Ukraiński operator państwowy Ukrenerho wprowadził dziś rano i we wtorek wieczorem awaryjne wyłączenia prądu na terytorium całego kraju. Przyczyną jest znaczący niedobór energii po rosyjskich atakach na elektrownie i spadek temperatury powietrza. "Mając świadomość, jak wysoką cenę płacą rosyjscy wojskowi życiem ludzkim za wszelkie zdobycze na froncie, Moskwa pragnie zemścić się na ludności cywilnej Ukrainy" - mówił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Środa była 812. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w raporcie dnia 15.05.2024.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:35

Jak podał Ukrinform, oddziały rosyjskie ostrzelały miasto Przyjaźń w obwodzie sumskim, ranny został 67-letni mieszkaniec.

21:55

Według mediów, 50 państw potwierdza udział w szczycie pokojowym Ukrainy w Szwajcarii - przekazał Kyiv Independent.

20:41

Na kierunku charkowskim intensywność działań wojennych wzrosła, ukraińscy obrońcy odparli już dziesięć ataków wroga w rejonie Słobożańskiego, Wowczańska, Starej i Łyptsi - informują ukraińskie media.

19:50

Jak podał portal Ukrinform, "w obwodzie charkowskim zginął dyrektor Muzeum Mińskiego, który walczył w szeregach Ukraińskich Sił Zbrojnych".

19:01

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że "w ciągu dnia wszystkim jednostkom Sił Obronnych Ukrainy udało się częściowo ustabilizować sytuację w obwodzie charkowskim, gdzie kontynuowane są nasze działania obronne w rejonach przygranicznych i okolicach Wowczańska".

Koncentrujemy się także na innych kierunkach w obwodzie donieckim, a także na kierunkach pokrowskim i kupiańskim w obwodzie charkowskim. Wyraźnie widzimy, jak okupanci próbują rozrzedzić nasze siły i sprawić, że nasza walka będzie mniej skoncentrowana. Reagujemy odpowiednio: w każdym kierunku musimy mieć środki, aby odpowiedzieć wrogowi - mówił.

17:59

Armia rosyjska ostrzelała wieś Stepnogorsk koło Zaporoża, trzy osoby zostały ranne.

17:10

Jak poinformował portal Ukrinform, "armia rosyjska próbuje odepchnąć jednostki Sił Obronnych w rejonie Wowczańska w obwodzie charkowskim, obrońcy odpierają wroga, jednocześnie kontynuując przeczesywanie północno-zachodnich obrzeży miasta".

16:30

Opóźnienia dostaw uzbrojenia dla broniącej się przed agresją Rosji Ukrainą prowadzą do pogorszenia sytuacji na froncie - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej ze składającym wizytę na Ukrainie sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Każde opóźnienie w dostawach prowadzi do niepowodzeń na froncie. Taka jest ogólna zasada. (...) Doceniamy szczere zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do zrekompensowania opóźnień w dostawach nowymi deklaracjami i nowymi dostawami i dlatego tak bardzo skupiłem się na kwestii harmonogramu w naszych rozmowach i w moich uwagach wstępnych. Ale to nie dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych - powiedział Kułeba.

Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał kraje, które stoją po stronie Kijowa, do złożenia nowych oświadczeń o pomocy i dostawach broni.

Kiedy ukraiński piechur lub artylerzysta ma wszystko, czego potrzebuje, wygrywamy. Za każdym razem, gdy występują opóźnienia w dostawach i niedobory, nie wygrywamy. Prawo wojny jest okrutne, ale bardzo jasne - podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy.

15:43

Rosyjski atak na Mikołajów. Sześć osób zostało rannych - podaje Ukrinform.

14:40

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował, że w środowych rosyjskich ostrzałach miasta Dniepr zginęły co najmniej dwie osoby. "Są też ranni, lecz na razie nie znamy ich dokładnej liczby" - dopowiedział samorządowiec.  

14:35

Stany Zjednoczone przekażą władzom Ukrainy dodatkowe 2 mld dolarów na wydatki wojskowe - poinformował w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa z wizytą w Kijowie. Polityk dopowiedział, że celem wsparcia są inwestycje w przemysł ukraiński.

Wczoraj Antony Blinken mówił w Kijowie m.in. o wykorzystaniu do pomocy Ukrainie aktywów rosyjskich zamrożonych w USA.

Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone zamierzają współpracować z państwami G7, by to samo zrobić z całością wartych ok. 300 mld aktywów.

Również wczoraj sekretarz stanu wystąpił na scenie jednego z kijowskich barów. Wspólnie z lokalnym zespołem zagrał i zaśpiewał utwór Neila Younga "Rockin' in the Free World".

12:54

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu 6 osób, które, działając na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego, korygowały ostrzały rakietowe obiektów cywilnych i celów wojskowych w obwodzie donieckim.

SBU zarzuca zatrzymanym, że 7 sierpnia 2023 r. przekazali Rosjanom współrzędne do ataku rakietowego na blok mieszkalny w mieście Pokrowsk w obwodzie donieckim. Zginęło wówczas 9 osób, a 82 zostały ranne.

11:01

Żołnierze rosyjscy zajmują pozycje na ulicach przygranicznego Wowczańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy; sytuacja jest skrajnie trudna - poinformował szef lokalnej policji Ołeksij Charkiwski. Zaapelował do ludności o ewakuację.

09:33

Blisko 8 tys. cywilów ewakuowano dotychczas z intensywnie atakowanych przez Rosję terenów przygranicznych Ukrainy na północy obwodu charkowskiego - poinformował szef wojskowych władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Urzędnik poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali Charków sześciokrotnie, używając do tego rakiet S-300, pocisków UMBP D-30 oraz dronów uderzeniowych. "W ciągu doby ucierpiały 22 osoby" - przekazał.

08:21

Mając świadomość, jak wysoką cenę płacą rosyjscy wojskowi życiem ludzkim za wszelkie zdobycze na froncie, Moskwa pragnie zemścić się na ludności cywilnej Ukrainy - mówił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Działając w ten sposób, Rosja stara się zrujnować ukraińską gospodarkę i społeczeństwo, czyniąc duże obszary Ukrainy niezdatnymi do zamieszkania, także poprzez ekstensywne minowanie - dodał dyplomata. 

Szczerski zauważył, że Rosja łączy tę politykę z represjami wewnątrz kraju oraz prześladowaniem Ukraińców na terytoriach okupowanych, skazując kolejne pokolenia Rosjan na zapłatę "rachunku za wojnę".

08:19

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego na Sewastopol na okupowanym Krymie w nocy płonęło lotnisko wojskowe Belbek - podał rosyjski niezależny kanał ASTRA na Telegramie oraz przedstawiciele okupacyjnych władz rosyjskich półwyspu.

Wybuchy słychać było także w bazie paliwowej w obwodzie rostowskim przy wschodniej granicy z Ukrainą, którą według lokalnych władz zaatakowały ukraińskie drony. Doniesienia o atakach płyną również z regionu biełgorodzkiego, położonego przy granicy z obwodem charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.

08:15

Ukraiński operator państwowy Ukrenerho wprowadził dziś rano i we wtorek wieczorem awaryjne wyłączenia prądu na terytorium całego kraju. Przyczyną jest znaczący niedobór energii po rosyjskich atakach na elektrownie i spadek temperatury powietrza.

"Od godziny 6.40 do 9 (5.40 do 8 w Polsce) centrum dystrybucyjne Ukrenerho zastosowało kontrolowane wyłączenia awaryjne prądu dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych we wszystkich regionach Ukrainy" - poinformowano na Telegramie.

W związku z ograniczeniami we wtorek wieczorem światła nie było m.in. we Lwowie, o czym informował mer tego miasta, Andrij Sadowy.