Na koniec 2012 roku było w Polsce ok. 2,24 mln osób, które pracowały na własną rękę i nie zatrudniały pracowników. To o ok. 78,6 tys., czyli 3,4 proc., mniej niż na koniec 2011 roku - informuje "Rzeczpospolita".

Z badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wynika też, że to największy ubytek samozatrudnionych od co najmniej pięciu lat. Co ciekawe, eksperci upatrują przyczyn w kryzysie. Zwykle w okresach gorszej koniunktury przybywało w Polsce jednoosobowych firm.

U nas sytuacja z samozatrudnieniem jest specyficzna - ocenia Witold Polkowski z Pracodawców RP. Jak wyjaśnia, znaczna jego część to osoby, które świadczą usługi dla wcześniejszego pracodawcy i tak naprawdę to alternatywna forma zatrudnienia wynikająca z rachunku ekonomicznego.

Teraz, gdy pracodawcy muszą ograniczać zatrudnienie, to w pierwszej kolejności mogą zrywać współpracę właśnie z samozatrudnionymi, by chronić pracowników najemnych - mówi.

Istotną przyczyną ubytków są również m.in. zmiany strukturalne... w rolnictwie. Ponad połowa osób pracujących na własny rachunek to rolnicy indywidualni, a w ciągu ostatniego roku ubyło ich aż 33 tys.