Rada nadzorcza Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice przyjęła w środę rezygnację Jana Pamuły z funkcji prezesa zarządu spółki. Jako powód podano opóźnienia w realizacji procesu rozbudowy lotniska "w szczególności w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży".

Jan Pamuła /Stanisław Rozpędzik /PAP

Jak poinformowała rzeczniczka Kraków Airport Urszula Podraza, rada nadzorcza jednogłośnie powierzyła obowiązki prezesa krakowskiego lotniska Radosławowi Włoszkowi, dotychczasowemu członkowi zarządu spółki.

Dotychczasowa praktyka zarządzania kluczowymi dla spółki projektami inwestycyjnymi nie gwarantowała optymalnego przygotowania lotniska do obsługi zwiększonego ruchu pasażerskiego, w szczególności w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży - zaznaczono w komunikacie wydanym po audycie, przeprowadzonym w porcie lotniczym.

Po rozpoczęciu prac Rady w nowym składzie, musieliśmy w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczynę opóźnień w realizacji procesu rozbudowy lotniska (...). Jako cel dla obecnego zarządu spółki stawiamy podjęcie pilnych działań zaradczych - zaznaczyła cytowana w komunikacie Iwona Kornaś-Pierzak, członek rady nadzorczej spółki.

Kraków Airport w liczbach

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W tym roku będzie realizował 87 połączeń: 77 regularnych i 10 czarterowych obsługiwanych przez 21 przewoźników: 15 tradycyjnych i sześciu niskokosztowych.

W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4 mln 221 tys. podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Latem, po zakończeniu prac związanych z drugim etapem rozbudowy terminala pasażerskiego przepustowość krakowskiego lotniska zwiększy się do 8,5 milionów pasażerów rocznie.

(dp)