Nie będzie zamykania stoków narciarskich. Także hotele w większej części kraju pozostaną otwarte. Takie są nieoficjalne informacje dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy ws. nowych obostrzeń, które ma dziś ogłosić rząd. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 12 160 nowych zakażeń koronawirusem. To duży wzrost, przypomnijmy - jeszcze wczoraj resort informował o 6 310 nowych przypadkach. Dzisiejsza liczba zakażeń jest najwyższą od 7 stycznia. Oficjalne informacje poznamy o godz. 15. Wtedy ma rozpocząć się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Jak informuje Krzysztof Berenda, stoki pozostaną otwarte, o ile oczywiście pogoda na to pozwoli. To właśnie pogoda i podnosząca się temperatura skłoniła rząd do niezamykania stoków narciarskich. Ministrowie liczą na to, że wiele osób po prostu z wyjazdów narciarskich zrezygnuje. Dziś bowiem ma być w Zakopanem 12 stopni, jutro i pojutrze 13 na plusie.

Nasz dziennikarz informuje też, że rząd jeszcze tej nocy rozważał zamknięcie hoteli. Ostatecznie w większej części kraju pozostaną one otwarte. Zamykane mogą być tylko w tych regionach, gdzie nowych zakażeń jest najwięcej - zwłaszcza na północy kraju.

Dziś konferencja rządu ws. obostrzeń


Dziś rząd ma ogłosić zmiany dotyczące obostrzeń. Wprowadzona zostanie regionalizacja. Ostateczna decyzja miała zapaść po godz. 10, ale propozycja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jest taka, by już od soboty wprowadzić na Warmii i Mazurach zamknięcie szkół i hoteli. Zamknięte mają zostać także kina, teatry, baseny oraz infrastruktura sportowa.

Ma to na razie dotyczyć tylko tego jednego regionu, bo tam sytuacja jest najgorsza. Będzie jeszcze dyskusja o podobnych ograniczeniach w woj. kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Zmiany będą dotyczyć też masek ochronnych i granic. 

Rząd ma wprowadzić nakaz zakrywania twarzy maseczką ochronną: obojętnie czy chirurgiczną, czy zwykłą materiałową. Nie będzie już możliwe chronienie się przed koronawirusem jedynie przyłbicą, chustką albo szalikiem.

Ponadto 10-dniowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski od południa ma dotyczyć zarówno osób powracających z Czech i Słowacji, jak i osób, które przez te kraje podróżowały tranzytem - informuje Krzysztof Berenda. Kwarantanny unikną tylko osoby mające negatywny wynik testu na covid, osoby zaszczepione i ozdrowieńcy posiadający stosowne zaświadczenie. 

Jeśli ktoś będzie wracał autem np. z Włoch, to może ominąć Czechy i wjechać do Polski przez Niemcy. Wtedy przy wjeździe do naszego kraju żadne obostrzenia takiej osoby nie dotkną - informuje Krzysztof Berenda.

Największa liczba zakażeń od 7 stycznia

Ministerstwo Zdrowia już o poranku ujawniło najnowsze dane nt. liczby nowych zakażeń koronawirusem. Pozytywne testy dostało aż 12 160 osób. To duży wzrost, przypomnijmy - jeszcze wczoraj resort informował o 6 310 nowych przypadkach. Dzisiejsza liczba zakażeń jest najwyższą od 7 stycznia.

Od dawna mówi się, że środowe dane są najbardziej miarodajne. Nie ma już w tych raportach widocznego "efektu weekendu" - z pełną mocą działają już wszystkie laboratoria, wykonujące testy na obecność koronawirusa.

Potwierdzone w ciągu ostatniej doby pochodzą z województw: mazowieckiego (1961), śląskiego (1529), pomorskiego (1113), warmińsko-mazurskiego (970), wielkopolskiego (962), kujawsko-pomorskiego (741), małopolskiego (718), podkarpackiego (656), dolnośląskiego (642), łódzkiego (639), lubelskiego (451), podlaskiego (449), zachodniopomorskiego (412), lubuskiego (345), świętokrzyskiego (236), opolskiego (108).

214 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu Covid-19 zmarło 67 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 305 osób.

Obostrzenia - co obowiązuje w tej chwili

Obowiązujące obecnie obostrzenia zostały wprowadzone 12 lutego na dwa tygodnie. Ich przedłużenie, zaostrzenie lub złagodzenie miało być uzależnione od liczny zakażeń koronawirusem. "Musimy być gotowi na różne warianty. Covid-19 jest nieprzewidywalny" - argumentował wtedy premier Mateusz Morawiecki.

 • Otwarte hotele i miejsca noclegowe z 50 proc. obłożeniem.
 • Otwarte kina, teatry, filharmonie, opery z 50 proc. obłożeniem (brak konsumpcji).
 • Otwarte boiska znajdujące się na zewnątrz.
 • Otwarte stoki narciarskie.
 • Otwarte baseny, aquaparki nadal zamknięte.
 • Otwarte korty tenisowe.
 • Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami).
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness.
 • Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.
 • Zakaz organizacji wesel i konsolacji.
 • Maksymalnie 5 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach
 • 10-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE.
 • 10-dniowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę RP transportem zorganizowanym.
 • W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia.