Polscy piłkarze jadą na tegoroczne mistrzostwa Europy! Biało-Czerwoni pokonali w Cardiff po rzutach karnych Walię 5:4. Po 90 minutach i dogrywce było 0:0. W decydującym momencie Wojciech Szczęsny obronił rzut karny wykonywany przez Daniela Jamesa. Polska na Euro zagra w grupie D. Rywalami będą Holandia, Austria i Francja.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Biało-Czerwoni rozpoczęli spotkanie dość obiecująco. W 12. minucie doskonale z prawej strony dośrodkowywał Frankowski. Piłkę próbował strącić Świderski, ale minimalnie się z nią minął. Później coraz groźniej atakowali Walijczycy.

W doliczonym czasie pierwszej połowy Davies pokonał głową Szczęsnego. Radość gospodarzy trwała jednak krótko. Jak się okazało, Davies był na spalonym.

Początek drugiej połowy rozpoczął się pod dyktando gospodarzy. Wojciech Szczęsny w doskonały sposób obronił uderzenie głową Kieffera Moore'a. Do końca regulaminowego czasu gry nie oglądaliśmy jednak bramek. Konieczna była dogrywka.

W niej najpierw blisko zdobycia gola byli Walijczycy - świetnie jednak interweniował Szczęsny. Chwilę później minimalnie niecelnie strzelał z dystansu Jakub Piotrowski.

W dogrywce nie zobaczyliśmy jednak goli i potrzebne były rzuty karne. W nich bezbłędni okazali się Polacy: Robert Lewandowski, Sebastian Szymański, Przemysław Frankowski, Nicola Zalewski i Krzysztof Piątek.

W ostatniej serii jedenastek serii strzał Daniela Jamesa obronił Wojciech Szczęsny.

Polacy na Euro 2024 zagrają w grupie D. Ich rywalami będą: Holandia, Austria i Francja.

Walia: Danny Ward - Neco Williams, Chris Mepham, Ben Davies, Joe Rodon - Connor Roberts (84. David Brooks, 112. Nathan Broadhead), Ethan Ampadu, Harry Wilson, Jordan James - Brennan Johnson (70. Daniel James), Kieffer Moore.

Polska: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek (80. Bartosz Salamon), Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Jakub Piotrowski (106. Taras Romanczuk), Piotr Zieliński (101. Sebastian Szymański), Bartosz Slisz, Nicola Zalewski - Karol Świderski (80. Krzysztof Piątek), Robert Lewandowski.

Żółte kartki: Walia - Jordan James, Chris Mepham; Polska - Jakub Piotrowski, Nicola Zalewski.

Czerwona kartka: Walia - Chris Mepham (120+1, druga żółta).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów 31 876.

Rzuty karne

Szczęsny broni strzał Daniela Jamesa! JEDZIEMY NA EURO!!!!

Rzuty karne

Piątek pewnie! 5:4!

Rzuty karne

Neco Williams zmylił Szczęsnego. 4:4.

Rzuty karne

Nicola Zalewski pięknie w lewy róg! 4:3!

Rzuty karne

Harry Wilson w środek bramki. 3:3.

Rzuty karne

Frankowski pięknie pod porzeczkę!!! 3:2.

Rzuty karne

Uśmiechnęło się szczęście do Walijczyków. Piłka po strzale Moore'a odbija się od poprzeczki i wpada do bramki. 2:2.

Rzuty karne

Ward kontra Lewandowski! Potworne gwizdy walijskich kibiców.

Rzuty karne

Zaczną Polacy!

120+2.

Szymański wrzuca, Walijczycy wybijają. RZUTY KARNE!!!

120+1. min

Druga żółta kartka dla Mephama za faul na Romańczuku! Walijczyk opuszcza plac gry, a my mamy rzut wolny!

120. min

Arbiter dolicza minutę!

120. min

Frankowski dośrodkowuje, ale wprost w ręce bramkarza.

118. min

Daniel James zagrywa ręką. Będziemy mieli rzut wolny - ok. 40 m od bramki.

117. min

Leży na murawie Williams.

115. min

Wrzuca Szymański, ale wybijają Walijczycy.

115. min

Polacy próbują. Zablokowanie zagranie Zalewskiego. Będzie rzut rożny.

115. min

Ostatnie pięć minut gry. Czy któryś z zespołów zdoła jeszcze przeprowadzić akcję bramkową? Czy do rozstrzygnięcia konieczne będą rzuty karne?

114. min

Szymański w pole karne, ale wybijają Walijczycy.

113. min

Nietypowa sytuacja. Brooks, który zameldował się na murawie w 84. minucie, teraz opuszcza boisko. W jego miejsce pojawia się Broadhead.

112. min

Rzut rożny dla Polski. Wrzutka w pole karne, ale Ward piąstkuje.

111. min

Zalewski w polu karnym próbował dogrywać piętą, ale niestety niecelnie.

109. min

Nerwowo Polacy przed swoją szesnastką. Ostatecznie piłkę wybił Salamon.

108. min

Szymański główkował, ale niecelnie.

107. min

Salamon blokuje strzał Brooksa.

106. min

Akcja Polaków w okolicach pola karnego gospodarzy. Niestety Frankowski tracił piłkę.

106. min

Zaczynamy ostatni kwadrans! Taras Romańczuk w miejsce Jakuba Piotrowskiego!

105. min

Koniec pierwszej części dogrywki!

104. min

Slisz traci piłkę w środku boiska. Na szczęście nasi obrońcy odbierają piłkę.

103. min

FATALNIE PIOTROWSKI! Nasz zawodnik zagrał pod nogi Moore'a. Na szczęście w ostatniej chwili strzał Walijczaka zablokował Salomon.

22:54

Piłkarska reprezentacja Ukrainy pokonała we Wrocławiu w finale baraży Islandię 2:1 (0:1) i awansowała na mistrzostwa Europy.

101. min

Zmiana w naszej reprezentacji. Sebastian Szymański za Piotra Zielińskiego.

100. min

I w odpowiedzi Polacy! Piotrowski uderzał z dystansu! Piłka minimalnie minęła bramkę Walijczyków.

99. min

SZCZĘSNY!!! Bardzo groźnie lewą stroną zagrali Walijczycy, wrzutka w pole karne i dokonała interwencja Szczęsnego! BRAWO!

98. min

Teraz faulowany Moore.

97. min

Mepham fauluje Zalewskiego. Walijczyk ukarany żółtą kartką.

96. min

UFFFF. Wilson w polski mur.

95. min

Będzie niebezpiecznie. Dawidowicz fauluje Wilsona. Rzut wolny dla Walii - ok. 25 m od bramki Szczęsnego.

94. min

Piątek zablokowany w polu karnym gospodarzy.

93. min

Davies na spalonym.

92. min

Wrzutka w pole karne, ale wybija Dawidowicz na aut.

91. min

Zieliński faulował Daniela Jamesa.

91. min

Zaczynamy dogrywkę!

90+4. min

Będzie dogrywka!

90+3. min

Ampadu zatrzymał Lewandowskiego.

90+2. min

Długa akcja Walijczyków zakończona wrzutką do Moore'a. Napastnik gospodarzy przegrał jednak pojedynek z Kiwiorem.

90. min

Sędzia dolicza 4 minuty.

90. min

Lewandowski z dystansu, ale niecelnie!

89. min

Salomon fauluje Morre'a.

88. min

Dobre wyjście Szczęsnego, który uprzedził wchodzącego w pole karne jednego z zawodników gospodarzy.

87. min

Piątek dobrze w defensywie. Przejmuje piłkę przed naszym polem karnym!

85. min

Kiwior zagrywał w pole karne do Piotrowskiego, ale niecelnie.

84. min

Roberts opuszcza murawę. W jego miejsce melduje się David Brooks.

83. min

Przerwa w grze. Roberts leży na murawie.

82. min

Zalewski wpada w pole karne, ale niecelnie podawał.

81. min

Bardzo dobra interwencja Kiwiora. Zatrzymał wchodzącego w nasze pole karnego Jamesa.

80. min

Podwójna zmiana w reprezentacji Polski. Bartosz Salamon za Jana Bednarka i Krzysztof Piątek za Karola Świderskiego.

79. min

Za mocne dośrodkowanie Piotrowskiego.

77. min

Kontra Polaków. Zieliński zagrywa do Zalewskiego, który uderza niecelnie.

76. min

Rzut wolny dla Walii z ok. 40 metrów. Wrzutka, strzał, ale dobrze interweniuje Szczęsny.

75. min

Zalewski fauluje Wilsona. Musi uważać nasz zawodnik, bo ma już na koncie żółtą kartkę.

74. min

Faulowany Lewandowski.

73. min

Slisz świetnie przejął piłkę przed naszym polem karnym. Nie ma faulu.

72. min

Spóźnione wejście Zalewskiego. Zawodnik Romy ukarany żółtą kartą.

71. min

I już akcja Jamesa, ale dobrze zablokował go Slisz.

70. min

I mamy pierwszą zmianę w zespole gospodarzy. Daniel James za Brennana Johnsona.

69. min

I teraz Walijczycy. Dośrodkowanie do Moore'a, napastnik gospodarzy uderza głową, ale łapie piłkę Szczęsny.

68. min

I znowu my! Z rzutu wolnego zagrywa Zieliński, przedłuża to zagranie Świderski, ale Bednarkowi zabrakło niewiele, aby zamknąć akcję.

66. min

I znów Polacy! Frankowski wrzuca do Lewandowskiego, ale nasz kapitan przegrywa pojedynek główkowy. Gramy coraz odważniej!

66. min

Początek tej połowy to przewaga Walii, teraz to my dochodzimy do głosu.

66. min

AJJJ. Zieliński wrzuca, uderza Kiwior, ale nieczysto. Piłka nad bramką.

64. min

Ciekawa akcja Polaków. Dośrodkowywał Frankowski, ale wybijają obrońcy Walii. Rzut rożny dla Polski.

63. min

Lewandowski ruszył na bramkę gospodarzy, ale został zatrzymany.

61. min

Na spalonym Zalewski.

61. min

Zaostrza nam się gra. Faulowany teraz Zieliński.

60. min

Szczęsny na szczęście podniósł się i może kontynuować grę.

59. min

Szczęsny wyszedł przed pole karne, gdzie zderzył się z jednym z Walijczyków. Nasz bramkarz upadł na murawę. Sędzia przerwał grę.

58. min

Lewandowski niecelnie główką.

57. min

Zieliński z dystansu, ale zablokowany. Rzut rożny dla Polski.

56. min

Slisz faulowany. James ukarany żółtą kartką.

52. min

Mocno zaczęli drugą połowę gospodarze. Wilson do Daviesa, ale za mocno.

51. min

Żółtą kartką ukarany Piotrowski. Nasz zawodnik faulem musiał naprawić błąd, który popełnił kilka chwil wcześniej.

50. min

Faulowany Szczęsny.

49. min

Świetna parada Szczęsnego! Moore uderza głową, ale nasz bramkarz wybija piłkę na rzut rożny.

48. min

Dawidowicz fauluje Moore'a. Walijczycy mają rzut wolny 40 metrów od bramki Szczęsnego.

46. min

Zaczynamy drugą połowę!

21:40

45+1. min

Koniec pierwszej połowy.

45+1. min

Wrzutka w nasze pole karne. Główką uderza Davies, piłka wpada do siatki. Na szczęście Walijczyk był na spalonym.

45+1. min

Bramka dla Walii. Sędzia boczny na szczęście sygnalizuje spalonego.

45. min

Sędzia dolicza minutę.

45. min

Ampadu zagrywał w nasze pole karne. Czujnie nasi gracze.

43. min

Piotrowski faulowany w okolicach połowy boiska.

42. min

I groźnie. Gospodarze dośrodkowują z lewej strony. Wybija jednak Bednarek!

42. min

Walijczycy konstruują atak pozycyjny.

39. min

I groźne znów pod naszym polem karnym. Dalekie podanie do Moore'a, ale znów czujny Szczęsny.

39. min

Wydaje się, że ze zdrowiem Piotrowskiego jest dobrze. Nasz zawodnik wraca na murawę.

38. min

Starcie Piotrowskiego i Jamesa. Leży nasz zawodnik na murawie. Rywal nadepnął mu na nogę.

37. min

Prostopadłe zagranie z rzutu wolnego do wchodzącego w pole karne Daviesa, ale czujnie Szczęsny.

36. min

Moore faulowany na naszej połowie. Rzut wolny ok. 35 metrów od bramki Szczęsnego.

35. min

Dobrze teraz Polacy. Na połowię rywala piłkę odebrał Zieliński, zagrał do Zalewskiego. Zawodnik Romy dośrodkowywał do Lewandowskiego. Nasz kapitan próbował główką zgrywać do środka, ale piłkę wybili Walijczycy.

34. min

Wrzutka w nasze pole karne, ale czujnie Kiwior.

33. min

James faulowany w okolicach linii środkowej.

33. min

Z dystansu próbował Piotrowski jednak piłka trafiła w Świderskiego.

32. min

Świderski faulowany przez Jamesa.

31. min

Frankowski wygrał kolejny pojedynek z Williamsa.

29. min

Dobry rajd Frankowskiego prawą stroną, w ostatniej chwili jego dośrodkowanie zablokowali gospodarze.

28. min

I znów niebezpiecznie. Aut dla Walijczyków, daleki wrzut w nasze pole karne, na szczęście nikt tego nie zamknął.

27. min

Ależ było groźnie w naszym polu karny, Wilson wpadł w naszą jedenastkę, dobrze na szczęście piłkę wybił Bednarek.

27. min

Kontra Walijczyków. Dobrze na szczęście w obronie nasi zawodnicy.

26. min

Wybijają piłkę Walijczycy. Aut dla Polski, ale źle rozegrany.

26. min

Zalewski do Zielińskiego. Ten jednak został zablokowany. Rzut rożny dla Polski.

25. min

54 proc. do 46 proc. dla Polski w posiadaniu piłki.

23. min

Zalewski przejął piłkę w środku boiska. Ruszył w kierunku bramki Walijczyków, ale jego strzał sprzed pola karnego został zablokowany.

21. min

Moore na szczęście uderza niecelnie. Szczęsny od bramki.

20. min

Dawidowicz wygrał pojedynek biegowy z Johnsonem. Walia ma rzut rożny.

19. min

Frankowski dogrywa w pole karne Walii. Piotrowski jednak został zablokowany przez jednego z obrońców.

17. min

Davies uderzał główką, ale na szczęście minimalnie nad bramką Szczęsnego.

17. min

Walijczycy pobiegli z kontrą. Wywalczyli rzut rożny.

16. min

Było blisko. Świderski dośrodkowywał, ale jeden z naszych zawodników nieznacznie minął się z piłką.

15. min

Rzut rożny dla Polski.

13. min

Piotrowski mocno z dystansu. Niestety piłka przeleciała nad bramką Walii.

12. min

Ależ szansę mieli Polacy. Doskonale z prawej strony dośrodkowywał Frankowski. Piłkę próbował strącić Świderski, ale minimalnie się z nią minął.

11. min

Frankowski dobrze zatrzymał Williamsa tuż przed naszym polem karnym.

9. min

Kiwior - długie zagranie do Świderskiego, ale nasz napastnik nie zdołał dobiec do piłki.

7. min

Williams próbował z lewej strony. Znów górą jednak Biało-Czerwoni defensorzy.

5. min

W odpowiedzi Walijczycy. Wrzutka w nasze pole karne, czujnie Dawidowicz wybił piłkę.

5. min

Próbowali Polacy zaatakować prawą stroną, ale czujnie w obronie zagrali gospodarze.

4. min

Nicola Zalewski faulowany przy linii bocznej.

3. min

Polacy rozgrywają piłkę przed własnym polem karnym.

1. min

Próbowali Walijczycy, ale Polacy zatrzymali Johnsona.

1. min

Pierwszy gwizdek arbitra. Zaczynamy! Rozpoczynają Polacy.

20:40

Piłkarze już na murawie. Za chwilę hymny.

20:37

Osiem minut do rozpoczęcia spotkania. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie.

20:36

Reprezentacja Polski ma lepszych piłkarzy, ale trzeba to jeszcze udowodnić na boisku - mówił dziś w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 były piłkarz Tomasz Frankowski. Po tym okresie, kiedy trener Santos sprowadził w dół naszą reprezentację, Michał Probierz mozolnie odbudowuje nasz zespół - dodał.

20:35

Dobra, zespołowa gra będzie kluczem do awansu na mistrzostwa Europy - uważają brytyjskie media przed finałem baraży Walia-Polska. Zwracają jednak uwagę na to, że Biało-Czerwoni mają w składzie więcej gwiazd, które - w przypadku wyrównanego meczu - mogą przesądzić o zwycięstwie.

20:33

Przeanalizowaliśmy grę Walijczyków, znamy ich słabsze i mocniejsze strony. Musimy trzymać przeciwnika daleko od bramki, bo jego silną stroną jest gra z kontry. Z przodu rywale mają dużo szybkości i jakości z przodu, dlatego musimy stopować akcje już na ich połowie. Skupiamy się jednak na sobie. Jeśli wykonany naszą robotę tak, jak powinniśmy, to wygramy - mówił wczoraj obrońca reprezentacji Polski Jan Bednarek.

Zaznaczył, iż zdaje sobie sprawę, ile mecz oraz awans do mistrzostw Europy znaczy dla piłkarzy i kibiców w Polsce. Według niego ważne będą też spokój i rozsądek. Wiemy, ile to znaczy dla nas, dla kibiców, dla narodu całego. Będą emocje, bo muszą być przed takim meczem, ale musi być też skupienie, koncentracja. Musimy zagrać rozsądnie, pamiętać, że mecz nie trwa 10 czy 15 minut, ale 90 - dodał.

20:30

Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz mówił na wczorajszej konferencji prasowej, że najważniejsze, aby jego zespół narzucił swój styl grania.

Analizowaliśmy Walię, również już wcześniej, przed barażami. To zespół oparty na wybieganiu, dobrze wychodzący z kontratakami. Ich wahadłowi grają ofensywnie. Zdajemy sobie z tego sprawę i chcemy wyeliminować atuty Walijczyków - przyznał Probierz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Cardiff.

Dla nas najważniejsze będzie jednak to, żebyśmy narzucili swój styl. Żebyśmy grali od początku tak jak my chcemy, dominowali w tym spotkaniu. I żebyśmy wytrzymali od początku ten mecz fizycznie, bo wiadomo, że będzie dużo walki. Ważne będzie również przygotowanie mentalne. Od początku wyjdziemy z nastawieniem i świadomością, że przyjechaliśmy tutaj zwyciężyć - dodał.

Jak podkreślił, reprezentacja Polski podchodzi do tego spotkania "z pewnością siebie i bez żadnych obaw".