Ostatnie dni przyniosły gwałtowny powrót zimy. Nad Polską przeszły śnieżyce, TPN zdecydował o zamknięciu wszystkich tatrzańskich szlaków, ze względu na czwarty stopień zagrożenia lawinowego. W górach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki. Czy w najbliższych dniach czeka nas zmiana pogody? Początek tygodnia zapowiada się mroźny i pochmurny. W wielu miejscach mogą pojawić się opady śniegu i deszczu ze śniegiem.


W poniedziałek w kraju będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym zachodzie z rozpogodzeniami. Miejscami na północy, wschodzie i południu słabe przelotne opady śniegu, nad morzem możliwe również opady śniegu z deszczem.

Jak przekazała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek pogodę nad Polską będzie kształtował wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi.


Po ustąpieniu porannych mgieł, na większym obszarze kraju zachmurzenie miejscami będzie umiarkowane i duże. Przelotne, słabe opady śniegu do 1-2 cm, spodziewane są na północy i południowym wschodzie. Na Wybrzeżu może spaść deszcz ze śniegiem. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju będą utrzymywały się temperatury ujemnie. W najcieplejszym momencie poniedziałku prognozowane są temperatury od minus 5 stopni Celsjusza w okolicach Przemyśla, około minus1 w centrum i na północnym wschodzie, do około zera na zachodzie i plus 3 stopni nad morzem - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

Temperatura maksymalna od minus 6 stopni na południowym wschodzie, około minus 2 stopni w centrum do 3 stopni nad morzem. Wiatr przeważnie słaby, zmienny. Nad morzem umiarkowany z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr porywisty.

Trudne warunki w górach

Po kilkudniowej śnieżycy, nad Tatami zaświeciło słońce. Z Zakopanego można obserwować mocno ośnieżone góry. Na Kasprowym Wierchu leży już 182 cm śniegu. Szalki turystyczne pozostają zamknięte z uwagi na wyskoki, czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

W poniedziałek temperatura w Tatrach wyraźnie spadła. Na szczytach jest ok. 15 stopni mrozu, a w Zakopanem minus 11 stopni. Takie warunki, według Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, spowolnią poprawę warunków turystycznych, a w konsekwencji utrzyma się wysokie zagrożenie lawinowe.

Turyści mogą obecnie spacerować jedynie Drogą pod Reglami. Popularna ścieżka przebiega od rejonu Wielkiej Krokwi w kierunku wejścia do Doliny Strążyskiej i dalej w kierunku Doliny Kościeliskiej. Poza tym szlakiem oznaczonym kolorem czarnym, wszystkie szlaki w Tatrach są zamknięte dla ruchu turystycznego oraz narciarskiego.

Mroźna noc w całej Polsce

W nocy w zachodniej połowie kraju na ogół pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z lokalnymi rozpogodzeniami. Na wschodzie słabe opady śniegu. Miejscami, głównie na północy, marznące mgły ograniczające widzialność do 100 m. 

Temperatura minimalna od minus 12 stopni na południowym wschodzie, około minus 7 stopni w centrum i na zachodzie do minus 2 stopni na północnym wschodzie i około minus 1 stopnia nad morzem. Najcieplej będzie na Helu - 0 stopni. W rejonach podgórskich tempeatura lokalnie spadnie do minus 21 stopni. Wiatr na zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Wtorek cieplejszy i więcej przejaśnień

We wtorek w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym zachodzie rozpogodzenia. Na wschodzie i południowym wschodzie słabe opady śniegu. Początkowo lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m

Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od minus 1 stopnia, do 4 stopni nad morzem. W rejonach podgórskich od minus 7 st. C. do minus 2 st. C. Wiatr przeważnie słaby, północno-zachodni.

Słonecznie i zimno aż do czwartku

W środę będzie dość pogodnie, jedynie na wschodzie oraz południu pojawi się więcej chmur i tam miejscami wystąpią też słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 7 stopni na południowym wschodzie, ok. 0 w centrum, do 3 stopni nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W nocy temperatura minimalnie wyniesie od minus 20 stopni na Podhalu, ok. minus 7 w centrum, do minus 1 w rejonie Świnoujścia.

W czwartek również będzie dość pogodnie, jedynie na północy pojawi się więcej chmur. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 7 stopni na południowym wschodzie, ok. 0 w centrum, do 5 stopni na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na Pomorzu oraz południowym zachodzie porywisty, południowy i południowo-wschodni. W nocy temperatura minimalnie wyniesie od minus 19 stopni na Podhalu, ok. minus 3 w centrum, do 0 nad morzem.

W piątek zmiana pogody


W piątek będzie pochmurno i ponownie pojawią się w kraju opady śniegu, na Wybrzeżu także śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 4 stopni na południowym wschodzie, ok. 2 stopni w centrum, do 4 nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami w porywach wyniesie do 60 km/h, jedynie nad morzem do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W nocy temperatura minimalnie wyniesie jeszcze od minus 15 stopni na Podhalu, ok. minus 1 w centrum, do 1 stopnia nad morzem.

W sobotę nadal będzie pochmurno i pojawią się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem, a na zachodzie lokalnie deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 4 stopni na południowym wschodzie, ok. 2 stopni w centrum, do 6 na południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

W niedzielę czeka nas przewaga chmur i opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu, jedynie na wschodzie początkowo śniegu. Przejściowo możliwe są też opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 3 stopni na południowym wschodzie, ok. 3 w centrum, do 7 stopni na północnym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich.

Aktualne mapy pogodowe