Kilku policjantów rannych, zatrzymanych kilkanaście osób. Przed Sejmem doszło do przepychanek między protestującymi rolnikami a policją. W ruch poszły race, a także kostka brukowa. Część protestujących próbowała przedostać się przez barierki zabezpieczające teren Sejmu. Policja wezwała protestujących, żeby się rozeszli. Wcześniej rolnicy protestowali przed kancelarią premiera. Tam też część rac rzucono w policję i w kierunku budynku kancelarii. Strajki odbywały się w środę nie tylko w Warszawie, ale i w innych częściach Polski. Wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z demonstracją rolników w stolicy relacjonowaliśmy w naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

19:56

Policja informuje, że analizuje nagrania z dzisiejszych wydarzeń.

"Niestety w wielu przypadkach mamy do czynienia z prowokacyjnym zachowaniem wobec policjantów. Nie brakuje również przypadków braku szacunku dla barw narodowych" - napisali stołeczni policjanci na X, dołączając film.

18:55

Jako Suwerenna Polska, członkowie klubu PiS apelujemy, aby szef MSWiA Marcin Kierwiński natychmiast podał się do dymisji - powiedział w Sejmie poseł Jacek Ozdoba. Kierwiński mówił z kolei o "bandach prowokatorów, które rzucały kostkami brukowymi w polskich policjantów". 

17:36

Według szacunków warszawskiego ratusza w proteście uczestniczyło około 30 tysięcy osób. Miasto przygotuje dokumentację zniszczeń infrastruktury miejskiej i rozważa możliwość wystąpienia do organizatorów o pokrycie strat.

17:25

To skandal, w jaki sposób rolnicy zostali potraktowani przez "koalicję 13 grudnia". Apelujemy, żeby ta władza nie lekceważyła polskich rolników, nie upodlała ich, tylko żeby rzeczywiście stawała się ich obrońcami, bo od tego są - skomentowali protest rolników posłowie PiS. 

Poseł PiS Piotr Kaleta stwierdził na przykład, że to szef MSWiA Marcin Kierwiński doprowadza swoim zachowaniem i wypowiedziami do eskalacji konfliktu z rolnikami.

Apelujemy w związku z tym, żeby ta władza, żeby Donald Tusk, minister Kierwiński nie lekceważyli polskich rolników, nie upodlali ich, tylko żeby rzeczywiście stawali się ich obrońcami, bo od tego są. Łaski tutaj nikomu nie robią - podkreślił Kaleta. 

Posłanka PiS Anna Kwiecień dodała, że rolnicy przyjechali do Warszawy "protestować, walczyć o swoje, walczyć o bezpieczeństwo żywnościowe nas, Polaków i o bezpieczeństwo żywnościowe Europy". 

Kiedyś strzelano do górników, dzisiaj tak uzbrojoną policję wysyła się na rolników, leśników, myśliwych, na związkowców. Tak dzisiaj wygląda tzw. uśmiechnięta Polska - powiedziała Kwiecień.

15:53

Jest spokojniej, kordon policji blokuje wjazd w okolice Sejmu. Rolnicy pomału oddalają się do swoich autokarów, żeby pojechać do domów - donosi reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. 

Ci, z którymi rozmawiał nasz dziennikarz, potwierdzają, że za dwa tygodnie podobne manifestacje chcą zorganizować we wszystkich miastach wojewódzkich.   

15:49

"Trwa zauważalny odpływ uczestników manifestacji sprzed siedziby Sejmu i z al. Ujazdowskich, co wiąże się ze zwiększonym natężeniem ruchu pieszych między innymi na dojściu do parkingu przy Torwarze (Agrykola, Myśliwiecka, Łazienkowska)" - podaje stołeczna policja na platformie X.

15:48

Kordony policyjne oprowadzają rolników jak najdalej od gmachu Sejmu.

15:28

"Prowadzone przez nas obecnie działania mają na celu zapobieżenie eskalacji w inne rejony miasta takich sytuacji, jakie miały miejsce przy ulicy Wiejskiej" - podaje stołeczna policja na X.

 

15:22

Wśród demonstrujących widoczni są także politycy Konfederacji.

15:21

Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Nad centrum miasta lata policyjny śmigłowiec.

15:19

Co kilka chwili z głośników słychać apele policji do rolników, żeby się rozeszli - donosi z Wiejskiej reporter RMF FM Michał Dobrolowicz. Rolnicy, z którym rozmawiał, deklarowali, że nie zamierzają jeszcze zakończyć protestu.

