Aby zażegnać konflikt w południowo-wschodniej Ukrainie, władze w Kijowie powinny negocjować z Noworosją, a nie Rosją, bo nie jest to konflikt między Ukrainą i Rosją, lecz konflikt wewnątrzukraiński - twierdzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób doprecyzował wcześniejszą wypowiedź Władimira Putina. W wywiadzie dla telewizji państwowej Kanał 1 prezydent Rosji stwierdził, że uzgodnił z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką rozwiązanie kryzysu.

W opublikowanej dziś rozmowie Putin stwierdził, że dla uregulowania kryzysu ukraińskiego należy podjąć rozmowy na temat "politycznej organizacji społeczeństwa i państwowości na południowym wschodzie Ukrainy".  Oznajmił również, że Zachód powinien był przewidzieć konsekwencje swojego oddziaływania na sytuację na Ukrainie.

Te słowa po południu doprecyzowywał Dmitrij Pieskow. Tylko Ukraina może porozumieć się z Noworosją, uszanować interesy Noworosji. Tylko w ten sposób można osiągnąć polityczne uregulowanie - wyjaśnił Pieskow, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

Pieskow podkreślił, że Noworosja powinna pozostać w składzie Ukrainy, a jej status powinny określić władze w Kijowie. Nie może być porozumienia z Poroszenką o rozwiązaniu konfliktu. To jest niemożliwe, ponieważ nie jest to konflikt między Rosją i Ukrainą, lecz wewnątrzukraiński konflikt - powiedział rzecznik Kremla.
Określenie Noworosja stosowane jest w Rosji w odniesieniu do "konfederacji" Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez separatystów na południowym wschodzie Ukrainy przy wsparciu Moskwy. Putin nazwał Noworosją tę część Ukrainy 17 kwietnia.

W Imperium Rosyjskim termin Noworosja był stosowany na określenie przyłączonych do Rosji w XVIII wieku, po wojnach z Turcją, ziem na północ od Morza Czarnego i Morza Azowskiego.

Utworzono z nich Gubernię Noworosyjską, która istniała za czasów Katarzyny II w latach 1764-1775 oraz Pawła I - od 1796 do 1802 roku.

Ówczesna Noworosja obejmowała m.in. część dzisiejszej Ukrainy - obwody: doniecki, dniepropietrowski, zaporoski, mikołajowski, chersoński i odeski.