Andrzej Bargiel wraz z Jędrkiem Baranowskim zdobyli szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.) położony w Dolinie Hushe w Karakorum i wspólnie zjechali z niego na nartach. To pierwsi Polacy, którzy stanęli na uznawanym za jeden z najpiękniejszych wierzchołków w Karakorum.

Po 11 dniach od pierwszego w historii wejścia i zjazdu ze szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) Andrzej Bargiel osiągnął drugi cel swojej wyprawy. Wraz z Jędrkiem Baranowskim wspięli się i zjechali na nartach z Laila Peak (6096 m. n. p. m.) - góry uznawanej za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Wejście na wierzchołek Laila Peak zajęło Andrzejowi Bargielowi i Jędrzejowi Baranowskiemu niespełna 7 godzin, a nie jak zakładali 10-11 godzin. 

O godz. 2:30 rano czasu lokalnego ekipa wyruszyła do wysuniętej bazy, skąd około godz. 4:30 rano czasu lokalnego rozpoczął się atak szczytowy. Bargiel i Baranowski do pokonania mieli około 1800 metrów przewyższenia. Szczyt zdobyli około godz. 13:00 czasu lokalnego. 

Narty musieli pozostawić na tzw. przedwierzchołku z uwagi na trudne warunki, w związku z czym sam zjazd na nartach rozpoczął się 150 metrów poniżej wierzchołka i trwał około 2 godz. 30 minut.

"Cel osiągnięty" - pochwalił się Andrzej Bargiel na w mediach społecznościowych. 

Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION było zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników - położonego w Dolinie Hushe szczytu Laila Peak (6096 m n.p.m.) o wyjątkowo charakterystycznym kształcie, uznawanego za jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie oraz znajdującego się w Dolinie Ghidims-Dur dziewiczego szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.).

Laila Peak została zdobyta pierwszy raz w 1987 r. przez Włochów, a pionierskiego zjazdu na nartach dokonali Francuzi w 2018 r. W marcu w stylu alpejskim próbowali zdobyć szczyt Polacy: Janusz Gołąb, Marco Schwidergall i Bartek Ziemski, ale zagrożenie lawinowe uniemożliwiło realizację ambitnego planu.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.


Opracowanie: