Donald Tusk, Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia – to według ankietowanych w sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” najbardziej wpływi politycy opozycji. Co ciekawe, elektorat Koalicji Obywatelskiej uważa, że liderem opozycji jest Tusk, jednak na drugim miejscu znalazł się nie Trzaskowski, a Hołownia.

W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" badani odpowiadali na pytanie "Kto Pana/Pani zdaniem należy do najbardziej wpływowych polityków opozycji?".

Najwięcej respondentów wskazało na Donalda Tuska. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej uzyskał 57,9 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którego za najbardziej wpływowego uznało 40,9 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, którego wskazało 18,6 proc. badanych.

8,2 proc. ankietowanych wskazało na lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który znalazł się na czwartym miejscu wśród najbardziej wpływowych polityków opozycji. Kolejne pozycje zajęli Radosław Sikorski, Tomasz Grodzki i Włodzimierz Czarzasty.

Ósmy, Robert Biedroń, jest najbardziej wpływowym politykiem opozycji według 3,4 proc. respondentów, tuż za nim uplasowali się Borys Budka i Grzegorz Schetyna.

1,5 proc. pytanych w sondażu wskazało jako litera opozycji Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Mniej niż jeden procent ankietowanych wskazało na Adriana Zandberga, Grzegorza Brauna, Izabelę Leszczynę i Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Hołownia przed Trzaskowskim dla wyborców KO

Według elektoratu Koalicji Obywatelskiej najbardziej wpływowym liderem opozycji jest Donald Tusk - takiego zdania jest 79 proc. ankietowanych wyborców KO. Zaskakujące jednak jest, że na drugim miejscu uplasował się Szymon Hołownia, którego wskazało 57 proc. badanych. Rafał Trzaskowski zajął trzecie miejsce (45 proc.).

Kolejne miejsca, według wyborców Koalicji Obywatelskiej zajmują Władysław Kosiniak-Kamysz (28 proc. ankietowanych) i Włodzimierz Czarzasty, którego wskazało 12 proc. respondentów.

Sondaż został przeprowadzony na grupie 1000 respondentów, w dniach 17-19 czerwca, metodą CAWI (Computer Aided Web Interview).