Nad Polskę dotarł pył znad Sahary - na razie w śladowych ilościach, ale w piątek będzie go już zdecydowanie więcej. To też może być najcieplejszy dzień w tym tygodniu.

Znów - jak co roku - odwiedziła nas Afryka. W ten żartobliwy sposób można określić napływ nad Polskę pyłu saharyjskiego.

Na razie mamy do czynienia ze szczątkowymi ilościami, które w głównej mierze skoncentrowały się nad południową i południowo-wschodnią częścią naszego kraju, a w mniejszym stopniu nad centralną.

Pyłu znad Sahary będzie więcej

Pyłu naszej atmosferze będzie jednak więcej. Eksperci z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW zaprezentowali symulację rozprzestrzeniania się pyłu znad Sahary.

Wynika z niej, że wyjątkowy pod tym względem będzie piątek, kiedy pyłu nad Polską będzie najwięcej. Jego napływ sprawi, że może to też być najcieplejszy dzień w tym tygodniu.

Z animacji jednoznacznie wynika, że może się on rozprzestrzeniać w naszej atmosferze nawet przez kolejny tydzień.

Pył znad Sahary nie jest groźny dla człowieka

Przyczyną obecności pyłu znad Sahary w nasze atmosferze jest adwekcja ciepłego powietrza z południa, które napływa nad Europę. To zjawisko odpowiedzialne za transport drobinek pyłu na znaczne odległości. Co ciekawe, nie tylko Polska doświadcza tego zjawiska - pył dotarł już do większości krajów Europy.

Pył znad Sahary nie jest groźny dla człowieka, tym bardziej, że jego stężenie jest niewielkie. Pewne dolegliwości mogą mogą odczuć jednak osoby z chorobami płuc czy astmatycy.

Jeżeli ktoś ma problemy ze zdrowiem, szczególnie z układem oddechowym, to mogą te dolegliwości nasilać się wraz z pojawieniem się tego pyłu w powietrzu. Chodzi tu głównie o osoby, które chorują na astmę, czy też mają uczulenia na różnego rodzaju pyłki. Te objawy mogą ulegać zaostrzeniu, ale większego zagrożenia dla zdrowia ten pył ze sobą nie niesie - powiedział Piotr Szuster z IMGW i Polskich Łowców Burz w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie internetowego Radia RMF24.

Nie można jednak zapominać o pewnym dyskomforcie, jakim jest konieczność częstszego mycia samochodów czy okien, które ulegają zabrudzeniu.

Opracowanie: