Rosjanie zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelali wybrzeże Ukrainy rakietami przeciwokrętowymi. Ogólne straty w ludziach, jakie wojska rosyjskie poniosły w wojnie, zbliżają się obecnie - według armii ukraińskiej - do 137 tysięcy. Prawie 20 bloków energetycznych elektrowni cieplnych w Ukrainie zostało uszkodzonych po ostrzałach. Wojskom Rosji atakującym Bachmut nie udało się odciąć tras zaopatrzenia dla sił ukraińskich broniących tego miasta. Sobota to 353. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:20

Bundeswehra rozpocznie w przyszłym tygodniu szkolenie ukraińskich załóg na czołgu Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" w ostatnich dniach siły powietrzne przetransportowały już z Polski do Niemiec pierwsze grupy ukraińskich żołnierzy.

W połowie przyszłego tygodnia szkolenie rozpocznie się na poligonie w Munster w Dolnej Saksonii, gdzie ukraińskie jednostki są już szkolone na bojowym wozie piechoty Marder - pisze "Spiegel".

"Bundeswehra planuje swoiste turbo szkolenie dla ukraińskich żołnierzy, z których część pochodzi bezpośrednio z linii frontu w okolicach miejscowości Bachmut" - informuje w sobotę portal. "W ciągu zaledwie sześciu do ośmiu tygodni mają nauczyć się podstaw obsługi skomplikowanego systemu uzbrojenia, przećwiczone ma być także współdziałanie czołgów bojowych Leopard i bojowego wozu piechoty Marder. Ze względu na brak czasu można uczyć tylko podstaw (...)".

22:10

Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew wzywa do szybkich przygotowań do ewentualnego przystąpienia Ukrainy do UE. "Mamy szczególną rolę, ale nie potrzebujemy specjalnych ulg" - powiedział radiu Deutschlandfunk. Jego kraj zasłużył jednak na "szczególne tempo" w przygotowaniach.

W odniesieniu do walki z korupcją i innych warunków wstępnych akcesji do UE, Makiejew powiedział, że dla Ukrainy jest jasne, "że musimy spełnić wszystkie kryteria". Korupcja jest "plagą" i musi zniknąć.

Pytany, jak długo Ukraina wytrzyma wojnę, ambasador stwierdził: "Do zwycięstwa. Bronimy się na naszej ziemi. Zostaliśmy zaatakowani, nawiasem mówiąc, nie 24 lutego 2022 r. To było osiem lat wcześniej wraz z inwazją na Krym i Donbas. A my nie mamy innego wyboru. Jest to wojna na wyniszczenie rozpoczęta przez Rosję, wojna ludobójcza. A Rosja odmawia nam prawa do istnienia".

22:00

Ukraina zaapelowała do swoich sojuszników o "natychmiastową" dostawę amunicji, ostrzegając, że brakuje jej zapasów do obrony przed nową rosyjską ofensywą, której obawia się Kijów - powiedziała w wywiadzie dla sobotniego wydania "Financial Times" wicepremier rządu Ukrainy Olha Stefaniszyna.

"To, co jest najbardziej pilne, to amunicja i artyleria, których potrzebujemy natychmiast, aby wiedzieć, że możemy działać z nowym sprzętem wojskowym, który otrzymaliśmy" - powiedziała Stefaniszyna w wywiadzie dla "Financial Times". "Nie mamy takiej ilości amunicji, jakiej potrzebujemy", dodała.

21:07

Władze obwodu dniepropietrowskiego ogłosiły alarm przed atakami rosyjskich dronów - przekazał przewodniczący obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak. Kilka minut później poinformował o zestrzeleniu kilku wrogich dronów nad regionem.

17:46

"Prawie rok wojny i tylko 9 proc. z blisko półtora tysiąca światowych firm opuściło rynek Federacji Rosyjskiej. Wśród firm zachodnich, które nadal pracują w Rosji, najwięcej jest niemieckich (19,5 proc.), 12,4 proc. to firmy amerykańskie, a 7 proc. - japońskie" - napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze. "Niektóre banki zachodnie w ciągu roku wojny na pełną skalę odniosły nadwyżki w Rosji. Raiffeisen zwiększył dochody w Rosji o 313 procent" - dodał. Ocenił, że za sprawą podatku zapłaconego w Rosji bank ten oddał państwu rosyjskiemu kwotę 94,8 mln euro. 

15:55

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że wojska rosyjskie w walkach na Ukrainie straciły minionej doby 1140 ludzi. Rosjanie stracili też dziewięć czołgów i 19 systemów artyleryjskich.

Ogólne straty w ludziach, jakie wojska rosyjskie poniosły w wojnie, zbliżają się obecnie - według armii ukraińskiej - do 137 tysięcy.

13:42

Pierwsza partia dostarczonych przez Litwę dział przeciwlotniczych L-70 jest już na Ukrainie - poinformował o tym na Twitterze minister obrony Arvydas Anusauskas.

12:56

Rosyjski minister sportu Oleg Matycyn ocenił, że apel ponad 30 krajów o wykluczenie Rosjan i Białorusinów z igrzysk olimpijskich w Paryżu jest nie do zaakceptowania. "To ingerencja ministrów w działania niezależnych, międzynarodowych organizacji sportowych" - stwierdził.

12:55

W internetowej petycji publicystka Alice Schwarzer i lewicowa polityk Sahra Wagenknecht wezwały kanclerza Olafa Scholza do negocjacji zamiast dalszych dostaw broni na Ukrainę. Do tej pory petycja zebrała około 130 tysięcy podpisów - poinformowała telewizja ARD. 

12:44

Federacja Rosyjska nie dysponuje wystarczającymi środkami, by przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przed przypadającą 24 lutego rocznicą jej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - takiego zdania jest wywiad obronny Ukrainy.

12:06

Zamknięcie przez polskie władze przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach może doprowadzić do silnych nacisków na Mińsk ze strony Rosji, a w dalszej perspektywie także Chin - twierdzi były urzędnik administracji Aleksandra Łukaszenki Anatolij Kotow. Taką opinię wyraził w wywiadzie dla niezależnego białoruskiego portalu Karta 97. Przejście w Bobrownikach zamknięto wczoraj w południe. Ma być to reakcja na skazanie polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

11:30

"Wojskom rosyjskim atakującym Bachmut nie udało się odciąć tras zaopatrzenia dla sił ukraińskich broniących tego miasta" - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty. "Obrońcy mają możliwość dostarczania do Bachmutu uzbrojenia, prowiantu i innych niezbędnych rzeczy, a także wywożenia z Bachmutu rannych - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal Hromadske. Jak wskazał, Rosjanie próbują przejąć kontrolę nad szosą Kostiantyniwka-Bachmut, na południowy zachód od miasta. Siły ukraińskie prowadzą jednak skuteczną walkę kontrbateryjną.

10:53

Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej. W komentarzu cytowanym przez portal ZN.UA armia oświadczyła, że celem ataków było "wywołanie nastrojów paniki wśród mieszkańców rejonów graniczącym z Mołdawią i Naddniestrzem" - separatystycznym regionem Mołdawii.

10:13

W ocenie Pentagonu Rosjanie mogli stracić na Ukrainie połowę swoich czołgów. Część uległa zniszczeniu, pozostałe zostały przejęte przez Ukraińców.

09:13

"Myślę, że przesłanie prezydenta USA Joe Bidena podczas wizyty w Polsce będzie silne" - powiedział w TVP Info szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę w dniach 20-22 lutego; spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, odbędzie spotkanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki i wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Marcin Przydacz powiedział, że obecnie trwa układanie programu wizyty prezydenta USA. "Jestem w kontakcie z naszymi amerykańskim partnerami. Zakładam, że oficjalne powitanie prezydent USA Joe Bidena odbędzie się przed Pałacem Prezydenckim. Następnie odbędą się rozmowy obu prezydentów w węższym bądź szerszym formacie i rozmowy delegacji" - podkreślił minister.

09:09

Jest mało prawdopodobne, aby loty rakiet rosyjskich nad terytorium NATO doprowadziły do eskalacji - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zdaniem think tanku prezydent Rosji Władimir Putin nie chce ryzykować bezpośredniego konfliktu z NATO. "Trwająca rosyjska kampania ataków rakietowych będzie nadal generować zagrożenia peryferyjne poza Ukrainą, takie jak przeloty lub ryzyko incydentów obrony powietrznej (jak w Polsce 15 listopada 2022 r.). ISW ocenia jednak, że NATO (i poszczególne państwa członkowskie) ma pełną kontrolę nad swoimi reakcjami i stopniem, w jakim decyduje się na eskalację w odpowiedzi na przypadkowe lub celowe przeloty rosyjskich rakiet lub inne prowokacje. ISW nadal z dużą pewnością ocenia, że Putin nie dąży do wojny z NATO i jest mało prawdopodobne, aby bezpośrednio ryzykował eskalację" - napisano w raporcie.

08:25

W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 21,9 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 19 tys. osób - podała straż graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 9,753 mln wjazdów do Polski i ponad 7,88 mln wyjazdów do Ukrainy.

07:56

Rosjanie znów użyli irańskich dronów Szahid do uderzenia w obiekty energetyczne w okolicach Krzywego Rogu oraz Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Ugaszono już pożary, trwa szacowanie strat.

07:31

Ukraina podała nowe dane o stratach po stronie Rosjan. W ciągu ostatniej doby zaginęło aż 1140 żołnierzy.

06:40

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w Bratysławie, że po otrzymaniu oficjalnej prośby od Ukrainy o przekazanie samolotów myśliwskich MIG-29 rząd rozpoczął negocjacje na ten temat. Przeciw przekazaniu samolotów jest były trzykrotny premier, jeden z liderów opozycji Robert Fico.

06:35

Litwa wysyła na Ukrainę działa przeciwlotnicze L-70. "Będą w stanie niszczyć wrogie samoloty, śmigłowce i drony z odległości do 5 km w każdych warunkach pogodowych" - czytamy w raporcie LRT - litewskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego.

06:30

"Z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskich i zajęcia części obiektów energetycznych przez Rosjan energetyka ukraińska straciła czasowo 44 proc. mocy wytwarzanych w elektrowniach atomowych i 75 proc. - w elektrowniach cieplnych" - poinformował premier Denys Szmyhal. "Ogólnie z powodu ciągłych ataków uszkodzonych jest prawie 20 bloków energetycznych elektrowni cieplnych" - przekazał premier na posiedzeniu rządu.

06:22

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że jeden z reaktorów Chmielnickiej Elektrowni Atomowej na zachodzie Ukrainy został wyłączony z powodu niestabilności sieci energetycznej, spowodowanej rosyjskimi ostrzałami rakietowymi. Eksperci MAEA obecni w elektrowni potwierdzili, że wszystkie systemy bezpieczeństwa nuklearnego działają normalnie. 

06:20

Joe Biden przyleci do Polski - ogłosiła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre. Wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce zaplanowano na 20-22 lutego. "Prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosi też przemówienie m.in. o roli Polski w kontekście kryzysu na wschód od naszych granic" - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.