„Premier Mateusz Morawiecki na wtorek zaprosił przewodniczących klubów i kół oraz szefów partii politycznych na spotkanie ws. walki z pandemią Covid-19”- poinformował w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller. Wczoraj nieoficjalną informację o spotkaniu podał portal Interia.

"Premier Mateusz Morawiecki skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią Covid-19" - napisał rzecznik rządu na Twitterze. "Spotkanie odbędzie się we wtorek w KPRM" - poinformował.

Jak podawał nieoficjalnie portal Interia, na spotkaniu omawiane mają być rozwiązania z projektu ustawy Czesława Hoca, które mają pozwolić na weryfikację szczepień przez pracodawców.

Jutro decyzja opozycji

PAP zapytała opozycje ugrupowania, czy zamierzają skorzystać z tego zaproszenia i czy wezmą udział w spotkaniu.

Zaproszenie dostaliśmy dziś w nocy. Jutro będzie nasza oficjalna odpowiedź, czy i ewentualnie kto będzie uczestniczył w spotkaniu - przekazał szef klubu KO Borys Budka.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski poinformował, że na razie Lewica dysponuje tylko zaproszeniem premiera opublikowanym w mediach społecznościowych. Czekamy na oficjalne zaproszenie i jutro będzie odpowiedź - zapewnił.

Dopytywany, czy Lewica wydeleguje kogoś na to spotkanie, powiedział: Lewica zawsze uczestniczyła w spotkaniach, które decydowały o życiu i zdrowiu Polaków. Mamy nadzieję, że to spotkanie jest na poważnie, a nie tylko po to, żeby przykryć błędy rządu. Jesteśmy bliżej pójścia, ale ostateczna decyzja zapadnie jutro - zaznaczył.

Poseł PSL Dariusz Klimczak zapewnił, że na tym spotkaniu nie zabraknie przedstawiciela jego ugrupowania. Tak, wybieramy się na spotkanie. Najprawdopodobniej reprezentował będzie nas Władysław Kostniak-Kamysz - dodał.

Przewodniczący koła Konfederacja Jakub Kulesza przyznał w rozmowie z PAP, że zaproszenie premiera dotarło do jego ugrupowania z mediów. Do mnie jako do przewodniczącego koła na żadną skrzynkę nie dotarło. Być może w formie pisemnej dotrze jutro z rana - dodał. Pytany o to, czy Konfederacja wydeleguje kogoś do udział powiedział: Chyba jesteśmy jedynym ugrupowaniem, które nigdy nie odmówiło udziału w tego typu spotkaniu, więc tak.

Nasze oczekiwania są odmienne od oczekiwań wszystkich innych ugrupowań - chcemy, żeby ustawa Hoca, która będzie umożliwiała zwalnianie ludzi za to, że się nie zaszczepili nie ujrzała światła dziennego, czyli żeby nie wyszła z Sejmu - podkreślił.

Resort zdrowia opublikował strategię na piątą falę pandemii

W opublikowanej w mijającym tygodniu przez MZ strategii walki z Covid-19, opracowanej na piątą falę pandemii zapisano, że to, co obecnie jest priorytetem - a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą Omikron, jaką jest szybszy rozwój choroby - to przede wszystkim: wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych oraz zwiększenie dostępności testów na Covid-19.

Zgodnie ze strategią wdrażane mają być rozwiązania wzmacniające opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji. Wśród priorytetów jest także zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego. Aktualne - jak podkreślono w dokumencie - pozostają m.in. zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że badania potwierdziły 34 088 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce; zmarło 25 osób z Covid-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 518 218 przypadków. Zmarły w sumie 103 844 osoby z Covid-19. Jak dowiedział się reporter RMF FM, wariant Omikron koronawirusa odpowiada w Polsce już za 41 procent wszystkich zakażeń koronawirusem. Są 2232 wykryte zakażenia tą mutacją. W przyszłym tygodniu - przy takim tempie - nowy wariant może odpowiadać już za ponad połowę wszystkich infekcji Covid-19.