Na przeważającym obszarze kraju możliwe są dziś burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 do 55 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, a także grad - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zaktualizowanym komunikacie. Jest też alert RCB dla powiatów w 10 województwach. W sobotę w związku z nawałnicami nad Polską strażacy odnotowali ponad 400 interwencji.

W niedzielny poranek IMGW zamieścił nową mapę ostrzeżeń pogodowych, która przed godziną 10 została zaktualizowana. Podwyższono stopień ostrzeżenia burzowego.

Jak informuje instytut, burze z silnym deszczem, wiatrem i gradem możliwe są na większości terytorium Polski, wyłączając krańce wschodnie.

Najliczniejsze i najbardziej intensywne burze występować będą w godzinach popołudniowych, ale nielicznie burze mogą występować przed południem (głównie na Pomorzu oraz w obszarach podgórskich) - ostrzega IMGW.

Alert RCB dla 10 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało komunikat ostrzegający przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Mieszkańcom województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego RCB radzi pozostać w domu i unikać otwartych przestrzeni.

RCB wysłało do odbiorców na terenie 10 województw SMS o treści: "Uwaga! Dziś (26.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni".

Prognoza na niedzielę

W niedzielę w Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 25 mm, w północnej połowie kraju do 55 mm. 

Temperatura maksymalna na ogół od 24 do 27 stopni, jedynie w rejonach podgórskich i nad morzem chłodniej od 17 do 19 stopni. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, jedynie w strefie nadmorskiej z kierunków wschodnich. W burzach wiatr w porywach do 70 km/h.

Prognoza na noc

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Początkowo przelotne opady deszczu i zanikające burze, jedynie na południowym wschodzie bez opadów. W północno-zachodniej połowie kraju prognozowana wysokość opadów podczas burz od 10 mm do 15 mm. 

Temperatura minimalna od 9-10 stopni w rejonach podgórskich, około 13 stopni na przeważającym obszarze, do 15-17 stopni na północy i zachodzie kraju. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, południowo-wschodni.

Prognoza na poniedziałek

W poniedziałek będzie pogodnie we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Podczas burz prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 25 mm, lokalnie na północy od 30 mm do 35 mm. 

Temperatura maksymalna na ogół od 24 do 28 stopni, jedynie nad morzem około 20 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz w porywach około 70 km/h, południowo-wschodni i wschodni, na zachodzie kraju z kierunków południowych.

Nawałnice nad Polską

W sobotę w związku z nawałnicami nad Polską strażacy odnotowali ponad 400 interwencji. Najczęściej wzywani byli do pomocy w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Dolnym Śląsku. 

Strażacy głównie mierzyli się z podtopieniami budynków i ulic, a także usuwali powalone drzewa i gałęzie. W wielu miejscach oprócz opadów deszczu spadł także grad.