przed zmasowanym atakiem rakietowym Rosji. W Kijowie syreny zawyły o godzinie 3.41 (2.41 w Polsce).

W sieciach społecznościowych pojawiły się doniesienia o wysokiej aktywności rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95 i Tu-160 oraz okrętów z rakietami Kalibr na Morzu Czarnym.

06:00

Mer Pawłohradu Anatolij Wierszyna przekazał w niedzielę wieczorem, że w mieście były słyszalne eksplozje - podał portal The Kyiv Independent.

Na stronie miasta na Facebooku ostrzeżono mieszkańców, by pozostali w bezpiecznych miejscach do czasu, gdy alarm zostanie odwołany.

"Zadbajcie o własne bezpieczeństwo" - napisano w komunikacie.