Trzy osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach obwodów charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy i dniepropietrowskiego na wschodzie kraju - poinformowały władze obwodowe na Telegramie. Miasto Kursk w europejskiej części Rosji zostało zaatakowane przez drony. W mieście wybuchł pożar - poinformowały rosyjskie kanały na Telegramie. Władze miejskie nie skomentowały tych doniesień. Sobota była 787. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:40

Przegłosowanie pakietu pomocowego dla Ukrainy przez Izbę Reprezentantów to przełom - powiedział kierownik Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak.

To ważne wydarzenie. Brak tego pakietu dosyć poważnie utrudniał sytuację Ukrainie - powiedział ekspert. Zaznaczył, że przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów jest dopiero częścią procesu, ale to była najtrudniejsza część. Ponieważ to w Izbie Reprezentantów radykalni republikanie blokowali do tej pory, przegłosowanie tego pakietu - dodał. Wskazał, że można się spodziewać, że Senat wkrótce pakiet przyjmie, a prezydent z pewnością go podpisze.

Menkiszak podkreślił, że wynik głosowania to przełom w sytuacji, która trwa od wielu miesięcy i która groziła bardzo poważnymi konsekwencjami, jeśli chodzi o sytuację na froncie ukraińskim.

Strona ukraińska już od dłuższego czasu racjonuje amunicję, której zasoby pochodzą głównie, w tym momencie, z zapasów i ze środków finansowych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Przyjęcie tego pakietu oznacza, tak jak zapowiedziała to administracja amerykańska, że po zakończeniu procedury dojdzie do natychmiastowego uruchomienia pomocy, co uzupełni braki, jakie są po stronie ukraińskiej - zaznaczył.

21:50

Przełom w Kongresie USA w sprawie wsparcia Ukrainy to również zasługa presji polskiego rządu - powiedział w Waszyngtonie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal. Ocenił, że sytuacja na froncie na Ukrainie staje się krytyczna, dlatego ważne jest szybkie wysłanie broni Kijowowi.

Komentując sobotnie głosowania w Izbie Reprezentantów podczas briefingu pod gmachem Kapitolu w Waszyngtonie, poseł ocenił, że jest to "dobry dzień i duża sprawa dla bezpieczeństwa Polaków".

Opisywał też własne działania w Kongresie w ciągu mijającego tygodnia, gdy wraz ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji starał się przekonać Republikanów do poparcia dalszej pomocy dla Ukrainy. Podkreślił przy tym, że zagraniczna presja na Kongres - w tym również z Polski - przyniosła efekt. Wspomniał tweeta premiera Donalda Tuska, potępiającego republikańskich senatorów wstrzymujących pomoc dla Ukrainy.

21:21

Prezydent i premier Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i Denys Szmyhal, podziękowali Izbie Reprezentantów USA za przegłosowanie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości prawie 61 mln dolarów. Napisali o tym na platformie X.

Zełenski zaznaczył, że jest wdzięczny Izbie i jej spikerowi Mike’owi Johnsonowi za "decyzję, która podtrzymuje właściwy bieg historii".

Demokracja i wolność zawsze będą mieć na świecie znaczenie i nigdy nie poniosą klęski, dopóki Ameryka będzie pomagać w ich obronie - oświadczył Zełenski, podkreślając, że zatwierdzony pakiet pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny, uratuje tysiące istnień ludzkich i wzmocni narody USA oraz Ukrainy.

Sprawiedliwy świat i bezpieczeństwo mogą zostać osiągnięte tylko dzięki sile - dodał.

21:11

Spiker Johnson powiedział mi, że w oparciu na informacje wywiadowcze, które otrzymał, Ukraina mogłaby nie dotrwać do końca miesiąca bez wsparcia USA - oznajmił w rozmowie z PAP wiceszef komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów Adam Smith. 

Sprzeciwiający się pomocy Ukrainie republikański kongresmen Thomas Massie powiedział z kolei PAP, że nie wierzy, by Putin zagroził NATO.

20:33

Premier Polski Donald Tusk podziękował Izbie Reprezentantów USA za przegłosowanie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyjął pakiet z zadowoleniem. Obaj powiadomili o tym na platformie X.

"Spikerze (Izby Reprezentantów Mike’u) Johnsonie, dziękuję. Lepiej późno niż za późno. Mam nadzieję, że nie jest za późno dla Ukrainy" - napisał Tusk.

Stoltenberg oznajmił zaś: "Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Izba Reprezentantów zatwierdziła nowy duży pakiet pomocy dla Ukrainy. Ukraina wykorzystuje broń dostarczoną przez NATO do niszczenia zdolności bojowej Rosji. Dzięki temu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi w Europie i Ameryce Północnej".

20:00

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła nową pomoc dla Ukrainy. Za uruchomieniem wartego 60,8 mld dolarów finansowania było 311 głosujących. Głosów przeciwko było 112.

19:22

Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę o konfiskacie rosyjskich aktywów i potencjalnym zakazie TikToka.

18:00

Trzy osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach obwodów charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy i dniepropietrowskiego na wschodzie kraju - poinformowały władze obwodowe na Telegramie.

W sobotę rano w wyniku rosyjskiego ataku na Wołczańsk w obwodzie charkowskim zniszczone zostały dwa domy mieszkalne. Zginęli 83-letni mężczyzna i 61-letnia kobieta, a 50-letni mężczyzna doznał obrażeń. Zniszczono również klatkę schodową w ośmiopiętrowym budynku, na skutek czego dwie osoby zostały ranne - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

W ostrzale obwodu dniepropietrowskiego zginął 54-letni mężczyzna, który w momencie ataku naprawiał samochód - przekazał gubernator Serhij Łysak (https://tinyurl.com/6c4m65h4).

W sobotę atakowany był również m.in. obwód odeski na południu Ukrainy. Rannych zostało pięć osób, w tym małe dziecko. Siły rosyjskie prawdopodobnie uderzyły rakietami Ch-59 wystrzelonymi z samolotu - powiadomiły siły obrony południa Ukrainy 

16:06

Miasto Kursk w europejskiej części Rosji zostało zaatakowane przez drony; w mieście wybuchł pożar - poinformowały rosyjskie kanały na Telegramie. Władze miejskie nie skomentowały tych doniesień.

W niektórych dzielniach Kurska słychać było wybuchy. Potem media powiadomiły, że zapaliły się plastikowe rury na terenie miasta.

15:11

Wojska krajów partnerskich Ukrainy mogłyby jej pomagać w strącaniu rosyjskich rakiet, tak jak stało się w przypadku zachodniego wsparcia dla Izraela podczas ataku Iranu - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla brazylijskich mediów, cytowanym w sobotę przez media ukraińskie.

Zełenski powiedział, że gdyby lotnictwo Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii czy innych krajów, które jest podrywane na terytoriach tych państw podczas rosyjskich ataków rakietowych, strącało pociski "lecące na Ukrainę, ale mogące też przylecieć na terytoria (państw trzecich) - jak już się zdarzało w przypadku Polski czy Rumunii" - to byłby "tylko wdzięczny".

Jeśli padną pod naszym adresem takie propozycje, to czemu nie -
oświadczył prezydent.

14:00

Kongres Polonii Amerykańskiej wezwał społeczność polonijną do natychmiastowego skontaktowania się z jej przedstawicielami na waszyngtońskim Kapitolu o przegłosowanie nowego pakietu pomocy dla Ukrainy. Podkreślił, że Rosja stanowi zagrożenie dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Na początku tego tygodnia Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów przedstawiła projekt ustawy uzupełniającej, w kwestii bezpieczeństwa narodowego dla Ukrainy. Ustawa przewiduje 61 mld dolarów pomocy dla Ukrainy, w tym klauzulę, która wzywa prezydenta do przekazania rządowi Ukrainy taktycznych systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Głosowanie zaplanowano na sobotnie popołudnie w Izbie Reprezentantów USA - przypomina KPA.

Stwierdza, że głos każdego amerykańskiego Polaka w tej sprawie jest niezwykle ważny. Rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi bowiem zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy Środkowo-Wschodniej.

11:27

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał w sobotę decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy "W sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom hazardu w Internecie". Teksty odpowiedniego dekretu z dnia 20 kwietnia publikowane są na stronie internetowej głowy państwa - poinformował w sobotę Interfax-Ukraina.

"Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy oraz kierownictwo innych formacji wojskowych utworzonych zgodnie z prawem Ukrainy powinni natychmiast wprowadzić dla personelu wojskowego zakaz wstępu do zakładów gier hazardowych i/lub uczestniczenia w grach hazardowych w Internecie przez okresu stanu prawnego stanu wojennego" - napisano w treści decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na podstawie której prezydent wydał dekret określając zadania dla rządu.

11:19

Źródła w ukraińskich służbach i wojsku potwierdzają zorganizowanie ataku dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda. W ataku w nocy z piątku na sobotę zastosowano kilkadziesiąt bezzałogowców.

"W nocy z 19 na 20 kwietnia ukraińskie bezzałogowce zaatakowały terytorium Rosji, to wspólna operacja Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Sił Operacji Specjalnych" - pisze Ukraińska Prawda. Potwierdziły to źródła portalu w HUR i SBU.

Ukraińskie drony zaatakowały cele w obwodzie biełgorodzkim, briańskim, kurskim, tulskim, smoleńskim, riazańskim, kałuskim i moskiewskim. Celem ataków był infrastruktura energetyczna, która zasila rosyjski przemysł zbrojeniowy. Według źródeł Ukraińskiej Prawdy trafione zostały co najmniej trzy stacje elektroenergetyczne oraz baza paliwowa.

Strona rosyjska informowała wcześniej, że "zestrzeliła lub przechwyciła" 50 ukraińskich dronów. Władze lokalne w Rosji potwierdziły m.in. uszkodzenia obiektów energetycznych w obwodzie briańskim i kałuskim, a także pożar zbiornika z paliwem w obwodzie smoleńskim. 

