Skutkiem ogłoszenia stanu epidemii w Polsce było wprowadzenie szeregu obostrzeń. Wśród nich znalazły się specjalne godziny zakupów dla seniorów. W godzinach od 10 do 12 w sklepach przebywać mogły wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Dzisiaj rozpoczyna się drugi etap luzowania ograniczeń. Co zmienia się w godzinach dla seniorów?

Od 4 maja, w związku z wprowadzeniem drugiego etapu znoszenia restrykcji, zmniejszają się ograniczenia w handlu. Działalność wznowiły galerie handlowe, będą w nich jednak obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach - na jednego klienta musi przypadać powierzchnia 15 metrów kwadratowych. Liczba miejsc parkingowych przy galeriach zostanie zmniejszona o połowę, zamknięte pozostaną strefy rozrywki i punkty gastronomiczne.


Duża zmiana czeka też od poniedziałków osoby starsze. Zniesione zostają obowiązujące dotychczas godziny dla seniorów. Dzięki nim w godzinach od 10 do 12, od poniedziałku do piątku (a początkowo również w weekendy) zakupy mogły zrobić wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Wyjątek stanowiły m.in. stacje benzynowe i apteki, które w pilnych sytuacjach obsługiwały również młodszych klientów.

Godziny dla seniorów miały być udogodnieniem i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Osoby z tej grupy wiekowej są szczególnie narażone na zakażenie, ciężki przebieg i śmierć w wyniku choroby COVID-19.

Drugi etap łagodzenia restrykcji

28 kwietnia podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali i wdrożeniu drugiego etapu łagodzenia restrykcji.

Zgodnie z decyzją rządu w poniedziałek 4 maja ponownie otwarte zostały galerie handlowe oraz niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea, archiwa i galerie sztuki.


Odmrażanie gospodarki objęło również hotele i miejsca noclegowe, które pod warunkiem przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa, mogły zostać otwarte. Od poniedziałku osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe mogą wrócić na rehabilitację.

 Od środy 6 maja działalność wznowić mogą również żłobki i przedszkola.

Więcej na temat drugiej fali znoszenia obostrzeń dowiesz się >>>TUTAJ<<<