W poniedziałek 8 maja o godz. 9.00 maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Część z nich już po dwóch godzinach zaczęła opuszczać sale. Co pojawiło się na egzaminie? Matura była łatwa czy trudna? Co mówią maturzyści? Sprawdź w naszym artykule. Po godz. 14 CKE opublikuje arkusze egzaminacyjne, chwilę później nasz ekspert zacznie je dla Was uzupełniać.

Egzamin maturalny z matematyki jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Arkusze maturalne CKE z matematyki wraz z rozwiązaniami

Od rana RMF FM towarzyszyliśmy maturzystom z Węgorzewa. Tam salę egzaminacyjną część uczniów opuściła już po godz. 11 od rozpoczęcia matury z matematyki. W rozmowie z naszym reporterem przyznawali, że zadania były "podejrzanie łatwe".

Matura była łatwa. Wszystko przerabialiśmy na lekcjach - mówiła jedna z maturzystek. Były zadania z polem podstawy, z objętością ostrosłupa, ciągi - wyliczyła inna z uczennic.  

W wynikach nie było dziwnych ułamków - przyznają maturzyści.  

Naprawdę ciężko będzie nie dostać 30 procent. Myślę, że nawet słabszym uczniom matura z matematyki nie powinna w tym roku stwarzać problemów - mówili nam tegoroczni maturzyści z LO w Węgorzewie.   

Podobnie jak w przypadku matury z języka polskiego i języka angielskiego na poziomie podstawowym mamy dla Was rozwiązania zadań z matematyki. Tradycyjnie już wypełnianiem arkuszy CKE zajął się specjalnie dla Was matematyk z wieloletnim stażem Tomasz Wierzchowski z liceum w Węgorzewie. 

Tutaj publikujemy arkusze CKE z matury z matematyki, na poziomie podstawowym wraz z rozwiązaniami >>>

MATURA 2023. Matematyka, poziom podstawowy. Formuła 2023. PROPOZYCJA ODPOWIEDZI>>>

MATURA 2023. Matematyka, poziom podstawowy. Formuła 2015. PROPOZYCJA ODPOWIEDZI>>>

Matura 2023 z matematyki w dwóch formułach

Wraz z tegorocznymi absolwentami liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia do egzaminu przystąpili też abiturienci z lat ubiegłych.

W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących to pierwszy rocznik, który uczył się w czteroletnim liceum i zdaje egzaminy w nowej formule (Formuła 2023).

Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik, który skończy czteroletnie technikum i zdaje maturę w starej formule (Formuła 2015). Wraz z nimi maturę w tej formule zdają też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym w nowej formule potrwa 180 minut, a przeprowadzany w starej - 170 minut.

Matura z matematyki bez sygnałów o nieprawidłowościach

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przekazał przed rozpoczęciem egzaminu, że do CKE nie wpłynęły żadne sygnały o nieprawidłowościach.

Matura 2023. Przedmioty obowiązkowe i rozszerzane

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony w piątek 12 maja, rano.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego. 

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. 

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.