11:16

Po raz pierwszy rosyjski bombowiec strategiczny został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, a od początku wojny Rosja straciła już co najmniej 100 samolotów - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w piątek Rosja przeprowadziła ataki na cele w południowej Ukrainie przy użyciu bombowców strategicznych Tu-22M3 (w kodzie NATO Backfire C), a ukraiński wywiad wojskowy ogłosił, że zestrzelił jeden z tych bombowców. W Internecie pojawiły się doniesienia na ten temat, które jak się wydaje, pokazują, jak jeden z Tu-22M3 traci kontrolę w powietrzu, a następnie rozbija się o ziemię.

10:17

Ukraińskie media oraz agencja Reuters, powołując się na gubernatora obwodu smoleńskiego, informują w sobotę rano o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji po ukraińskim ataku dronów.

Gubernator obwodu Wasilij Anochin powiadomił w Telegramie, że doszło do pożaru "zbiornika z paliwem". Według rosyjskiego urzędnika atakujące obwód smoleński ukraińskie drony zostały zestrzelone, a pożar wywołały spadające odłamki.

Według strony rosyjskiej w nocy z piątku na sobotę celem ataków ukraińskich dronów stały się także obiekty w rosyjskich obwodach biełgorodzkim, kałuskim, briańskim i kurskim. W obwodzie kałuskim, jak pisze Ukraińska Prawda w oparciu o rosyjskie źródła, uszkodzona została "infrastruktura energetyczna". Pożar "obiektu infrastruktury energetycznej" potwierdził również gubernator obwodu briańskiego.

Jak pisze Ukraińska Prawda, rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że w nocy zestrzelono lub unieszkodliwiono 50 ukraińskich dronów, atakujących cele w Rosji.

08:23

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie atakowali rakietami Zaporoże, uszkodzony został obiekt przemysłowy w Zaporożu. W Dniepropietrowsku w wyniku piątkowego ataku zginęło osiem osób, w tym cała czteroosobowa rodzina sześcioletniego chłopca.

Nad ranem portal Ukraińska Prawda informował o odgłosach eksplozji w Odessie i Zaporożu. W stronę Odessy, jak podano, wystrzelona została rakieta manewrująca, prawdopodobnie Ch-59.

Z kolei w obwodzie dniepropietrowskim sobota została ogłoszona dniem żałoby, po tym jak w piątek nad ranem Rosjanie przeprowadzili tam atak rakietowy z licznymi ofiarami cywilnymi.

Potwierdzono śmierć ośmiu osób. Ciało ostatniej ofiary wydobyto spod gruzów późnym wieczorem w piątek. Wśród zabitych jest cała rodzina sześcioletniego chłopczyka, który z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Zginęli jego mama, babcia, siostra oraz brat.

"Mały chłopiec, 6-latek został sam, zginęła cała jego rodzina. Rosyjska rakieta w miejscowości Synelnykowe zabiła jego mamę, babcię, 14-letnią siostrę i 8-letniego brata. Ojciec zmarł rok temu" - powiadomił przedstawiciel lokalnych władz Mykoła Łukaszuk.

07:25

Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej brakuje amunicji, w związku z czym rosyjskie lotnictwo działa skutecznie i wspiera konsekwentne i szybkie sukcesy armii rosyjskiej m.in. w pobliżu miasta Czasiw Jar - pisze w sobotę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy wojskowi amerykańskiego think tanku uważają, że ukraińska obrona powietrzna pozostaje ograniczona i zdegradowana, co pozwala rosyjskim samolotom swobodnie i bez zagrożeń operować w niektórych krytycznych obszarach frontu. ISW podkreśla, że zdolność rosyjskich samolotów do działania do 100 km w głąb ukraińskiej przestrzeni powietrznej bez znaczących strat wskazuje, że ukraińska obrona powietrzna w tym rejonie jest obecnie niewystarczająca, aby odstraszyć lub uniemożliwić rosyjskim samolotom działanie na linii frontu.

Zdaniem amerykańskich analityków zdolność Ukrainy do przeprowadzania ataków dalekiego zasięgu na rosyjskie strategiczne samoloty bojowe może tymczasowo ograniczyć działania rosyjskich sił powietrznych, podobnie jak miało to miejsce wcześniej w przypadku samolotów taktycznych.

Jednak ta ukraińska zdolność do uderzenia nie może zrekompensować krytycznego niedoboru amunicji dla obrony powietrznej na całym terenie działań. Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje, w jaki sposób rozdysponować swoje ograniczone zasoby obrony powietrznej - podkreśla ISW. 

07:19

Siemion Jeremin, korespodent wojenny rosyjskiego dziennika "Izwiestija" zginął w piątek w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona - poinformował Reuters powołując się na komunikat dziennika.

Według "Izwiestiji" 42-letni Jeremin zmarł w rezultacie odniesionych ran po ataku drona w rejonie miasta Zaporożija, w południowo wschodniej Ukrainie, skąd relacjonował przebieg działań wojennych.

Jak relacjonuje Reuters, "Izwiestia" podały, iż Jeremin wysyłał relacje z rejonów najcięższych walk we wschodniej Ukrainie w ciągu trwającej już 25 miesięcy rosyjskiej agresji, w tym z Mariupola obleganego przez wojska rosyjskie przez 3 miesiące w 2022 roku oraz Maryinki i Wuhledaru.