Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Dwa samoloty F-16 starły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. 

Samoloty leciały z prędkością około 2 tys. km/h, tak jak w warunkach bojowych. 

Oficer James Valpiani, który szkoli pilotów sił powietrznych USA, powiedział, że "walka w takich warunkach jest świetną metodą sprawdzenia tej technologii". 

Samolot kierowany przez AI był zmodyfikowaną wersją F-16, zwaną X-26A lub VISTA. W samolocie znajdował się na wszelki wypadek pilot, który jednak nie interweniował podczas ćwiczenia. 

Podczas lotu i symulowanej walki sztuczna inteligencja opierała się na danych pochodzących z innych lotów - przekazała DARPA, która była odpowiedzialna za test. 

DARPA nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie" i oznaczają przełomową zmianę dla tej technologii. 

W 2020 r. podczas pięciu testów przeprowadzonych na symulatorach lotu sztuczna inteligencja wygrała z ludźmi wszystkie symulowane walki.