Synoptycy ostrzegają przed burzami. Dziś burze - miejscami z gradem - mogą pojawić się w województwie opolskim, świętokrzyskim, w woj. łódzkim, dolnośląskim oraz w Wielkopolsce.

Przez większą część dnia prognozy przewidują wystąpienie burz, którym miejscami towarzyszyć będą silne opady deszczu dające od 20 do 35 litrów wody na metr kwadratowy, grad oraz wiatr osiągający w porywach do 80 km/h.

W Wielkopolsce alert dotyczy powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oszacowano na 80 procent.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem w woj. łódzkim obejmuje powiaty: bełchatowski, opoczyński, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, radomszczański, wieluński i wieruszowski. Alert obowiązujące w czwartek od godziny 13 do godziny 21.

Co z resztą Polski?

W pozostałych regionach w czwartek zachmurzenie umiarkowane. Lokalnie może również popadać. Niegroźne burze mogą pojawić się w pasie od Małopolski przez Suwalszczyznę po Podlasie.

Najchłodniej będzie na Wybrzeżu i na krańcach północnych. Tam od 18 do 21 stopi Celsjusza. Na pozostałym obszarze od 22 do 27 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, powieje z kierunków zachodnich.

W nocy z czwartku na piątek nad ranem pojawią się mgły, szczególnie w kotlinach sudeckich, ograniczając widzialność do ok. 300 m.

"Natomiast na wschodzie i w centrum zachmurzenie będzie jeszcze umiarkowane i duże. Występować będą przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie burze. W czasie burz może spaść do 20 mm deszczu, porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h" - informują synoptycy.

Tam, gdzie spodziewane są opady deszczu, i nad morzem temperatura wyniesie od 10 do 14 stopni Celsjusza. Na zachodzie od 7 stopni w kotlinach sudeckich do 11 stopni miejscami w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

Sprawdź, gdzie aktualnie pada deszcz:
Sprawdź, gdzie przechodzi burza? Gdzie możliwe są wyładowania atmosferyczne: