Dla przybywających ze strefy Schengen będzie obowiązywała obowiązkowa kwarantanna po przyjeździe do Polski – poinformował w poniedziałek Marcin Horała. Z kwarantanny będzie zwalniał negatywny test na koronawirusa – nie starszy niż 48 godzin. Przybywających do Polski ze spoza Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku - dodał wiceminister. Modyfikacja zasad kwarantanny granicznej nastąpi od 30 marca.

Rząd postanowił ujednolicić zasady kwarantanny dla przybywających zarówno transportem lotniczym, jak i lądowym - poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller. Będzie obowiązywał podział na przyjazd ze strefy Schengen i non-Schengen.

  • Przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.
  • Dla wszystkich ze strefy Schengen obowiązkowa będzie kwarantanna, ale będzie z niej zwalniał test z wynikiem negatywnym sprzed maksymalnie 48h (PCR lub antygenowy).

Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją - nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test - tłumaczył rzecznik rządu. Jak dodał, dopytywany przez PAP, z kwarantanny po wjeździe do Polski zwolnieni będą też ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy, oraz osoby zaszczepione przeciw Covid-19

Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) - jak poinformował Horała - będzie miał możliwość wykonania testu na Covid-19 w Polsce. Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta - zaznaczył Horała.

Wiceminister infrastruktury przestrzegał ponadto, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach. Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość - powiedział Horała.

Cytat

Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące - te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia - i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus - one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny.
powiedział rzecznik rządu.

Nowe obostrzenia w Polsce do 9 kwietnia

Od soboty przez dwa tygodnie obowiązują nowe obostrzenia, ogłoszone przez rząd w związku z trzecią falą epidemii koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że zasady te przed 9 kwietnia zostaną jeszcze przedłużone. Będzie to zależało od skali zachorowań na Covid-19.

Zamknięte są przedszkola i żłobki oraz salony kosmetyczne i fryzjerskie.  Rząd nie zdecydował się za to na zamknięcie kościołów w ramach najnowszego zaostrzenia restrykcji. Po rozmowach m.in. z Episkopatem postanowił jedynie o obniżeniu limitu wiernych, którzy mogą przebywać w kościołach jednocześnie.

Jakie  aktualne ograniczenia obowiązujące w Polsce? SPRAWDŹ LISTE OBOSTRZEŃ