We Włoszech dotychczas wyleczono z choroby Covid-19, wywołanej koronawirusem, prawie 3 tysiące chorych. Dziś szpital w Zielonej Górze ma opuścić polski "pacjent zero". "Kolejne wyniki są negatywne, a to oznacza, że możemy go uznać za wyleczonego"- informował we wtorek Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

95-letnia kobieta jest pierwszą pacjentką wyleczoną z koronawirusa w Modenie na północy Włoch - przekazał dziś miejscowy szpital. Do zdrowia powróciła tam także 27-latka. W szpitalu w Modenie na wyniki potwierdzające całkowite wyleczenie czeka jeszcze 23 pacjentów.

We Włoszech dotychczas wyleczono prawie 3 tysiące chorych.

Szpital w Zielonej Górze: "pacjent zero" w środę zostanie wypisany do domu

Dziś, zgodnie z zapowiedzią szpitala w Zielonej Górze, ma zostać wypisany polski "pacjent zero", czyli pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

"Z wielką przyjemnością informujemy, iż kolejne wyniki pacjenta zero, które przyszły w dniu dzisiejszym są NEGATYWNE ! - A to oznacza, że możemy go uznać za wyleczonego i w dniu jutrzejszym wypisać do domu - poinformował we wtorek cytowany na Facebooku zielonogórskiego szpitala szef oddziału zakaźnego lek. Jacek Smykał.

"Pacjent zero" przebywał w szpitalu w Zielonej Górze od 2 marca. Mężczyzna wrócił do Polski z Niemiec, gdzie brał udział w karnawale. 

Kim jest „ozdrowieniec”?


"Ozdrowieniec" to potoczne określenie osób, które przeszły chorobę zakaźną i powracają do zdrowia. Zanim pacjent będzie wolny od koronawirusa, musimy to potwierdzić i musi przejść pełen cykl choroby - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Mimo że pacjent może już nie mieć objawów choroby to nadal może mieć wykrywalnego wirusa. Ozdrowieńcem przestaje być osoba, która nie sygnalizuje symptomów choroby, a co najistotniejsze, wynik testu na koronawirusa ma negatywny. Takie badanie należy wykonać dwukrotnie.

Jakie są objawy zarażenia koronawirusem?

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.