15:11

Zgromadzenie rolników skończyło się o godz. 13 - przekazał Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Tomasz Obszański. 

Tymczasem w okolicy Sejmu trwają zamieszki między protestującymi a policją. Użyto m.in. gazu łzawiącego. 

Na miejscu są również armatki wodne.

15:07

Policja wezwała protestujących w Warszawie rolników do rozejścia. 

15:01

Policja twierdzi, że w czasie wydarzeń przy ul. Wiejskiej rannych zostało kilku funkcjonariuszy. 

Na obecną chwilę zatrzymano kilkanaście osób - podaje policja na platformie X. 

"Część spośród protestujących osób próbowała przedostać się przez barierki zabezpieczające teren Sejmu" - czytamy.

14:50

Za dwa tygodnie 20 marca rolnicy chcą zorganizować marsze gwiaździste we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce - donosi dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz. 

Taka zapowiedź padła w czasie trwającego w Warszawie protestu przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi i przeciwko importowi taniej żywności z Ukrainy.

14:42

Warszawska policja informuje, że protestujący rolnicy rzucali w funkcjonariuszy kostką brukową. "W związku z fizyczną agresją niektórych spośród osób protestujących przy ul. Wiejskiej - wobec funkcjonariuszy policji - konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego" - podaje stołeczna policja na platformie X.

13:53

Manifestujący mają ze sobą flagi narodowe i transparenty. Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów palili race, używali petard hukowych. Część rac rzucono w policję i w kierunku budynku kancelarii premiera. Tłum skandował, aby wyszedł do nich premier Donald Tusk.

13:52

Uczestniczący w proteście szef "Solidarności" Piotr Duda przemawiając do zebranych przed siedzibą KPRM podkreślił, że dziś rolnicy protestują w całej Polsce. Przekonywał, że część rolników, która zmierzała do stolicy ciągnikami na rogatkach miasta została zatrzymana. To jest ta praworządność według Donalda Tuska - powiedział Duda.

Dodał, że protestujących rolników wspiera pracownicza "Solidarność" m.in. hutnicy, górnicy, przemysł spożywczy. Łączy nas jeden wspólny postulat. Precz z Zielonym Ładem, precz z Zielonym Wałem, precz z Zielonym Jadem, który niszczy naszą gospodarkę - wołał związkowiec.

Piotr Duda przekonywał, że Zielony Ład, który "dobije naszą gospodarkę" należy wyrzucić do kosza. Zwrócił ponadto uwagę, że Unia Europejska odpowiada za 7 proc. globalnych emisji CO2, a inne państwa takie jak USA, czy Chiny tym się nie przejmują.

13:51

Rolnicy, którzy protestują w Warszawie, pytani o doniesienia dziennikarki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon, powiedzieli, że nie dowierzają, iż za zapowiedziami pójdą konkretne działania. Zapowiadają również, że będą protestować tak długo, jak długo będzie trzeba.

Żeby nie było: obiecanki cacanki, a głupiemu radość - powiedział naszej reporterce jeden z protestujących. UE opowiada i tak tyle bzdur, więc trudno w to wierzyć - podkreślał kolejny.

13:10

Lada chwila rolnicza manifestacja w Warszawie powinna ruszyć sprzed kancelarii premiera w stronę Sejmu. Demonstranci przed gmach parlamentu powinni dotrzeć w ciągu najbliższej godziny.

Jak informują nasi reporterzy Magdalena Grajnert i Michał Dobrołowicz, którzy są na miejscu, na razie najwięcej rolników z transparentami jest wciąż na wysokości kancelarii premiera. Choć pierwsze grupy protestujących powoli ruszają w stronę Sejmu.

Rolnicy liczą, że zostaną poważnie potraktowani i oczekują przede wszystkim rozmowy z przedstawicielem rządu, najchętniej z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim.

Myślę, że wyjdzie, nie musimy go chyba zapraszać - mówił naszym dziennikarzom jeden z protestujących rolników. Nie ukrywam, że trochę jestem zawiedziony, że po takich wielkich manifestacjach, nie tylko w Polsce, ale i Europie, nic się nie dzieje - mówi kolejny.

12:54

Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu nowe propozycje legislacyjne wychodzące naprzeciw postulatom protestujących rolników. "Będzie propozycja bardzo dużego zmniejszenia obciążeń dla rolników" - zapowiada komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z dziennikarką RMF FM w Brukseli. "Będzie to korzystne dla rolników" - dodaje komisarz, który te rozwiązania przedstawi jutro w Sejmie.

12:47

Powiat miński. Zablokowane jest rondo przy DK92 i S17 w miejscowości Zakręt - informuje stołeczna policja.

12:32

Powiat otwocki. Węzeł Wiązowna. Protestujący rolnicy blokują trasę S17 w kierunku Warszawy. 

Węzeł Góraszka. Zablokowane wjazdy na S17.

12:23

12:15

Na trasie S7 między Łomiankami a Warszawą jest nasz reporter Piotr Bułakowski. W tym miejscu utworzył się ok. 3-kilmetrowy sznur traktorów.

12:09

Jak informują reporterzy RMF FM Magdalena Grajnert i Michał Dobrołowicz, którzy są na miejscu, rolnicy co kilka chwil odpalają race. Przy Alejach Ujazdowskich stoi też ciągnik z naczepą. Na niej jest czołg ze słomy.

Spodziewamy się, że Zielony Ład zostanie całkowicie usunięty z polityki UE - mówią naszym dziennikarzom protestujący rolnicy.

11:45

Stop Zielonemu Ładowi i "stop" niekontrolowanemu napływowi z towarów spoza Unii Europejskiej - mówi naszemu reporterowi rolnik z Kurowa. Na pytanie, czy rządzący ugną się pod presją protestów, odpowiada: Nie wiemy, jak nie ci, to następni.

11:30

W związku z protestem rolników zablokowana w obydwu kierunkach jest ulica Piłsudskiego w Markach (DW 629 pod trasą S8).

11:05

Z powodu protestu rolników zablokowana w obu kierunkach jest droga krajowa nr 11 między Budzyniem a Rogoźnem (Wielkopolskie). Policja wprowadziła objazdy.

Policja wprowadziła objazdy od Obornik w kierunku na Wałcz i od Piły w kierunku na Czarnków. Utrudnienie może potrwać kilkanaście godzin.

10:50

Anna Gembicka (PiS) apelowała na początku posiedzenia Sejmu, aby Izba natychmiast zajęła się projektem uchwały dotyczącej sytuacji rolników. To jest uchwała przygotowana przez samych rolników, którzy mówią nam "sprawdzam" - argumentowała. Marszałek Sejmu poinformował, że projekt uchwały został skierowany do komisji.

10:20

W centrum Warszawy już teraz są utrudnienia. Zablokowane są drogi dojazdowe do Alej Ujazdowskich i placu Trzech Krzyży, wśród nich ulice Książęca i Piękna. 

10:02

Już kilka tysięcy rolników pojawiło się w okolicy kancelarii premiera na Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Niespełna godzina pozostała do rozpoczęcia ich demonstracji w centrum stolicy.

09:56

Z powodu protestu rolników zablokowana jest droga krajowa nr 22 w Chojnicach - poinformowała w środę GDDKiA. Wprowadzono objazdy drogami lokalnymi.

09:50

W Łomnej na krajowej siódemce zebrało się kilkadziesiąt traktorów, które lada moment ruszyć mają do stolicy.

09:46

Protesty nie tylko w Warszawie. W środę rano protestujący rolnicy zablokowali część drogi S7 w obrębie węzła Żuławy Wschód (Pomorskie). Ruch w stronę Warszawy i Gdańska prowadzony jest po jednym pasie.

09:22

W związku z protestami rolników wstrzymany został ruch pojazdów na ciągu ul. Belwederskiej i w Al. Ujazdowskich od skrzyżowania z Gagarina do ronda de Gaulle'a - poinformowała rano stołeczna policja.

"Jadąc od Ursynowa na skrzyżowaniu z ul. Gagarina należy skręcić w kierunku Puławskiej (w lewo) lub Czerniakowskiej (w prawo)" - przekazała na platformie X stołeczna policja.

09:02

Trwa protest grupy rolników na ulicy Przyczółkowej (na wysokości Pałacowej) w Warszawie. Protestujący cyklicznie wchodzą na przejście dla pieszych, a następnie schodzą z niego przepuszczając oczekujące pojazdy. Spowolniony ruch, szczególnie na kierunku do Warszawy - informuje stołeczna policja.

Od tygodni w całym kraju rolnicy protestują przeciwko napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem. Spotkanie producentów z premierem Donaldem Tuskiem 29 lutego nie przyniosło żadnych rozwiązań. Jak będzie tym razem? Szef rządu zapowiedział, że dziś będzie do dyspozycji protestujących.