Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał rano ostrzeżenia dla 13 województw z związku z prognozowanymi opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującej gołoledź.

Ostrzeżenia 1 stopnia przed opadami marznącymi wydano dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, mazowieckiego, województwa warmińsko-mazurskiego (powiat elbląski, iławski, nowomiejski, działdowski, nidzicki, olsztyński, ostródzki, szczycieński, lidzbarski, braniewski, mrągowski, kętrzyński, bartoszycki), województwa świętokrzyskiego (powiat konecki, włoszczowski, jędrzejowski, kielecki, starachowicki) i województwa małopolskiego (powiat olkuski, chrzanowski, oświęcimski).

W tych rejonach prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dziś temperatura maksymalna od -4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 1 stopień w centrum, do 4 na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy. 

W nocy w całym kraju zachmurzenie duże. W całym kraju opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe mgły osadzające szadź.

Temperatura minimalna od -10 stopni Celsjusza na południowym wschodzie, do 1 stopnia na zachodzie. W rejonach podgórskich termometry mogą wskazać -12 st.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Wraca jesienna aura

W niedzielę na zachodzie termometrach zobaczymy nawet plus 6-7 stopni. To cieplejsze powietrze dotrze do Torunia, Kielc, aż po Tarnów. Ciepło powoli będzie się wlewało do Polski. Choć na wschodzie jeszcze utrzyma się od 0 do minus 1 stopnia. Tam też pojawią się marznące opady deszczu - ostrzega rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Zgodnie z prognozami IMGW od poniedziałku na zachodzie zrobi się stosunkowo ciepło, bo aż 9 stopni, a na wschodzie już 1 na plusie. Kolejne noce będą z temperaturą dodatnią w całym kraju. To ciepłe powietrze utrzyma się do piątku. Co prawda nie będzie to 9 st., jak w poniedziałek, ale w okolicach 4-5 st. C. To bardziej jesień niż zima - ocenia Walijewski.

Jaka prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia?

Modele pokazują, że taka pogoda się utrzyma również w kolejnym tygodniu. Temperatury na zachodzie ok. 4-5, a na wschodzie od 1 do 2 stopni. Model ECMWF mówi nam, że wartości temperatury w tygodniu świątecznym będzie wyższa od grudniowej normy - czyli dodatnie w dzień, noce może będą na lekkim minusie. Szanse na mróz i śnieg są poniżej 30 procent - dodaje rzecznik IMGW.

Pociesza amatorów śniegu, że na wschodzie kraju i w górach białego puchu jest jeszcze sporo i powinien utrzymać się aż do świąt Bożego Narodzenia i sylwestra.