Uwaga, może zrobić się niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego i najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami w północno-zachodnich oraz wschodnich częściach kraju. Ostrzeżenia o burzach wydało również RCB.

Ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia przed burzami zostało wydane dla powiatu mogileńskiego i żnińskiego w woj. kujawsko-pomorskim, powiatu gnieźnieńskiego, wągrowieckiego, obornickiego, chodzieskiego, pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego w woj. wielkopolskim oraz powiatu strzelecko-drezdeneckiego w woj. lubuskim.

Alerty drugiego stopnia przed burzami w północnej części Polski obowiązuje w większości powiatów woj. zachodniopomorskiego, w północnej części woj. lubuskiego, południowej części woj. pomorskiego, północnej części woj. wielkopolskiego, w całym województwie kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, północnej części woj. mazowieckiego oraz większości powiatów woj. podlaskiego.

Z kolei w południowo-wschodniej części kraju ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w południowej części woj. małopolskiego, całym woj. podkarpackim, w południowej części woj. lubelskiego a także południowych powiatach woj. śląskiego.

Alert RCB

Ostrzeżenie przed burzami wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do mieszkańców pięciu województw została wysłana wiadomość o treści: "Uwaga! Dziś (20.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie". 

Ostrzeżenie obowiązuje w województwie podlaskim i małopolskim oraz części województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. RCB zapowiada także możliwe przerwy w dostawie prądu i radzi zabezpieczyć rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Zgodnie z informacjami IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk w północnej części kraju oceniono na 70 proc., zaś w południowo-wschodniej - 80 proc.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia.