„Kameralność jest atutem naszego Opolskiego Festiwalu Gór ” – mówi radiu RMF FM współorganizator wydarzenia Grzegorz Pielak, działacz opolskiego środowiska górskiego. W trwającej 4 dni imprezie wzięło udział kilkuset uczestników i odbyło się 13 ciekawych prelekcji.

Wśród zaproszonych gości byli nie tylko znani podróżnicy i wspinacze jak Monika Witkowska, Kacper Tekieli czy Mariusz Hatala, ale także autorzy książek, paralotniarze, ludzie, którzy dokonali niezwykłych wyczynów - jak choćby Dorota Szparaga, która przeszła samotnie Via Alpina Red Trail (prawie 3 000 km przez Alpy) czy Rafał Palowski, który ukończył morderczy rowerowy ultramaraton Badlands w Hiszpanii. W gronie prelegentek znalazła się nawet 13-letnia Hania, która opowiadała o początkach swojej  pasji do wspinania. 

Podczas prelekcji, która otworzyła tegoroczny festiwal uczestnicy mogli posłuchać Elżbiety Sieradzińskiej, autorki niedawno wydanej książki pt. "Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt". Rok 2022 został ogłoszony rokiem najwybitniejszej polskiej himalaistki. 30 lat temu Rutkiewicz zginęła na stokach Kanczendzongi w Himalajach.

Środowisko górskie w Opolu

Nasze środowisko jest małe - przyznaje Grzegorz Pielak. Ale mamy wśród nas tak zasłużone postaci jak choćby Maciej Kurek - nestor środowiska górskiego w Opolu, wieloletni prezes Klubu Wysokogórskiego Opole, uczestnik wyprawy na Lhotse jesienią 1979 roku (pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez Jerzego Kukuczkę), późniejszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. 

Są dwa kluby wspinaczkowe ze swoimi ściankami, mamy dobrych instruktorów jak choćby Arkadiusza Tabisza. 

Kolejny Opolski Festiwal Gór - już za rok.

Zobacz reportaż z 11. Opolskiego Festiwalu Gór.