10 kwietnia 2010 roku o godz. 10.56 czasu moskiewskiego (8.56 czasu polskiego) samolot Tu-154 rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką i wielu wysokich rangą przedstawicieli państwowych. Nikt nie przeżył katastrofy.

1 marca
Tupolew o numerze bocznym 102 jest już gotowy do eksperymentu komisji Jerzego Millera - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Mechanikom 36. pułku specjalnego udało się zainstalować wyświetlacz systemu TAWS, który po naprawie dostarczono ze Stanów Zjednoczonych.
5 marca
"Władze dostosowały swe plany obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej do oczekiwań rodzin ofiar" - zapewnił szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. Zarazem ze smutkiem przyjął fakt, że "postulaty wszystkich rodzin są niemożliwe do pogodzenia". Tak Michałowski odpowiedział na list części rodzin ofiar, które zwróciły się do Komorowskiego z prośbą, aby oficjalne uroczystości rocznicowe zaczęły się 10 kwietnia po południu, gdyż wcześniej chcą udać się na groby bliskich. Uroczystości mają się rozpocząć rano.
8 marca
Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie odsłuchania przez ministra sprawiedliwości nagrań z czarnych skrzynek tupolewa. Krzysztof Kwiatkowski dostał do odsłuchania kilkusekundowy fragment nagrań w Instytucie Ekspertyz Sądowych.
9 marzec
Minister kultury Rosji Aleksandr Awdiejew potwierdził, że jego kraj chce wznieść na miejscu katastrofy polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem pomnik jej ofiar. "To była ogromna tragedia nie tylko dla Polski, ale także dla Rosji" - powiedział Awdiejew na spotkaniu z dziennikarzami z Moskwie.
10 marzec
Kilkanaście dni po pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu otwarto sarkofag prezydenckiej pary - mówi Jan Siuta, wykonawca sarkofagu. W środku złożono zalakowaną tubę ze szczątkami prezydenta, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Według nieoficjalnych informacji to fragment nogi poniżej kolana.
15 marca
Nie ma żadnych dowodów na rzekomą kłótnię kapitana Arkadiusza Protasiuka z generałem Andrzejem Błasikiem. Miało do niej dojść 10 kwietnia przed wylotem do Smoleńska.Prokuratorzy wojskowi zakończyli oględziny nagrań z monitoringu Okęcia. Wydali też komunikat, z którego wynika, że na razie sprawę należy traktować jako zamkniętą.
Tupolew 154M jest już gotowy do przekazania komisji Millera, która ma przeprowadzić na nim eksperyment - dowiedział się reporter RMF FM. Teraz trwa ustalanie formalności ws. przeprowadzenia tego eksperymentu. Awaria i niemożność przeprowadzenia próby w locie opóźniła wydanie przez komisję raportu.
18 marca
11 kwietnia prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkają się w Smoleńsku i Katyniu. Taki komunikat pojawił się na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta. W środę Komorowski mówił, że trwają przygotowania do tej uroczystości, ale trzeba wybrać taki termin, który nie kolidowałby z obchodami pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Raport w sprawie okoliczności katastrofy smoleńskiej nie będzie upubliczniony przed 10 kwietnia, nawet jeśli będzie gotowy - zapowiedział Jerzy Miller, szef polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy. Jego zdaniem, przy ustalaniu terminu ujawnienia raportu należy uwzględnić kilka istotnych wydarzeń przypadających na maj i kwiecień.
21 marzec
Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 chce, żeby Unia Europejska zaangażowała się w polskie śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Petycję w tej sprawie stowarzyszenie złożyło w Parlamencie Europejskim. Pod dokumentem podpisało się 10 osób, wśród nich m.in Zuzanna Kurtyka z zarządu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem.
24 marca
Prokuratorzy wojskowi i krakowscy specjaliści z zakresu fonoskopii nagrali dźwięki z kabiny rządowego tupolewa w trakcie lotu. Nagrania te posłużą jako materiał porównawczy w opinii dotyczącej zapisów rejestratorów maszyny, która roztrzaskała się w Smoleńsku.
31 marzec
Wojsko nie zniszczy osobistych przedmiotów i ubrań ofiar smoleńskiej katastrofy - ustalili reporterzy RMF FM. Są one przechowywane w magazynie spalarni odpadów w Rzeszowie. Spalenie przedmiotów planowała prokuratura, ale nie zgodził się na to sąd. Ekspertyza przeprowadzona na zlecenie wojska miała ustalić czy na rzeczach są substancje, które mogą stanowić zagrożenie.
1 kwietnia
Prokuratorzy nie znaleźli dowodów potwierdzających wersję zamachu 10 kwietnia 2010 roku - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Poinformował też, że prokuratura cywilna zbada organizację lotu do Smoleńska. Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 10 października 2011 roku.
4 kwietnia
Trwają ostatnie przygotowania do sobotnich uroczystości w Smoleńsku. Wraz z rodzinami ofiar na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu pojedzie prezydentowa Anna Komorowska. To od Rosjan zależy, czy będą mogli podejść do wraku Tu-154M. Kwestia ta nadal pozostaje otwarta.
5 kwietnia
"Zlikwidować wojskową i cywilną komisję badania wypadków lotniczych" - taki pomysł ma szef tej ostatniej płk Edmund Klich. W ich miejsce proponuje premierowi stworzenie nowej organizacji badającej przyczyny katastrof transportowych. Taka jedna komisja miałaby badać wypadki morskie, kolejowe i drogowe.
Rosjanie do tej pory nie przesłali stronie polskiej informacji o logowaniu telefonów ofiar smoleńskiej katastrofy do rosyjskiej sieci komórkowej - ustalili reporterzy śledczy RMF FM. 18 telefonów osób, które zginęły w katastrofie TU-154 M zostało włączonych już po katastrofie. Do tej pory nasi śledczy nie są w stanie ustalić, o której godzinie i gdzie telefony włączono.
6 kwietnia
Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce 14 tomów dotyczących śledztwa w sprawie ubiegłorocznej katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Wśród materiałów nie ma dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej - dowiedział się korespondent RMF FM w Moskwie Przemysław Marzec.
Zakończyło się postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch z trzech członków załogi Jaka-40, którzy 10 kwietnia lądowali z dziennikarzami w Smoleńsku. Szczegóły są niejawne, strony mogą się odwołać do wyższej instancji. Według informacji portalu tvn24.pl nie zostali oni ani usunięci ze służby, ani zdegradowani; dostali jedną z lżejszych kar.
"Głód dostępu do informacji po polskiej stronie jest wielki i nie został zaspokojony" - powiedział przewodniczący komisji badającej przyczyny tragedii w Smoleńsku Jerzy Miller. Minister twierdzi jednak, że wrak tupolewa nie jest niezbędny, aby mogła zakończyć pisanie raportu. Rosyjska prokuratura przekazała dziś Polsce kolejne tomy akt śledztwa smoleńskiego.
7 kwietnia
Dziennikarze RMF FM dotarli do Smoleńska, skąd będą relacjonować obchody pierwszej rocznicy katastrofy. Do miasta dojechał "międzymedialny" konwój, w którym jechali przedstawiciele różnych polskich mediów. 9, 10 i 11 kwietnia nasi dziennikarze, Małgorzata Steckiewicz, Tomasz Staniszewski, Przemysław Marzec i Paweł Świąder będą relacjonować wydarzenia związane z rocznicą katastrofy.
19 kwietnia
Prokuratura wojskowa nie zebrała materiału dowodowego świadczącego o tym, że katastrofa była efektem czyichkolwiek nacisków na załogę - oświadczył płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
21 kwietnia
Do Naczelnej Prokuratury Wojskowej wpłynęła pierwsza partia tłumaczeń akt przekazanych Polsce przez Rosjan 6 kwietnia. Przekładem akt na język polski zajmowało się 12 tłumaczy przysięgłych. Tłumaczone dokumenty zawierały kolejne protokoły i dokumentację fotograficzną z oględzin miejsca katastrofy, dokumentację z oględzin części wraku i rzeczy osobistych ofiar. Nadesłano także kopię zapisu "czarnej skrzynki" rozbitego samolotu.
29 kwietnia
Rosyjscy prokuratorzy, którzy przyjechali do Polski, by wziąć udział w przesłuchaniu świadków w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, zakończyli pracę - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Według jej rzecznika Zbigniewa Rzepy, ustalono m.in., że broń i amunicja funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie, zostanie przekazana Polsce.