Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce to dla nas absolutnie fundamentalne wydarzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, zbliża się rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę i "cały szereg różnych międzynarodowych wydarzeń". Biden ma pojawić się w naszym kraju 20 lutego.

"Jest to więc czas dla nas także i spotkań związanych z budowaniem bezpieczeństwa Rzeczpospolitej na tej niwie politycznej, w rozmowach z naszymi sojusznikami, w spotkaniach które prowadzą nas do najważniejszego wydarzenia politycznego, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa w tym roku, a mianowicie szczytu NATO, który będzie miał miejsce na początku lata na Litwie, w tym roku w Wilnie" - powiedział Andrzej Duda. 

Prezydent stwierdził, że przygotowania do tego szczytu "toczą się pełną parą" i zbliżające się spotkania, które w najbliższym czasie odbędą w Warszawie i w innych miejscach, są już działaniami przygotowawczymi "do tego, na czym nam zależy najbardziej".

"Przede wszystkim zależy nam na tym, by wzmacniać bezpieczeństwo Polski, by nie tylko doprowadzić do pełnej realizacji postanowień szczytu madryckiego, ale także, aby przyjąć nowe postanowienia, które z jednej strony pozwolą nam w jeszcze lepszym stopniu i bardziej wydajnym wspierać Ukrainę w jej obronie terytorium, w odpieraniu rosyjskiej napaści, wspólnie w ramach porozumień sojuszniczych, ale przede wszystkim wzmacniać nasze bezpieczeństwo, przede wszystkim wzmacniać bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, a więc skłonić naszych sojuszników do tego, by skierować większe siły tutaj militarne, które będą stacjonowały w naszej części Europy na wschodniej flance NATO, aby stworzyć nowe programy w tym zakresie, aby zwiększać też w tym zakresie obecność infrastrukturalną Sojuszu w naszej części Europy" - podkreślił prezydent. 

"Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną"

Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną - oświadczył w poniedziałek Andrzej Duda. I jak zapowiedział, jeszcze przed wizytą w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO, premierem Wielkiej Brytanii, kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji oraz prezydentami Litwy i Słowacji. 

Wizyta prezydenta USA została zaplanowana od 20 do 22 lutego. 

We wtorek prezydent Duda będzie w formie wideokonferencji rozmawiał z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, w czwartek w Brukseli spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a następnie uda się do Wielkiej Brytanii, by spotkać się z królem Karolem III i premierem Rishim Sunakiem.

"Następnie udam się do Monachium, gdzie odbędzie się spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholz i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z nowo wybranym prezydentem Czech (Petrem Pavlem - PAP) oraz premierem Norwegii (Jonasem Gahrem Stoerem - PAP)" - poinformował prezydent.