Ponad dwa i pół tysiąca skierowań na testy na koronawirusa wystawili lekarze rodzinni na podstawie teleporady. Właśnie taką możliwość dają obowiązujące od tygodnia przepisy dotyczące łagodzenia jesiennej fali epidemii. Lekarze mogą z nich skorzystać pod warunkiem, że ich pacjent ma typowe objawy COVID-19.

Skierowania na testy zdalnie w całej Polsce wystawiono już w ponad tysiąc czterystu punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To efekt między innymi tego, że liczba osób z objawami infekcji, nie tylko koronawirusowej, z dnia na dzień rośnie - przyznaje profesor Jacek Jóźwiak z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Tych pacjentów będzie coraz więcej, coraz więcej zadań przed nami. Coraz większy problem z odróżnieniem pacjentów z grypą sezonową od pacjentów z koronawirusem - podkreśla. Pojawiają się już coraz częściej pacjenci, którzy manifestują typowo jesienne objawy z przeziębieniem czy infekcją wirusową - mówi w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Jóźwiak.

Lekarze rodzinni dodają, że na tym etapie zdecydowanie częściej niż o badanie na COVID-19, pacjenci pytają ich o szczepionkę na grypę. Zaznaczają też, że na szczęście nie ma już problemów z działaniem aplikacji gabinet.gov.pl - to właśnie za pomocą tego programu można między innymi kierować pacjentów w ramach teleporady na test na COVID-19.

W ciągu poprzedniej doby w Polsce wykonano ponad 22 tysiące testów na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że możliwości laboratoriów są ponad dwa razy większe.

SPRAWDŹ AKTUALNY BILANS EPIDEMII KORONAWIRUSA W POLSCE.

Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało o 837 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Nie żyje kolejne 16 osób. Najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 76 571 zakażonych. Zmarło 2 253 z nich.

Od początku epidemii wyzdrowiało 62 725 chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, ostatniej doby - 615 osób.

Opracowanie: