Stabilizuje się sytuacja powodziowa wzdłuż Wisły i w górnym biegu Warty i Odry. Fala kulminacyjna dotarła do Poznania, nadal zalane są też znaczne obszary na terenie woj. świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego. W sumie w żywiole zginęły 22 osoby.

Fala kulminacyjna w Poznaniu osiągnęła 657 cm i tym samym przekroczyła stan alarmowy o 207 cm - poinformował Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. Jak zaznaczył, sytuacja powodziowa jest stabilna. Wyłączone z ruchu zostały ulice w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Na terenie powiatu poznańskiego również nie odnotowuje się większych utrudnień w ruchu.

Poziom Warty zmniejsza się natomiast w jej górnym biegu. W Koninie obniżył się do 574 cm. Na Prośnie woda opada w tempie od 15 do 23 cm na dobę.

W woj. łódzkim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze na terenie 18 gmin, a w czterech pogotowie przeciwpowodziowe. Stany alarmowe przekroczone są wciąż w zlewni Warty.

Na Wiśle, stany alarmowe utrzymują się nadal w woj. pomorskim. Trudna sytuacja jest też w województwach, gdzie zalane zostały znaczne tereny - koło Sandomierza (w woj. świętokrzyskim), w gminie Wilków (woj. lubelskie) i w okolicach Dobrzykowa (woj. mazowieckie).

Nasza akcjach w tych rejonach skupia się głównie na wypompowywaniu wody - tłumaczy rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. Jak dodał, polskim ratownikom pomagają strażacy z Danii, Francji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Czech, Ukrainy i Holandii, którzy przyjechali z pompami dużej wydajności.

Do powodzian dociera pomoc

Ponad 60 ton żywności, półtorej tony środków czystości i prawie 20 tysięcy sztuk materacy, koców, ręczników - przekazało powodzianom wojsko. W poniedziałek dary mają dotrzeć do kolejnych 10 poszkodowanych miejscowości. W pomoc włączają się także zwykli ludzie. Dzięki takim gestom dobrej woli RMF FM wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem mógł zorganizować żółty konwój pomocy dla powodzian z małopolskiej gminy Szczurowa. W piątek przekazaliśmy im prawie 30 ton darów - żywości, środków czystości czy ubrań.

W poniedziałek w Małopolsce uruchomiona ma zostać specjalna infolinia, która będzie czynna do 2 czerwca. Dzwoniąc pod numer 800 200 400 będzie można dowiedzieć się na co zwracać uwagę po powrocie do zniszczonego domu, jak radzić sobie z zanieczyszczoną wodą w studniach, na jaką pomoc można liczyć oraz gdzie składać wnioski o zasiłek czy odszkodowanie.