​Sekretarz obrony USA w czwartek wyraził nadzieję podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok, że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni - poinformował Ukrinform.

Robimy wszystko, co możliwe, aby przyspieszyć dostawę tych czołgów, początek jesieni to prognoza w tej sprawie - powiedział Lloyd Austin w odpowiedzi na pytanie senator Susan Collins. Jednocześnie dodał, że ukraińskie wojsko ma już do dyspozycji kilka czołgów w celach szkoleniowych, które po zakończeniu ćwiczeń będą przekazane do użytku bojowego.

Stany Zjednoczone rozmieszczają infrastrukturę do obsługi i konserwacji pojazdów bojowych, "staramy się działać jak najszybciej, aby przekazać te zasoby Ukraińcom" - zaznaczył szef Departamentu Obrony USA. 

Pociski Storm Shadow od Wielkiej Brytanii

Przekazane przez Wielką Brytanię Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Według prognozy pogody z Wielkiej Brytanii w stronę Ukrainy zbliża się cyklon z burzami - napisał na Twitterze Reznikow. Przez cień burzy przedrze się promień naszej wolności i oświeci nasze zwycięstwo - dodał. 

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził w czwartek krążące od kilku dni w mediach doniesienia o przekazywaniu Ukrainie pocisków manewrujących Storm Shadow, których zasięg dochodzi do 300 km. 

Wallace powiedział w Izbie Gmin, że pociski Storm Shadow "są w drodze albo już są w tym kraju".