Za tydzień Francja może zostać wpisana na listę krajów objętych zakazem lotów do Polski - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Projekt rządowego rozporządzenia w tej sprawie ma być gotowy do końca tygodnia.

We Francji szybko przybywa nowych zakażeń Covid-19. Ostatniej doby wykryto tam ponad cztery tysiące nowych przypadków koronawirusa.

Wskaźnik przenoszenia się wirusa wynosi 1,2 i jest to znacznie mniej niż na wiosnę, gdy sięgał 3,2-3,4. Wirus rozprzestrzenia się więc wolniej, choć nadal jest w obiegu - stwierdził minister zdrowia Francji Olivier Veran.

W poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu poprzedniej doby liczba zakażeń wzrosła o 4203.

Dlatego - jak ustaliliśmy - Francja najpewniej zostanie objęta zakazem lotów pasażerskich. Kto przebywa w tym kraju, będzie musiał wracać do Polski np. rejsem ewakuacyjnym przygotowywanym przez LOT albo samochodem.

Obecna lista zakazu lotów - obejmująca 44 państwa - w tym USA i Hiszpanię - obowiązuje do 15 września. Wbrew wcześniejszym sygnałom nowy zakaz lotów raczej nie obejmie Chorwacji oraz Włoch, gdzie sytuacja się stabilizuje.

Zakaz lotów z Polski do 44 krajów. Gdzie nie można polecieć?

Z powodu epidemii koronawirusa do 15 września będzie obowiązywać zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych. Warunkowo, zakaz nie będzie stosowany do czarterów wykonujących loty na zlecenie organizatora turystyki.

Rząd tłumaczy, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia 2020 r. i co do zasady uwzględnia 14 dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

Opracowanie: