Walka z drugą falą pandemii Covid-19 trwa. Rząd podjął decyzję o objęciu tzw. strefą żółtą całą Polskę. Restrykcje będą obowiązywały od soboty. Co to oznacza i na co będziemy musieli się przygotować? Wszystko wyjaśniamy w artykule.

Obowiązek zakrywania ust w miejscach publicznych, nowe zasady działania lokali gastronomicznych i wydarzeń kulturalnych, a także mniej gości na imprezach rodzinnych - to jedne z wielu restrykcji, które będą obowiązywały na terenie całej Polski, od soboty. Ma to związek z wprowadzeniem na terenie kraju strefy żółtej. 

Obowiązek zakrywania nosa i ust

W przestrzeni publicznej, czyli w sklepach, autobusach, a także na ulicach, będziemy musieli zakrywać nos i usta. Istnieją jednak pewne wyjątki. Jak czytamy na rządowej stronie "z obowiązku zostaną zwolnione osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność". 

Lokale gastronomiczne - jak będą działały?

W lokalach gastronomicznych, a więc pubach, restauracjach i kawiarniach będzie wymagane zachowanie  tzw. bezpieczną odległość. Według wytycznych rządu na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m kwadratowe. 

W strefie czerwonej lokale będą otwarte wyłącznie od 6:00 do 22:00.

Od soboty w całej Polsce w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można również udostępniać miejsc do tańczenia.

Co z imprezami okolicznościowymi?

Nowe restrykcje dopuszczają organizację imprez okolicznościowych, czyli np. wesel czy chrzcin. Ograniczenia wejdą jednak w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc od 17 października. W spotkaniach będzie mogło brać udział maksymalnie 75 osób. 

W przypadku stref czerwonych, które również będą obowiązywały w niektórych rejonach polski, liczba wynosi 50. 

Nowe zasady organizacji wydarzeń kulturalnych

Wprowadzenie strefy żółtej w całej Polsce oznacza również zmiany w organizacji wydarzeń kulturalnych. W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności. Podobna zasada będzie obowiązywała również w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, organizowanych w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Co ważne, liczba uczestników wydarzenia nie może być większa niż 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. 

W przypadku strefy czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. 

Ważny dystans społeczny

"Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń" - informuje rząd w komunikacie. Gromadzić może się maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos. Ważne jest również zachowanie minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość wynosząca minimum 100 m.