Samoloty NATO zniszczyły antenę radarową na lotnisku międzynarodowym w Trypolisie, stolicy Libii. Sojusz twierdzi, że system był używany przez reżim Muammara Kaddafiego w celach militarnych.

Według NATO, radar do kontroli ruchu lotniczego na cywilnym lotnisku śledził samoloty Sojuszu i przekazywał informacje libijskiej obronie przeciwlotniczej.

Antena, której wcześniej używano do kontroli cywilnego ruchu lotniczego, była wykorzystywana przez siły wierne Kaddafiemu do śledzenia ruchów lotnictwa NATO nad Trypolisem i koordynowania swego systemu wczesnego ostrzegania - głosi oświadczenie Sojuszu.

NATO, które zbombardowało już dziesiątki wojskowych systemów radarowych podczas czteromiesięcznych nalotów na Libię, uważa, że po wprowadzeniu strefy zakazu lotów nad tym krajem nie ma potrzeby wykorzystywania radarów do celów cywilnych. NATO kontroluje libijską przestrzeń, aby zapewnić bezpieczny ruch lotniczy wszelkiej uzgodnionej pomocy humanitarnej i lotów dyplomatycznych - podkreślił wysoki rangą przedstawiciel NATO.