Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Alerty zostały wydane dla mieszkańców sześciu województw. O ostrożność apeluje się także do mieszkańców województwa śląskiego. Na skutek wczorajszych ulew podniósł się tam poziom Odry. W dwóch powiatach ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe.

We wschodniej części kraju synoptycy prognozują burze. Na południu Polski mogą pojawić się także opady gradu. 

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla: 

  • części województwa podkarpackiego, 
  • części województwa małopolskiego, 
  • województwa świętokrzyskiego, 
  • części województwa lubelskiego, 
  • województwa mazowieckiego. 

Alerty zaczęły obowiązywać w południe i potrwają do godz. 22. 

"Im dalej na południe, tym większe będzie zagrożenie występowania wyższych prędkości wiatru" - prognozują synoptycy IMGW. 

Instytut wydał także ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województwa podlaskiego. W tym regionie prognozowane są burze. 

W całym kraju nadal będzie jednak ciepło. Termometry pokażą 12 st. C na krańcach północnych i południowych, od 17 do 19 st. C na przeważającym obszarze kraju i do 21 st. C na Kujawach.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Alarmy przeciwpowodziowe w dwóch powiatach

Trudna sytuacja panuje w województwie śląskim, gdzie służby próbują oszacować straty po nocnych ulewach. Strażacy musieli wyjeżdżać, głównie do zalanych posesji, ponad 600 razy. W całej Polsce służby interweniowały 845 razy. 

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Odra na stacji pomiarowej w Raciborzu Miedoni przekroczyła stan ostrzegawczy o 12 centymetrów. W dwóch powiatach - raciborskim i wodzisławskim - starostowie ogłosili pogotowie przeciwpowodziowe.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.