Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił decyzje dotyczące luzowania obostrzeń od przyszłego tygodnia. Potwierdziły się informację RMF FM, że rząd zdecydował się na regionalizację restrykcji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie to województwa, gdzie utrzymane zostają dotychczasowe obostrzenia. 

W pozostałych regionach - woj. podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie - przywracana jest od 26 kwietnia nauka klas 1-3 w systemie hybrydowym oraz działalność salonów urody, zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów - zaznaczył Niedzielski. Pozostałe obostrzenia - m.in. dot. handlu, kultu religijnego i hoteli zamkniętych do 3 maja - pozostają utrzymane. 

Po weekendzie majowym najprawdopodobniej otworzymy instytucje kultury - zapowiedział minister Niedzielski. Jak dodał, konsultował się już w tej sprawie z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim.

Minister zdrowia zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony bardziej szczegółowy plan dotyczący różnych branż, a także wesel, Pierwszych Komunii itp. Będzie on obejmował cały maj. Również w przyszłym tygodniu mamy się dowiedzieć, czy i kiedy zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Na dziś z mojego punktu widzenia zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym - przyznał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia mówił też na konferencji o sytuacji w szpitalach. Obłożenie łóżek przy średniej kraju na poziomie mniej więcej 67 proc. waha się od poziomu 46 proc. w woj. podlaskim do ponad 77 proc. w woj. śląskim - zaznaczył minister Niedzielski. Jak dodał, podobnie jest w kwestii dostępności respiratorów. To obłożenie jest nieco wyższe - powyżej 70 proc. w skali kraju, ale obserwujemy też zróżnicowanie regionalne - od 52 proc. w woj. warmińsko-mazurskim do 84 proc. w woj. śląskim - dodał.

Minister zdrowia został zapytany na konferencji prasowej, czy rząd planuje dodatkowe uszczelnienie granic w okresie długiego weekendu majowego.

Niedzielski powiedział, że utrzymane zostaną obecne przepisy dotyczące zasad przekraczania granicy z Polską. Tutaj wszystkie zasady będą funkcjonowały te same. Na pewno w związku z pewnym okresem wzmożonych wyjazdów tych patroli weryfikujących na granicy czy jest wykonany test i decydujących ewentualnie o kwarantannie będzie zdecydowanie więcej, tak samo zresztą jak kontroli w różnych ośrodkach, jak hotele i pensjonaty - zaznaczył.

Już wczoraj rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdzał wcześniejsze nieoficjalne informacje dziennikarzy, że rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeń. Zaznaczył, że pod uwagę brana będzie zarówno liczba zakażeń, jak i obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów.


Dziś blisko 14 tys. nowych zakażeń, zmarło 740 chorych na Covid-19

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To osoby z województw: śląskiego (2573), mazowieckiego (1615), wielkopolskiego (1429), małopolskiego (1290), dolnośląskiego (1213), łódzkiego (1051), zachodniopomorskiego (667), pomorskiego (665), kujawsko-pomorskiego (663), lubelskiego (604), podkarpackiego (417), świętokrzyskiego (371), opolskiego (358), warmińsko-mazurskiego (336), lubuskiego (281), podlaskiego (260).

133 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu Covid-19 zmarło 201 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 539 osób. 

Obecnie obowiązujące obostrzenia

Jakie obostrzenia obowiązują dziś:

  • Nauka zdalna dla wszystkich uczniów,
  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych zostają zamknięte. Hurtownie pozostają otwarte,
  • W sklepach, które pozostają otwarte: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2,
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte,
  • W kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra,
  • Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej.
/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.


Opracowanie: