Piątkowa aura będzie zróżnicowana. Przyniesie duże zachmurzenie z przejaśnieniami możliwymi na południowym-wschodzie. Ciepło - do 9 stopni na zachodzie w ciągu dnia. Wiatr miejscami osiągnie w porywach do 100 km/h - powiedziała synoptyk IMGW Ilona Bazyluk.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że rano na wschodzie należy się spodziewać opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 2 stopni na wschodzie do 5 "kresek" na zachodzie. W centrum będą 4 stopnie.

Temperatura w południe - jak przewiduje IMGW - będzie się wahać od 3 "kresek" na Lubelszczyźnie i Podhalu do 9 stopni na zachodzie. W centrum nie powinna przekroczyć 6 stopni.

W popołudnie duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Na północnym-wschodzie spadnie deszcz ze śniegiem - stwierdziła synoptyk. 

Wieczorem temperatura dodatnia - od 1 stopnia na wschodzie do 4 na zachodzie.

Silny wiatr

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty drugiego stopnia dotyczą Warmii i Mazur oraz północnych powiatów Pomorza, Podlasia oraz woj. zachodniopomorskiego. Wiatr w porywach może osiągnąć tam nawet 100 km/h.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują na pozostałych obszarach tych czterech regionów, a także w województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, części wielkopolskiego, łódzkiego oraz południowych powiatach Podkarpacia.

Tam średnia prędkość wiatru wyniesie od 30 do 40 km/h, jednak najsilniejsze podmuchy osiągną 80 km/h, a lokalnie nawet 90 km/h.

Silny wiatr obejmie więc większość kraju, w tym całą północną część.