Ministerstwo Zdrowia rozważa wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną. Minister Łukasz Szumowski podkreśla, że to jedna z najważniejszych rzeczy, żeby nie opuszczać miejsca kwarantanny. Chrońmy siebie, swoich bliskich i wszystkich dookoła - apelował, zwracając się do osób objętych kwarantanną domową. Z najnowszych danych wynika, że w Polsce jest ponad 4000 takich osób.

Mam ogromny apel do osób, które są w kwarantannie domowej - to jest jedna z najważniejszych rzeczy, żeby nie opuszczać miejsca kwarantanny - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przypomniał, że gwałtowny przyrost zarażeń koronawirusem we Włoszech to efekt tego, że ludzie wychodzili mimo kwarantanny. Wiemy, czym to się skończyło - podkreślił.

Chrońmy siebie, swoich bliskich, chrońmy wszystkich dookoła - jeżeli jesteśmy w kwarantannie, to nie możemy wyjść na spacer, do sklepu, czy po bułki - mówił.

Dodał, że to jest zakazane i objęte odpowiedzialnością administracyjną i - w poważnych sytuacjach - karną.

Przyznał jednocześnie, że rząd rozważa wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną.

Rozmawiamy z resortami nadzorującymi służby mundurowe w sprawie "roztoczenia większej opieki" - mówił minister Szumowski. Chodzi o osoby starsze i samotne.

Trzeba pamiętać, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z osobą chorą. Odosobnienie osoby chorej nazywamy izolacją.


Jak powinno się zorganizować kwarantannę?

Podczas kwarantanny nie powinnyśmy przyjmować gości. Jeżeli w jednym domu mieszka kilka osób dobrze by było, żeby osoba poddana kwarantannie została w odosobnieniu - w innym pokoju, jeżeli jest możliwość, korzystała z innej łazienki.

Należy upewnić się, czy w apteczce mamy odpowiednią ilość leków, jeżeli jakieś przyjmujemy na co dzień. Dobrze jest poprosić kogoś, o zrobienie zakupów, ale przekazywanie ich w ten sposób, żeby uniknąć kontaktu bezpośredniego.

Do czyszczenia przedmiotów, których używa osoba poddana kwarantannie powinno się używać środków dezynfekujących. Reszta domowników powinna zwrócić szczególną uwagę na częste i dokładne mycie rąk.

Podczas codziennych czynności dobrze zachować szczególną ostrożność. Nie korzystać ze wspólnego ręcznika, jedzenia, nie przechowywać szczoteczki do zębów ze szczoteczkami domowników.


Ile czasu trwa domowa kwarantanna?

W przypadku koronawirusa czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni.

Bardzo ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekowanie powierzchni, z którymi mamy styczność, a także wietrzenie mieszkania. Należy zachować należytą higienę w przypadku kaszlu (zasłaniać usta, a następnie myć ręce). 


16 przypadków koronawirusa w Polsce

Dotychczas w Polsce potwierdzono 16 przypadków koronawirusa w Polsce. Więcej na ten temat przeczytasz <<< TUTAJ >>>

Poniżej znajdziecie aktualizowaną na bieżąco mapę potwierdzonych zakażeń. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wszystko co warto wiedzieć o koronawirusie z Wuhanu w raporcie specjalnym. Sprawdź!

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło całodobową infolinię: pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem i informacje o najbliższych placówkach.