Wesela w rejonie Nowego Sącza oraz Tarnowa ogniskami koronawirusa w Małopolsce. W środę resort zdrowia poinformował o kolejnych 264 nowych przypadkach Covid-19 w Polsce. Dotyczą one głównie województw: śląskiego, małopolskiego i łódzkiego.

Według danych sanepidu, zwiększa się liczba osób zakażonych koronawirusem w Małopolsce. Największe ognisko jest w rejonie Nowego Sącza, gdzie na dwóch weselach bawiły się osoby chore na Covid-19.

Najwięcej chorych jest po weselu, które odbyło się w czerwcu w Nawojowej - mówi Dominika Łatak-Glonek rzecznik małopolskiego sanepidu.

Z tego ogniska zakażonych mamy 151 osób. W hospitalizacji 19, w izolacji 132 osoby. W sumie w kwarantannie są 983 osoby - zaznacza.

Po weselu, które odbyło się miejscowości Podegrodzie w Małopolsce zakażonych jest około 20 osób. Ponad 200 znajduje się na kwarantannie.

Są też kolejne przypadki Covid-19 po uroczystości ślubnej, jaka odbyła się w Suchej Beskidzkiej w Małopolsce. Koronawirusa stwierdzono u 16 osób z powiatów suskiego i wadowickiego. Ponad 50 osób poddano kwarantannie.

W związku z zachorowaniami zamknięto również trzy oddziały w szpitalach w Wadowicach i Suchej Beskidzkiej.

Koronawirus w Tarnowie

Z kolei po weselu w Tarnowie na kwarantannę skierowano ponad 40 osób. Koronawirusa stwierdzono tam u jednej z kobiet. Wcześniej miała ona kontakt z osobami, które przyjechały z zagranicy.

Kobieta miała zaplanowany zabieg medyczny, dlatego musiała wykonać test na Covid-19. Jednak, nie czekając na jego wynik pojawiła się na weselu.

Kwarantanną objęto wszystkich uczestników imprezy oraz obsługę lokalu.

Koronawirus na pogrzebie

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem po pogrzebie, jaki dwa tygodnie temu odbył się w Zakopanem. Chodzi o pogrzeb znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym osobistości świata muzycznego jak Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka.

Kilka dni później okazało się, że żałobnicy z najbliżej rodziny zmarłej są zakażeni koronawirusem. Sanepid zaapelował do uczestników pogrzebu, którzy mieli kontakt z zarażonymi, o zgłoszenie się i wykonanie badań.

40 osób jest z wynikiem dodatnim. Są to mieszkańcy powiatu tatrzańskiego. Siedem osób pozostaje w hospitalizacji. Pozostałe osoby są w izolacji domowej, ponieważ pozwala na to ich stan zdrowia. 460 osób jest poddanych kwarantannie. Ta liczba wzrasta, ponieważ nieustannie apelujemy do wszystkich osób, które miały kontakt z osobami, które mają wynik dodatni, aby zgłaszały się do sanepidu w Zakopanem - mówi RMF FM wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak- Gąsienica.

Władze miasta twierdzą, że będą rozdawać płyny do odkażania oraz maseczki - mieszkańcom. Kilka razy w tygodniu odkażane mają też być ulice Zakopanego. 


Opracowanie: